Keymo, Potoczna teoria wielości światów. Wystawa Keymo jest paradokumentem o mentalnych światach funkcjonujących na progach świadomości; o dynamicznym koegzystowaniu symboli i znaków, zdań i zdarzeń. To próba zawarcia w formule wystawy poetyki nachodzących na siebie narracji, skrawków wspomnień i wrażeń odrealniających świat codzienności, mieszających erotykę z religią, ezoterykę z florystyką, literaturę z technologią żywienia. To twór eklektyczny, politycznie wielowektorowy, żywiący się ciałem i duchem. Na wystawie znajdą się obrazy z cykli Widziała, Bohaterzy, Plażowiczki oraz fotografie, kolaże i obiekty.
Kurator: Przemysław Chodań
Wernisaż: 8 czerwca, godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie / spotkanie z artystą: 9 czerwca, godz. 12.00
Galeria Olympia, ul. Józefa 18
ArtKiosk, w którym można kupić sztukę niezależną, do niedawna w ogóle niedostępną na polskim rynku sztuki, zagości w Galerii Łącznik. Pewnego dnia grupa zapaleńców wyjechała do Berlina i przekonała się, że do stworzenia pracowni graficznej wystarczy kilka desek i halogenów. W efekcie tej wymiany i współpracy powstał ArtKiosk – miejsce, gdzie można kupić grafiki artystów z Warszawy i Berlina wykonane techniką sitodruku oraz niszowe wydawnictwa, unikatowe przedmioty. Po triumfalnym zdobyciu centralnej wieży miasta – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – gdzie ArtKiosk miał swą siedzibę przez trzy miesiące, galeria zapuściła korzenie przy jednej z najbardziej gorących ulic warszawskiego Powiśla. Na 3 dni ArtKiosk zagości w Krakowie. Będzie to także okazja do zapoznania się z techniką sitodruku. A w niedzielę organizatorzy zapraszają krakowskich artystów na przegląd portfolio, który odbędzie się w godz. 12.00-17.00 Autor najciekawszego potfolio będzie miał możliwość zorganizowania wystawy w Galerii Łącznik w 2014 roku.
Prezentacja warszawskiego ArtKiosku: 8-9 czerwca, godz. 12.00-17.00
Otwarte drzwi: 9 czerwca, godz. 12.00-17.00
Galeria Łącznik, Plac Jana Matejki 4/12
TheGreenroom, courtYARDsale. Dwudniowy projekt artystyczny skupiający twórczość obiecujących, młodych artystów z Polski i Wielkiej Brytanii. Swoje prace zaprezentują między innymi Kelly Dixon, Maria Prawelska, Kinga Lubowiecka, Milly Peck i Agnieszka Piksa. Projekt realizowany jest w ramach Krakers Gallery Weekend 2013. Głównym elementem projektu będzie wystawa różnorodnych prac artystycznych – od rysunków i fotografii aż po obiekty. Aranżacja ekspozycji ma nawiązywać do typowo amerykańskiego zjawiska nazywanego yard sale, a więc do wyprzedaży niepotrzebnych, używanych przedmiotów domowych, prowadzonej albo z otwartego garażu, albo z placyku przed domem (tak zwanego yardu). Nazwa sugeruje, że każde zaprezentowane na wystawie dzieło kryje w sobie indywidualną, osobistą historię, przedstawiając coś więcej, aniżeli to, czym zdaje się być na pierwszy rzut oka.
CourtYARDsale będzie drugą wystawą zorganizowaną w krakowskim theGreenroom – pracowni artystycznej, która jest zarówno miejscem pracy jednej z artystek, jak i miejscem dialogu różnych twórców i kultur.
Kuratorzy: Kinga Lubowiecka, Olga Szczerba
Wernisaż: 8 czerwca, godz. 20.00
theGreenroom, ul. Podzamcze 26/5
Brunch ze sztuką: śniadanie u Tiffany’ego. Galeria Sztuki Współczesnej Strefa A ma zaszczyt zaprosić na pierwsze spotkanie z cyklu sobotnich spotkań z udziałem gości związanych ze światem sztuki. O związkach kuchni i literatury, opowie Bogusław Deptuła, redaktor naczelny Art&Business oraz autor cyklu felietonów Literatura od kuchni. W programie fragmenty filmu: Śniadanie u Tiffany’ego z Audrey Hepburn w roli głównej.
Spotkanie odbędzie się 8 czerwca o godzinie 12.00.
Galeria Sztuki Współczesnej Strefa A, ul. Stolarska 6/9
Cellar Gallery, Tam gdzie mieszkają węże. Wystawa odsłania ukryte w mrokach demoniczne i atawistyczne warstwy podświadomości.
Artyści: Rafał Borcz, Roman Dziadkiewicz, Ewa Juszkiewicz, Ziemowit Kmieć, Przemysław Kmieć, Tomasz Kulka, Magdalena Lazar + muzyka: DJ TR 21
Kurator: Ziemowit Kmieć
Wystawa potrwa od 8 do 9 czerwca w godzinach od 20.00 do 24.00
Cellar Gallery, ul. Wielopole 12
Dzień Grafiki w Onamato. Organizatorzy opowiedzą o technikach graficznych, pokażą prace wykonane różnymi metodami.
