- Neon Kina Kosmos
Przywrócenie dawnej świetlności neonu z już nieistniejącego, kultowego dla lublinian Kina Kosmos. Po wykonaniu prac restauracyjnych neon zostanie ponownie-premierowo podłączony do sieci właśnie w Noc Kultury.
Miejsce: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, czas: cała noc
- Josephine Baker/rytmy oporu
Projekt z pogranicza tańca, muzyki oraz sztuk wizualnych. Trójka artystów – tancerka Justyna Jasłowska, artysta multimedialny Ludomir Franczak oraz muzyk Marcin Dymiter wspólnie przeniosą fenomen Josephine Baker na scenę miasta jednocześnie łącząc jej doświadczenie z przekonaniem, że u podłoża każdego oporu znajduje się rytm. To rytm pozwala powstać, oraz głosić manifesty. Rytm jest podstawą sprzeciwu, walki z konwencją – a jej najlepszym przykładem jest sposób tańca Josephine Baker. Pierwotnego, dzikiego, wyrosłego w oporze do rzeczywistości, a jednocześnie wypływającego z głębi ciała. Jest też sposobem na przedstawienie historii oporu w rytmie i tańcu. Od transów sufickich, przez czeczeńską Legzinkę, po rytuały voodoo haitańskiego, sambę paulista, czy kurdyjskie tańce oporu. Ten cykl ruchu i muzyki płynący z wewnętrznej potrzeby, uciekający konwencjom, ostatecznie zamienia się w konwencję. Walka z rzeczywistością za pomocą ciała i rytmu, mających moc sprawczą. Posługiwanie się intuicją poprzez wynoszenie jej z własnej tradycji i własnego transu.
Całość ma formę spektaklu, w którym obraz, oraz dźwięk tworzone są na żywo, włączając w swój świat żywy plan taneczny. Proponowane wydarzenie jest pierwszym spotkaniem w takim składzie i jednocześnie premierowym pokazem projektu. W trakcie spektaklu muzyka i obraz tworzone są na żywo przez duet emiter_franczak. Jednocześnie stają się one tłem dla tańca, który płynie z wnętrza tancerki – Justyny Jasłowskiej, reinterpretującej na nowo ruch Josephine Baker i sytuujący go w szerszej perspektywie historycznej i współczesnej.
Miejsce: Dziedziniec Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13, czas: 21.00-21.45
- Lutofuzje V/TOLD Radical Dance Experience
Fuzja muzyki Witolda Lutosławskiego, eksperymentów młodych twórców muzyki alternatywnej i sztuki multimediów. W wydarzeniu wezmą udział znakomici kameraliści specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej, młodzi, poszukujący muzycy, reprezentujący różne gatunki muzyki najnowszej. Wydarzenie wzbogaci videoart polegający na twórczym przetworzeniu ważnych cytatów z wypowiedzi Lutosławskiego na temat muzyki, wartości i kultury. Spotkania będą miały charakter happeningu muzycznego, w którym przestrzeń pozbawiona będzie tradycyjnego podziału na scenę i widownię, działania artystyczne będzie można obserwować z bliska i uczestniczyć w nich bezpośrednio. W ramach projektu Lutofuzje V/TOLD Radical Dance Experience swoje sety dj’skie zaprezentują DJ Papa Zura i Envee, a specjalny live act wykona trio muzyków: Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Marcin Lenarczyk (DJ Lenar). Nad koncepcją artystyczną Lutofuzji czuwają Viola Łabanow-Jastrząb, prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich oraz wybitni muzycy młodego pokolenia Marcin Masecki i Tomasz Pokrzywiński.
Miejsce: Klub Dom Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 19, czas: 21.00-04.00
- Premiera lubelska filmu dokumentalnego Strażnik Poranka w reżyserii Grzegorza Linkowskiego
Film pokazuje postać zmarłego arcybiskupa Józefa Życińskiego, którego stereotypowy obraz odbiegał od rzeczywistego. Składają się na niego m.in. unikalne archiwalne wystąpienia abp. Życińskiego oraz wspomnienia wielu wybitnych przedstawicieli kościoła, kultury i społeczeństwa o tym niezwykłym człowieku. Pokaz odbędzie się w Jeszywas Chachmej Lublin, dawnej szkole talmudycznej, a obecnie siedzibie lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Miejsce: Jeszywas Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85, czas: 22.00-23.30
- Lublin Hula w Jazzie
Performance hula hop w rytmach polskiego jazzu rozrywkowego. Połączenie przyjemności płynącej z kręcenia hula ze spotkaniem ze znajomymi, a także poznawanie nowych osób, które zechcą się przyłączyć do wspólnego kręcenia. Przywracamy jazzowi jego ludyczną funkcję, odczarowujemy go z ekskluzywności, czynimy swoistym teatrem ulicznym wciągającym odbiorców swoją radosną naturą.
