- Wehikuł czasu
Ślady minionych lat, podróż po mieście przedstawionym na fotografii, która rozpoczyna się na początku XX wieku, kiedy będzie można zobaczyć stare kamienice, ulice i ludzi, którzy byli częścią tego miejsca, tworzyli je, stanowili jego energię i potencjał. Każdy wykonany po ścieżce czasu krok przybliża do współczesnego wizerunku miasta. Uczestnicy zobaczą zmiany, poznają ich wygląd i urok, poczują przynależność. Przekonają się o roli ludzi, bez których przemiany nie byłyby możliwe.
Miejsce: podwórko przy ul. Rynek 11, czas: 21.30-01.30
- Miejskie spięcia
Specjalna edycja Lubelskich Bitew Rysunkowych pod hasłem Energii Miasta. Tematem przewodnim turnieju, podobnie jak całej Nocy Kultury, będą Energie Miasta, rozumiane jako Miejskie Spięcia. Uczestnicy turnieju będą zmagać się z tematami przepływu energii pomiędzy różnymi środowiskami funkcjonujących w Lublinie i siły wibracji powstającej przy tej okazji. Będą szukać podobieństw i różnic, szukać kompromisów i nowych rozwiązań dla problemów, z którymi spotykamy się na co dzień. Wygrane będą uzależnione od wyniku głosowania organizowanego na koniec każdego pojedynku w specjalnej strefie głosowania. To tam każdy – uczestnik, organizator i publiczność – będzie mógł oddać swój głos i współdecydować o wygranej lub porażce pojedynkujących się zawodników. Cały turniej przeprowadzony w systemie pucharowym w rezultacie wyłoni półfinalistów i finalistów, a później zwycięzcę.
Miejsce: Arkady – teren przyszłego kompleksu Alchemia, czas: 19.00-23.00
- Wystawa obrazów Tomasza Budzyńskiego Podróż na wschód
Świat obrazu jako doskonałe dopełnienie pracy i duchowej drogi wybitnego wokalisty, kompozytora i poety.
Tomasz Budzyński (ur. 2 października 1962 w Tarnobrzegu) – polski wokalista rockowy, malarz i poeta. Ukończył liceum plastyczne w Nałęczowie. Urodził się w Tarnobrzegu, jednak po kilku latach wraz z rodziną przeprowadził się do Puław, gdzie się wychowywał. W latach 90 XX w. przejściowo mieszkał w Stanclewie i Warszawie, obecnie mieszka w Poznaniu. Znany jest przede wszystkim jako wokalista zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. Nagrał także solowe płyty Taniec szkieletów (2002), Luna (2008) i Osobliwości (2011). Jest kompozytorem muzyki do przedstawienia Iuvenilium Permanens wystawianego na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Prowadził program Radio NRD w Radiu Józef. Żonaty, ojciec dwojga dzieci. W 2009 r. założył kulturalne stowarzyszenie Niewidzialna Armia, którego jest prezesem. 25 maja 2011 r. został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Latem 2010 roku Stowarzyszenie Niewidzialna Armia nakręciło film Podróż na Wschód, którego Budzyński był współreżyserem. Zagrał w nim rolę Herbaciarza. W tym samym roku napisał książkę autobiograficzną Soul Side Story.
Miejsce: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, czas: cała noc
- Tygiel Tańca na Placu Litewskim
W różnych miejscach Placu Litewskiego będzie można podziwiać pokazy rozmaitych stylów tanecznych w wykonaniu profesjonalistów i amatorów oraz samemu spróbować swoich sił w salsie, tańcach ludowych czy zumbie. W strefie Hip-Hopowej odbędzie się kolejna edycja konkursu Wschodnia Strefa Tańca oraz zaprezentuje się Underground Dance Studio. Tzw. strefa zielona będzie przestrzenią, w której zobaczymy m.in. pokazy taneczne grup z Domu Kultury SM Czechów, MDK w Bełżycach i Krasnymstawie, ale także spektakl Eweliny Drzał, tańce afrykańskie i indyjskie oraz prezentację Tai Chi. Wokół fontanny wielbiciele salsy będą mogli wziąć udział w ruedzie gigant, a o północy wspólnie bawić się w rytmach zumby. Balkon Wydziału Politologii UMCS będzie miejscem prezentacji klasyki – zobaczymy m.in. balet oraz standardy taneczne. Natomiast plac zabaw dzięki działaniom m.in. Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej przemieni się w strefę ruchu. Autorką koncepcji Tygla Tańca na pl. Litewskim jest Anna Żak (Lubelski Teatr Tańca, Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej).
Miejsce: Plac Litewski, godzina: 19.00 – 2.00
- Ściana Dźwięku Bez Barier
Z okazji 25. urodzin Love Sen-C Music przywracamy lubelskiej przestrzeni funkcję swoistej agory, miejsca krzyżowania się szlaków, centrum życia kulturalnego i społecznego poprzez zbudowanie olbrzymiej ściany dźwiękowej o mocy 17kW. Prezentacja muzyki reggae różnych stylów – od roots przez dancehall po dub – okraszonej nawijką, śpiewem, gadką oraz beatboxem, występy grup tanecznych, a wszystko w rękach składu Love Sen-C Music Sound System we współpracy z wokalistami takimi jak: Junior Stress, Talib, Ignatz-I, Sztoss, Sin Sen oraz grupy taneczne B-boy’s i Mad East Crew Dancehall Queen’s.
Miejsce: Plac Łokietka, czas: cała noc
- Highline Area
Przejścia, tricki i ewolucje wykonywane 6 m nad ziemią na linach rozpiętych pomiędzy oknami budynków przy ul. Grodzkiej.
Miejsce: ul. Grodzka, czas: cała noc
- Elektronika w Dwóch Piętrach
Występy artystów związanych z lubelską sceną elektroniczną.
Miejsce: plac przed klubem Dwa Piętra przy ul. Okopowej 5, czas: 22.00-05.00
- Wstrzymał słońce
Instalacja świetlna w wykonaniu Jarosława Koziary.
Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście, na wysokości ul. Staszica, czas: cała noc
- Neon Nowe Życie
Neon został odnaleziony przez Elżbietę Jabłońską na budynku PGR w centralnej Polsce. Pochodzi z lat 70., a w czasie gdy zainteresowała się nim artystka, był w już w bardzo złym stanie. Staraniem Jabłońskiej neon rzeczywiście zyskał nowe życie – został odrestaurowany i stał się obiektem artystycznym, który od 2011 roku odbywa swoiste tournée po kraju. W Lublinie neon będzie miał swoją odsłonę w Noc Kultury. Zostanie zainstalowany na budynku Teatru w Budowie. Popularność tego neonu wiąże się z wieloznacznością słów nowe życie. Jak się okazuje, hasło jest doskonałym mottem działalności kulturalnej, także i w Lublinie, gdzie nowe życie rozpoczynać będzie wspomniany budynek.
Miejsce: al. Racławickie – plac budowy Centrum Spotkania Kultur, czas: 19.00-2.00
- Podróż w czasie. Między Zamojską a Lubartowską
Spacery ulicami Zamojską i Lubartowską, na których zostaną zaznaczone określone miejsca, stanowiące punkt wyjścia do opowieści o przeszłości tych ulic.
Miejsce: start – most nad rzeką Bystrzycą przy ul. Zamoyskiej, czas: 19.00, 20.00, 22.00
- Pokaz kina niezależnego The best of Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych 2012, Festiwal Złote Mrówkojady 2013 oraz Festiwal Pełny Metraż 2012
Filmy Dobrze Zakręcone to festiwal na który swoje prace przesyłają autorzy odważni. Tacy, którzy mimo wszystko przekształcili swoje szalone i oryginalne pomysły w film. W ramach repliki Festiwalu pokażemy więc filmy powstałe nie pod festiwale ale szczere, autentyczne i jak sama nazwa mówi dość mocno zakręcone. Złote Mrówkojady to festiwal filmowy organizowany przez entuzjastów dla entuzjastów, gratka dla fanów dobrego, niezależnego kina. Dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorów, po sześciu edycjach, festiwal stał się rozpoznawalną marką wśród krajowych imprez poświęconych kinematografii niezależnej. Pełny Metraż to jedyny w Polsce Festiwal poświęcony wyłącznie pełnometrażowym filmom fabularnym i dokumentalnym kina autorskiego. Tworzone przez pasjonatów, powstają przede wszystkim z prawdziwej potrzeby wypowiedzi i kreowania kina, w oparciu o oryginalne, własne scenariusze twórców. Dzięki temu są autentycznym i ważnym głosem pokoleniowym młodych ludzi.
Miejsce: Plac przy Teatrze im. H. Ch. Andersena, czas: 21.00–01.40
- Miasto movie nocą – pokazy klasyki kina niemego z muzyką na żywo
Contemporary Noise Sextet gra do filmu Brzdąc Charlesa Chaplina. Contemporary Noise Sextet – formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół wcześniej znany też jako Contemporary Noise Quintet, aktualnie związany z niemiecką firmą wydawniczą Denovali Records. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.
Miejsce: Dziedziniec Archiwum Państwowego w Lublinie, czas: 22.00–01.00
- Nic nie odpada!
Realizacja dwóch murali oraz tryptyku, wykorzystujących surowce wtórne dostarczone przez uczestników. Nazwa projektu nawiązuje do gry słownej ze zwrotem odpady – rozumianym jako rzeczy nieprzetwarzalne i ma na celu udowodnić, że przedmiotom powszechnie uznanym za odpady można nadać nowe życie, wplatając je w działalność artystyczną, a tym samym zapobiegając ich wypadnięciu z obiegu.
Miejsce: plac pomiędzy blokami, ul. Probostwo 27, czas: 19.00-2.00
- Szklarnia
Instalacja przy ul. Ogrodowej 7, która odnosi się do roślinnej partyzantki, gałęzi wyrastających z rynien, małych roślin, którym wystarczą mikro warunki, aby przebić się na drugą stronę. Rośliny oraz prace malarskie będą pokazane jako przenikające się nawzajem i rozsadzające witrynę od środka. Oświetlone sztucznym światłem będą sprawiały wrażenie obiektów muzealnych w przestrzeni miejskiej. Instalacja odnosi się pośrednio do zamkniętej w centrum miasta zieleni – czyli Ogrodu Saskiego, niedostępnego dla ludzi. Z drugiej zaś strony jest rewitalizacją obumierającej, zaniedbanej witryny w centrum miasta, próbą przywrócenia życia w postaci zewnętrznej galerii.
Miejsce: ul. Ogrodowa 7, czas: cała noc
- Lublin.Location.2.0
Interaktywna rekonstrukcja historycznego Lublina, wehikuł czasu, za pomocą którego można obejrzeć i przejść się uliczkami XVI-wiecznego Lublina. Całość projektu jest historycznie poprawna, a realizmu całemu projektowi dodaje wykonanie wirtualnego spaceru w stereoskopowym 3D.
Miejsce: Trybunał Koronny (Sala toastów), ul. Rynek, czas: 19.00-1.00
- MANIPULACJA (nie) DA SIĘ UKRYĆ
Noc Kultury ujawni podprogowy przekaz skierowany do wszystkich uczestników wydarzenia. Na chodnikach w centrum lublina pojawi się cała lista zakazów. Poddasz się im?
Miejsce: deptak, ul. Krakowskie Przedmieście, czas: cała noc
- Spektakle teatralne w Wojewódzkim Ośrodku Kultury
Monodram Tuwim – spektakl, monodram, pokaz z poezją w roli głównej, ukłon w stronę wybitnego autora w czasie trwania Roku Tuwima w Polsce. Na spektakl składają się wybrane przez Przemysława Gąsiorowicza teksty, od wierszyków dla dzieci aż po erotyki.
Ixiński – spektakl inspirowany tomikiem opowiadań Arkadija Awerczenki pt. Pies łańcuchowy i inne humoreski. Głównym wątkiem jest zdrada kobiety, która porzuca wartościowego mężczyznę dla bufoniastego pisarza. Zdradzony dowiaduje się o tym i pragnie wyrównać rachunki z kochankiem Jakie będą tego konsekwencje, zobaczymy na scenie. Scenariusz i wykonanie: Adam Sokolnicki, Karol Grochowski.
Jak wariatki – Teatr OKO. Przyjmijmy, że spektakl jest zabawą na temat tego, co w ostatnim czasie ogarnęło cały świat, zawładnęło praktycznie każdym z nas… opętało dzieci i zniewoliło dorosłych, wkładając im w głowy papkę informacji, które są efektem czyjejś wyobraźni nijak mającej się do rzeczywistości. Zastanówmy się jak i po co był stworzony świat? Czy tak to miało być poukładane? Czyżby uczeń za wszelką cenę chciał przerosnąć mistrza? A może faktycznie żyjemy w matriksie? A to wszystko co nas otacza jest wielkim snem, z którego być może się obudzimy… Tylko gdzie wówczas będzie nasza ręka?