Dzień Grafiki odbędzie się 8 czerwca od godziny 12.00 do 19.00.
Galeria Onamato,vul. Bracka 7/4, II piętro
Pikaso, Wszystko jest iluminacją. Internet stał się odbiciem rzeczywistości realnej wytwarzając jej wirtualny odpowiednik. Twórczość Pikasa zaprezentowana na wystawie w Art Agenda Nova sytuuje się na styku tych dwóch światów zręcznie mieszając realne z wirtualnym. Czerpiąc z motywów i zjawisk świata mediów społecznościowych artysta dochodzi do coraz większej negacji rzeczywistej formy. Czy artefakt w przestrzeni realnej jest konieczny skoro street art i tak żyje w internecie?
Sztuka Pikasa bardzo szybko ewoluuje, artysta wciąż poszukuje nowych środków wyrazu. Można powiedzieć, że jest zawsze aktualna, ponieważ jej twórca garściami czerpie z otaczającej nas rzeczywistości, nie tylko tej realnej, również wirtualnej.
Kurator: Iga Urbańska
Wernisaż: 8 czerwca, godz. 18.00
Otwarcie wystawy dla zwiedzających: 9 czerwca, godz. 10.00-17.00
Art Agenda Nova, ul. Batorego 2, II piętro
Galeria Sezonowa, Czułe nerwy. Wystawa będzie podzielona na trzy części – zewnętrzną – działanie na fasadzie budynku, środkową – wystawę agresywnych prac na papierze, oraz podziemną – prezentację najnowszych modeli mechanicznych lalek Mateusza Hajdo.
Projekt Sebastiana Bożka zrealizowany na fasadzie Galerii Sezonowej jest rodzajem działania z pogranicza instalacji i muralu. Tymczasowa konstrukcja, ustawiona w przestrzeni ulicy Pułaskiego na czas trwania wystawy, ma na celu sprowokować, zaintrygować przypadkowego przechodnia – być łącznikiem pomiędzy zewnętrzną przestrzenią, a wnętrzem galerii. Wejście w dialog ze strukturą architektoniczną fasady przy użyciu środków malarskich, ma tą strukturę przewartościować, nadać jej charakter odmienny od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, z drugiej strony uczynić zwyczajna fasadę nośnikiem treści które wywołają nieoczekiwaną reakcję, wprowadzą pewien dysonans w oswojoną anonimową przestrzeń ulicy.
Artyści: Sebastian Bożek, Mateusz Hajdo, Anna Pichura, Bartłomiej Radosz, Marianna Serocka
Wernisaż: 8 czerwca, godz. 19.00-22.00
Galeria Sezonowa, ul. Pułaskiego 7
Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia. Marcin Dymek, Anabioza. Anabioza (gr. anabiosis – ożywienie, powrót do życia) – stan utajonego życia/pozornej śmierci, umożliwiający różnym organizmom przetrwanie trudnych warunków bytowania.
Kurator: Monika Niwelińska
Wystawa otwarta dla zwiedzających w dniach 8 i 9 czerwca od godziny 15.00 do 20.00
Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia, ul Dietla 11
Cały ten syf. Pracownia Emilia odsłoni swoje prawdziwe oblicze. Zdradzi swoje najgłębiej skrywane tajemnice każdemu, kto zdecyduje się wejść do środka. Jedno z pomieszczeń Emilii, będące na co dzień miejscem pracy twórczej artystów korzystających z pracowni, pozostanie nienaruszone aż do samej wystawy.
Wystawa odbędzie się 8 i 9 czerwca 2013 roku w godzinach od 14.00 do 20.00
Pracownia Emilia, ul. Emilii Plater 2/5
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Doroczna wystawa prac studentów wykonanych w roku akademickim 2012/2013.
- Malarstwo, Rzeźba, Grafika, Scenografia – pl. Matejki 13 (wejście od ul. Basztowej 18)
- Grafika, Architektura Wnętrz – ul. Humberta 3
- Formy Przemysłowe, Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, Grafika (Książka) – ul. Smoleńsk 9
- Grafika, Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, Fotografia – ul. Karmelicka 16
- Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki – ul. Lea 27/29
- Galeria PWST Scenografia – ul. Straszewskiego 22
- Intermedia – Ul. Rajska 12 Małopolski Ogród Sztuki
- Pracownia sztuki papieru – ul. Piłsudskiego 21
- Malarstwo – ul. Masarska 14
- Wystawa prac dyplomowych – Pałac Sztuki TPSP
Wystawa odbędzie się 8 i 9 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00
Krakers – drugi gallery weekend
Wydarzenie towarzyszy festiwalowi Artboom
Tegoroczna edycja Krakers’a odbędzie się w dniach od 7 do 9 czerwca 2013 roku
Otwarcie: 7 czerwca 2013 roku, godz. 19.00, Małopolski Ogród Sztuki
Kraków