Miejsce: Plac przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną, od 20.30
- Instalacja multimedialna – premierowy pokaz wystawy KZ.PL
KZ znaczy Kazachstan, PL to Polska. Kropka między nimi to toczka czyli punkt, od którego zaczynało się budowanie nowej osady dla zesłańców na dalekim Wschodzie. Kropka między tymi znakami to także symboliczne pomiędzy, oznaczające los zesłańców zawieszonych między obydwoma krajami, między dzieciństwem spędzonym w Polsce i resztą życia w Kazachstanie. Wystawa ma na celu zainteresowanie mieszkańców Lublina historią Sybiru, która licznymi wątkami przewija się w dziejach miasta i regionu, ale która też w szczególny sposób uwrażliwia na współczesny świat. Poruszane są bowiem tematy związane nie tylko z konkretnym historycznym wydarzeniem, ale też odnoszące się do współczesnych problemów: migracji, przesiedleń, dorastania w różnych obszarach kulturowych, poszukiwania tożsamości narodowej i kulturowej. Twórcy pragną również przybliżyć jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii miasta, w kontekście historii Polski i powszechnej – deportacji z lat 40. XX wieku.
KZ.PL to instalacja fotograficzno-filmowo-muzyczna na którą składają się: równoległa prezentacja pięciu nagrań filmowych, pokazujących współczesny Kazachstan z perspektywy miejsc związanych z historią sybiracką oraz ludzi, którzy w różnych okolicznościach doświadczyli zsyłek (z Ukrainy, Polski); symultaniczna prezentacja reportażu fotograficznego z wyprawy do Kazachstanu; kolaż dźwiękowy – każdy z filmów jest udźwiękowiony (plus napisy), wszystkie nagrania początkowo zlewają się w wielogłos, charakterystyczny dla narracji historycznej, stopniowo jednak – w miarę przybliżania się widzów do poszczególnych projekcji – wyłaniają się indywidualne historie; muzyka tła – autorska kompozycja, spajająca wszystkie elementy instalacji.
Miejsce: ul. Dominikańska – brama do wirydarza Klasztoru oo. Dominikanów, cała noc
- Odkryj Lublin ze smartfonem
Jak zwiedzać Lublin i poznawać jego dziedzictwo kulturowe za pomocą smartfona lub tabletu? Na uczestników czekają pokazy filmów, prezentacje makiet 3D, które obrazują rozwój terytorialny i architekturę miasta z XIV, XVI, XVIII i początku XX wieku, a przede wszystkim dwanaście bezpłatnie udostępnionych tras turystycznych w poszerzonej rzeczywistości.
Miejsce: ul. Zamkowa (u szczytu schodów, przy Zamku Lubelskim), czas: 20.00-00.00
- Energetyzer miejski
Miejscowe czerpnie zielonej energii – instalacja w postaci jednoosobowych boksów o ścianach całkowicie pokrytych roślinnością, z siedziskiem wewnątrz i widokiem na niebo. Po wejściu do wnętrza boksu odbiorca odpoczywa w bezpośrednim kontakcie z naturą i czerpie energię z zielonego.
Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście, cała noc
- Kokony kultury
Prezentacja sztuki użytkowej w przestrzeni publicznej, złożona z kilkunastu huśtawek-kokonów, zawieszonych na konarach drzew w przestrzeni miasta. Miejsce dla kontemplacji, odpoczynku, czyli towaru deficytowego we współczesnym świecie, swoista miejska rzeźba.
Miejsce: Plac im. Lecha Kaczyńskiego, czas: cała noc
- Kino Mocy. Tęsknota za kosmosem
Niewielkich rozmiarów piramida, wewnątrz której będą miały miejsce projekcje krótkometrażowych filmów z Lublinem w roli głównej. Instalacja będzie również jednym ze źródeł energii miasta, z którego można nieskończenie czerpać znając tylko sposób: zatrzymując się i skłaniając do refleksji nad otoczeniem. Interaktywny projekt Kina Mocy zakłada przełamanie się widza i wejście do wnętrza piramidy – tylko na kolanach.
Miejsce: Plac Rybny, cała noc
- Legendarny Lublin
Gra rozszerzonej rzeczywistości – każdy z uczestników będzie mógł pobrać darmową warstwę do aplikacji Layar, która umożliwi mu interaktywne zapoznanie się z lubelskimi legendami. Wszystko odbędzie się w formie gry – gracz będzie musiał rozwiązać zagadkę zaginięcia niektórych legendarnych przedmiotów podążając śladem kolejnych lubelskich legend.
Miejsce: ul. Rynek, czas: start o 19.00
- Kontrowersyjne i pożyteczne. Kampanie Społeczne
Przegląd międzynarodowych i krajowych kampanii społecznych poruszających aktualne problemy oraz wyzwania, przed którymi stoi społeczeństwo (m.in. przekazy proekologiczne, handel bronią, przemoc w rodzinie, HIV/AIDS). Celem projektu jest podnoszenie świadomości społecznej odbiorców i odbiorczyń w zakresie różnych dziedzin życia społecznego, skłonienie do refleksji, motywowanie do działania, a pośrednio – kształtowanie pożądanych postaw i zachowań.
Miejsce: Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9, czas: 20.30-00.00
- Koncert Orkiestry św. Mikołaja
Otwarty dialog z kulturą wypracowaną przez pokolenia oparty na folku akustycznym inspirowanym polską i karpacką muzyką tradycyjną z elementami muzyki tanecznej. W rękach artystów m.in. cymbały, koboz, dutar, nyckelhapga, mazanki, pasterskie instrumenty i zabawki, tzw. narzędzia muzyczne.
Miejsce: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego, czas: 23.00-00.00
- Latający kufer
Prezentacja najnowszego spektaklu Teatru Hansa Ch. Andersena na podstawie baśni autorstwa patrona teatru. Razem z głównym bohaterem przedstawienia – również Hansem – odbędziemy baśniowy lot kufrem z Danii do Turcji, gdzie ulice pachną kawą i przyprawami, a magia i kuszący bogactwem orient jest na wyciągnięcie ręki.
Miejsce: Teatr im. H. Ch. Andersena, czas: 21.00-22.20
- Otwarta próba spektaklu Bliżej
Bliżej autorstwa Patrica Marbera to współczesna opowieść o zawikłanych związkach międzyludzkich. Czwórka bohaterów w sieci miłości, seksu i zdrad, które prowadzą do zagubienia i samotności. Spektakl powstaje z inicjatywy najmłodszego pokolenia aktorów teatru pod opieką artystyczną Artura Tyszkiewicza. Propozycja tylko dla widzów dorosłych.
Miejsce: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, czas: 20.00-21.30
- Czytanie performatywne dramatu Licheń story
W ramach drugiej odsłony projektu Wielkie Księstwo Dramatu, którego celem jest proponowanie lubelskiej publiczności cyklicznych spotkań z najnowszym dramatem ukraińskim, polskim, litewskim i białoruskim, w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbędzie się czytanie performatywne dramatu Licheń Story pod opieką reżyserską Rafał Sabary. Licheń story Jarosława Jakubowskiego przedstawia losy kilkunastu bohaterów związanych z pojawiającym się w tytule sanktuarium. W nieoczywisty, daleki zarówno od banalnej deklaratywnej religijności, jak i prostackiego rechotu z tzw. ludowej pobożności Jakubowski stawia w centrum swej sztuki pytania o wiarę. I to nie tyle o jej ogólną kondycję, co raczej o rolę religijnych doświadczeń w konkretnych, zwyczajnych, choć jakże często pokręconych ludzkich losach. Czytaniu sztuki podczas Nocy Kultury towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone jej tematyce i rozmowa z autorem.
Jarosław Jakubowski to laureat nagród dramaturgicznych, autor głośnego m.in. Generała (dramatu osnutego wokół postaci Wojciecha Jaruzelskiego) zeralizo-wanego w warszawskim Teatrze IMKA i wyróżnionego podczas Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2012 roku.
Miejsce: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, czas: 23.00-00.30
- MurMural
Realizacja muralu na murze więziennym Aresztu Śledczego w Lublinie przy ul. Południowej 5, poprzedzona cyklem warsztatów plastycznych prowadzonych przez Tomasza Bielaka z więźniami. Mural będzie wyrażał tęsknoty i pragnienia więźniów.
Miejsce: Areszt Śledczy, ul. Południowa 5, czas: cała noc