Obecnie Centrum Rzeźby Polskiej przygotowuje się do wydarzenia roku – retrospektywnej wystawy Magdaleny Abakanowicz. Projekt ekspozycji w przestrzeni Muzeum Rzeźby Współczesnej i outdoor przygotowuje Robert Rumas. Prace artystki będą prezentowane we wszystkich galeriach CRP: w Muzeum Rzeźby Współczesnej, w Galerii Oranżeria, w Galerii Kaplica, w Galerii Wozownia i na terenie parku krajobrazowego.
Profesor Magdalena Abakanowicz jest najbardziej rozpoznawaną ikoną polskiej sztuki współczesnej w świecie. Osiągnęła wysoką pozycję artystyczną w globalnym zjawisku określanym terminem artworld. Od wielu lat Abakanowicz należy do grona twórców, którymi opiekuje się renomowana Marlborough Gallery w Nowym Jorku i jej agendy w świecie, gościnnie wykładała w uczelniach artystycznych w Los Angeles, w Berkeley, Bostonie, Nowym Jorku, San Diego, Sydney i Tokio.
Jest także członkiem rzeczywistym i honorowym wielu prestiżowych stowarzyszeń artystycznych, m. in: Sculpture Network i International Sculpture Center. Jako dopełnienie ekspozycji zostanie zaaranżowana w osobnym pomieszczeniu pracownia, w której dzieci będą mogły poznać proces powstawania rzeźby i wziąć udział w warsztatach.
Profesor Magdalena Abakanowicz jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła w 1954 r., a później także sopocką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Od 1979 r. była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w której prowadziła zajęcia ze studentami w latach 1965-1990, od 2006 r. członkinią Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
W latach 60. stworzyła cykl Abakanów, który składał się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. W 1962 r. na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie podwieszane u sufitu prace wywarły ogromne wrażenie swoją ekspresją barwy, fakturą, miękkością i pomysłowością. W 1965 r. Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w Sao Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.
Wiele projektów, zwykle monumentalnych, Abakanowicz zrealizowała w przestrzeni otwartej, zdecydowaną większość poza Polską. Są to między innymi: Sarkofagi w szklanych domach (Francja, 1983-89), Negev (Izrael, 1987; siedem kamiennych kręgów), Przestrzeń smoka (Korea Płd, 1988; dziesięć metaforycznych głów zwierzęcych z brązu), Zastygłe (Japonia, 1993; czterdzieści figur z brązu), Rękodrzewa (USA, 1993; pięć metaforycznych drzew z brązu), Przestrzeń nieznanego rozwoju (Litwa, 1997-98; dwadzieścia dwie formy z betonu), Kroczące (USA, 1999; dwadzieścia figur z brązu), Ptaki – Wiadomości Dobrego i Złego (USA, 2001; sześć ptakopodobnych figur z aluminium), Przestrzeń kamienia (USA, 2002; dwadzieścia dwa głazy granitowe). Największa z tego rodzaju realizacji – grupa stu dwunastu postaci wykonanych z żeliwa, zatytułowana Nierozpoznani (2002) – znajduje się jednak w kraju, w poznańskim parku na Cytadeli. Również w Polsce, w Elblągu, stoi pierwszy obiekt umiejscowiony trwale w przestrzeni publicznej – drzewopodobna stalowa forma powstała podczas 1. Biennale Form Przestrzennych (1965).
W 1991 roku na zamówienie władz Paryża powstała śmiała (niezrealizowana) koncepcja architektury arborealnej, którą Abakanowicz wykonała z myślą o zagospodarowaniu zachodniej strony dzielnicy La Defense. Do projektów architektonicznych sama autorka zalicza również Rękę (1994) – rzeźbę-wieżę wykonaną (niezrealizowaną) na zamówienie władz Hiroszimy dla upamiętnienia ofiar bomby jądrowej. Wśród wielu znaczących dzieł, rozproszonych po najbardziej znamienitych kolekcjach publicznych i prywatnych na wszystkich kontynentach, szczególne znaczenie ma seria Gry Wojenne, która powstawała w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (1989). Jest to zbiór monumentalnych konstrukcji wykonanych z olbrzymich pni starych drzew, oczyszczonych z gałęzi i okorowanych, częściowo obandażowanych kawałkami szmat, ujętych w stalowe obręcze. Usytuowane na metalowych, ażurowych podstawach, wyglądają trochę jak rydwany ognia bądź pojazdy artyleryjskie. Abakanowicz nadała im znaczące tytuły, m. in.: Baz, Runa Ukon(w depozycie w CRP).
Od wielu lat Abakanowicz należy do grona twórców, którymi opiekuje się renomowana Marlborough Gallery w Nowym Jorku i jej agendy w świecie. Gościnnie wykładała w uczelniach artystycznych w Los Angeles, w Berkeley, Bostonie, Nowym Jorku, San Diego, Sydney i Tokio.
Dowodem uznania dla twórczości artystycznej Abakanowicz są liczne odznaczenia m.in.: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998), Krzyż Oficerski Orderu Sztuki i Literatury (1999, Francja), Order Zasługi Republiki Włoskiej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Sztuki i Literatury (2004, Francja), Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005), Pour le Mérite, Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2010 Niemcy) oraz nagrody: Grand Prix 8. Biennale Sztuki, Sao Paulo (1965), Nagroda państwowa I stopnia (1972), Gottfried von Herder, Wiedeń (1979), Nagroda Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, Nowy Jork (1982), Centrum Rzeźby, Nowy Jork (1993), Leonardo da Vinci, Meksyk (1997), Visionaries l, American Craft Museum, Nowy Jork (2000).
Magdalena Abakanowicz – Retrospektywa
Wernisaż: 8 czerwca 2013 roku, godz. 14.00
Wystawę będzie można oglądać do końca listopada 2013 roku
Centrum Rzeźby Polskiej
ul. Topolowa 1
Orońsko