Żywot – Teatr Gravite. Tym razem poniosło nas do XVII wiecznej Rosji, gdzie śledzimy losy Awwakuma Pietrowicza Kondratjewa – przez staroobrzędowców uważanego za męczennika. Nie chodzi nam jednak o przedstawienie życia duchowego w Rosji. W dobie dewaluacji ideałów, braku autorytetów i dążenia do, niejednokrotnie źle pojmowanej, wolności i nowoczesności i kariery, chcemy zapytać o wewnętrzną kondycję każdego z nas. Z lekkim przerażeniem obserwujemy ogólny pęd ku zachodowi, jego kulturze i tradycji. Oczywiście czerpiemy z nowych europejskich dobrodziejstw pełnymi garściami, ale uporczywie staramy się pamiętać skąd, jako teatr, wyszliśmy i co nas ukształtowało.
Aktorzy atakują – pokaz małych form teatralnych zrealizowanych przez aktorów Teatru Pierwszego Kontaktu. Aktorzy atakują to pierwszy taki projekt w TPK. Aktorzy z pomocą opiekuna teatru Tomasza Załuckiego, postanowili stanąć z drugiej strony kurtyny i sprawdzić się w rolach reżyserów. Wyzwanie to podjęły trzy dzielne niewiasty: Katarzynę Piekarczyk, Dominikę Giełze i Joannę Baran.
Miejsce: Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3, czas: 19:00 – 00:00
- Park Our Lublin
Inaczej Parkour Lublin, Park Nasz Lublin. Projekt jest efektem współpracy miłośników i współtwórców szeroko pojętej kultury miejskiej. Lubelskie środowisko parkour i sztuki miejskiej wraz z reprezentantami z partnerskiego miasta Lwów, zafascynowanymi miastem Lublin, stworzą w Lublinie strefę wolną od ograniczeń ruchowych, gdzie odkryty zostanie potencjał drzemiący w mieście i ludziach. Przedstawiciele lubelskiego i lwowskiego środowiska parkour zaprezentują efektowny pokaz sztuki swobodnego przemieszczania się wraz z wykładami i warsztatami poświęconymi tej dyscyplinie. Podczas pokazu nie zabraknie wykładów i warsztatów poświęconych dyscyplinie, a także oprawy muzycznej, przygotowanej przez przedstawicieli lokalnej sceny muzyki alternatywnej.
Miejsce: Arkady – teren przyszłego kompleksu Alchemia, czas: 19.00-22.00
- PechaKucha
Spotkanie ludzi chcących opowiedzieć / posłuchać o ciekawych pomysłach, projektach, wyjazdach, hobby czy pasji. Nie ma żadnych ograniczeń tematycznych, ważne żeby prezentacja była ciekawa i mieściła się w formie 20×20. Podczas Nocy Kultury przypomnimy kilkanaście najciekawszych prezentacji przedstawionych podczas Pecha Kucha Night od czerwca 2012.
Miejsce: Plac Rybny, czas: 00.00-2.00
- Moto Energia w sercu miasta
Mocne brzmienia w Rider’s Pub. Wystąpią m.in.: Bloom, Ape to God, Coffins, Mad Vision, Highlow, Suntee, Servents of silence. Koncertom towarzyszyła będzie prezentacja różnych modeli motocykli, zarówno tych zabytkowych jak i współczesnych.
Miejsce: Rider’s Pub, ul. 3 Maja 9, czas: 19.00-2.00
- Inauguracja Mostu Kultury
Projekt Most Kultury zakłada wprowadzenie działań artystyczno-społecznych w przestrzeń dotąd zupełnie niezagospodarowaną kulturalnie – most na rzece Bystrzycy znajdujący się na styku dzielnic Śródmieście, Bronowice, Kośminek i Za cukrownią i skierowany. Ten historyczny most na trzy letnie miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień stanie się miejscem spotkań, koncertów, wystaw, filmów, spotkań oraz warsztatów. Projekt zakłada postawienie na moście specjalnie zaprojektowanej sceny do prezentacji artystycznych oraz otwarcie na nim kawiarni, a także wzbogacenie obszaru o plażę oraz przystań dla kajaków – przekształcenie traktu komunikacyjnego w miejsce przyjazne mieszkańcom, w swoisty dom kultury na wodzie w dzień, a wieczorami w kameralne miejsce spotkań z dobrą muzyką. W trakcie Nocy Kultury most zostanie nazwany imieniem inżyniera Mariana Lutosławskiego, a następnie stanie się miejscem prezentacji lubelskich grup muzycznych. Tej Nocy na Moście Kultury zagrają: The Crows, Kapela OldNova, Klezmaholics, Mohipisian, Sekta Denta, Komische Pilze oraz Ayarise (ex ComeYah).
Miejsce: most nad rzeką Bystrzycą przy ul. Zamoyskiej, czas: 17:00-19:00 – nadanie imienia, 19:00 – 02:00 – koncerty
- Muzyczna scena IncognitO
Przestrzeń parkingu za teatrem im. Juliusza Osterwy zmieni się w jedną z największych scen koncertowych tegorocznej edycji Nocy Kultury. Na zaproszenie restauracji IncognitO wystąpią Crank House, For Teens oraz finaliści obecnej edycji programu Must Be The Music – zespół Pawkin. Interesującym akcentem będzie koncert meksykańsko-polskiej formacji Enclose.
Miejsce: Parking Teatru im. Juliusza Osterwy / Bar & Restauracja IncognitO, ul. Peowiaków 3, czas: 19.00-23.00
- Los Latinos de Lublin oraz Magia światła i mroku
Lublinianie są coraz bardziej świadomi wielokulturowości swojego miasta, ale dotyczy to głównie historii Lublina. Projekt Los Latinos de Lublin ma na celu ukazanie obecności kultury latynoskiej w dzisiejszym Lublinie. Lublinianie chętnie tańczą latynoskie tańce i odwiedzają restauracje z kuchnią latynoską, pewnie gustują również w latynoskich winach, ale prawdopodobnie nie są świadomi faktu, że Lublin zamieszkują osoby z Chile, Argentyny, Portugalii, Wenezueli czy Kostaryki, w niektórych przypadkach nawet od ponad 30 lat. W ramach projektu będziemy mogli posłuchać koncertu pieśni portugalskich, brazylijskich, Zielonego Przylądka, argentyńskich i hiszpańskich w wykonaniu portugalskiego muzyka João Balão (muzyk i kompozytor, współpracował m.in. z Anną Marią Jopek), zobaczyć pokaz tańca flamenco (Studio La Vuelta) oraz poznać opowieści lubelskich Latynosów. Wszystko to zostanie połączone we wspólny program z działaniami Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego (spektakle, pokazy filmów animowanych, wystawa prac uczniów).
Miejsce: Patio Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego, ul. Kowalska 4, czas: 19.00-00.00
- Projekt Literateka
W trakcie warsztatów kaligrafii uczestnicy będą mogli wykonać próbki odręcznego pisma, np. średniowiecznej minuskuły karolińskiej i tekstury oraz inicjału. Podczas warsztatów liternictwa poznają wybrane techniki graficzne, będą mogli opracować projekt czcionki, a także wykonać w dowolnej technice monogram, wizytówkę lub kartę okolicznościową. Stronę ilustracyjną stanowić będzie wystawa poświęcona dziejom pisma od jego początków po czasy współczesne. Na ekspozycji znajdą się książki pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL oraz reprodukcje innych zabytków piśmiennictwa. Wystawę wzbogacą rekwizyty – narzędzia i materiały pisarskie oraz drukarskie (tabliczki woskowe i łupkowe, rylce, pióra, kałamarze, czcionki drukarskie, maszyny do pisania, papirus, różne rodzaje papieru).
Miejsce: Biblioteka Główna KUL, ul. F. Chopina 27, czas: 19.00-23.00
- Kiełki
Rzeźbiarski projekt Kiełki jest interaktywną, kinetyczną kompozycją składającą się z pięciu ruchomych obiektów. Dzięki nisko umiejscowionemu środkowi ciężkości stoją one pionowo mając wyłącznie jeden punkt styku z podłożem. Projekt jest doświadczeniem pokazującym współdziałanie formy, przestrzeni i ruchu. Poprzez fizyczny kontakt, dzieło ma wywoływać refleksję i zapraszać do dialogu. Autorem rzeźb jest ukraiński artysta Oleksij Konoshenko.
Miejsce: Podwórko ul. Grodzka 7, czas: cała noc
- Color pollution
Instalacje w przestrzeni miejskiej stworzone przy użyciu barwionego filcu są dziełem ukraińskiej artystki Marii Lesnikovej. Stanowią one swoistą manifestację koloru, wyraz sprzeciwu wobec nieludzkiemu, chemicznemu zanieczyszczeniu. Poprzez swoje działania artystka pragnie uwalniać emocje ludzi. Jednocześnie każdy będzie mógł położyć się lub usiąść na nich i poczuć się częścią tego emocjonalnego uniesienia.
Miejsce: wybrane ulice i ściany Starego Miasta, czas: cała noc
- Koncert Gospel Nocą.
Wydarzenie adresowane do starszych i młodszych entuzjastów wszystkich stylów muzycznych, które mają swoje korzenie właśnie w muzyce gospel. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpią chóry i zespoły wykonujące muzykę gospel i pokrewną z Lublina i okolic: Gospel Rain, TJ Band, Gospel Project, chór Gospeople, Chadek Gospel Choir z Chełma oraz Świdnik Gospel Choir. Wpisując się w hasło tegorocznej Nocy Kultury projekt ma na celu ukazanie duchowej energii miasta, jaką niesie ze sobą muzyka gospel i szerzej pojmowana muzyka chrześcijańska.
Miejsce: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego, czas: 18.00-23:00
A także dziesiątki wystaw, pokazów filmowych i teatralnych, spotkań, koncertów i spontanicznych akcji, których nie znajdziecie w programie.
- Autobus Energii
Na trasie ul. Chodźki (szpital) – ul. Zamojska (okolice Mostu Kultury) kursować będzie specjalny autobus obfitujący w wydarzenia kulturalne oraz prezentujący ideę wolontariatu. Przejazd Autobusem Energii będzie bezpłatny, a podróżować można będzie nim w godzinach 19:00 – 1:24.
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas Nocy Kultury jest bezpłatny. Komunikacja nocna również tej nocy będzie bezpłatna. Koordynatorem Nocy Kultury 2013 są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Noc Kultury w Lublinie
noc z 8 na 9 czerwca 2013 roku
Lublin