Artystka z reguły operuje na pograniczu rzeczywistości i metafory… Elementy rzeczywistości zmieniają się w kostki, z których buduje swe własne uniwersum. Nawet światło zaczyna działać na narzuconych mu przez artystkę zasadach. Zostaje podporządkowane emocji i kompozycji, nie ma jednego określonego źródła, pada pod różnymi kątami, nabiera znaczeń metaforycznych. To niezwykle rzadko spotykane zjawisko transformacji tematów zaczerpniętych z najbliższego otoczenia jest wszechobecne we wszystkich cyklach artystki.
– Jerzy Madeyski (fragment recenzji, Kraków 2001)
Ewa Rosiek-Buszko urodziła się w Gliwicach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu ze specjalnością ceramika artystyczna. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz rysunek filmowy na Wydziale Grafiki. Dyplom w 1979 roku.
Zajmuje się tkaniną unikatową, papierem ręcznie czerpanym, ceramiką unikatową. Maluje pastele oraz akwarele. Fascynuje się fotografią. Od roku 1991 współtworzy działającą na Śląsku grupę tkacką Przekaz. Nauczyciel dyplomowany. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA oraz Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień oraz stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W 2003 roku uzyskała prestiżowe stypendium artystyczne Artists in Residence’03 Mino Paper Art Village Project w Japonii.
Prezentowała swe prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w galeriach Polski, Niemiec, Austrii, Węgier, Francji, Włoch, Ukrainy, Mołdowy oraz w cyklu wystaw w USA i Japonii.
Prace w zbiorach: Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Piaristen Kunst Forum w Wiedniu /Austria, Narodowego Muzeum Papieru w Mino /Japonia oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Japonii, USA, Kanadzie, Anglii, Francji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Norwegii i Włoszech.
Ewa Rosiek-Buszko jest w swoich pracach – mimo wszystkich poetyckich prześwietleń – niesłychanie konkretna. Bardzo wyrafinowana, bardzo oryginalna, delikatna i finezyjna, a jednocześnie mocno wsparta o rzeczywistość.
– Maciej M. Szczawiński (ze wstępu do katalogu Pomiędzy papierem, tkaniną, pastelem, Katowice 1999)
Ślady obecności są wystawą towarzyszącą 14. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi.
Ewa Rosiek-Buszko, Ślady obecności
14 czerwca – 21 lipca 2013 r.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków