SilesiaTopia jest polsko-niemieckim projektem artystycznym, poruszającym się na trzech głównych obszarach: wymiany artystycznej, partycypacyjnych imprez artystycznych i wystaw na temat stosunków niemiecko-polskich. Rdzeniem tematycznym SilesiaTopii jest tabu obejmujące historię sąsiadów, Polski i Niemiec. 5 września w katowickiej Galerii Rondo Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej projektowi.
Czas jest tym dla kultury pamięci, czym przestrzeń dla ars memoriae
Jan Assmann, Kultura pamięci.
Czas i przestrzeń, pamięć i tożsamość – pojęcia na ogół wiązane z ciągłością i jednorodnością okazują się być materiałem splecionym z różnorodnych fragmentów. Pamięć zbiorowa i własne wspomnienia, mapa mentalna i fizycznie wyznaczone granice, tożsamość narodowa i małe ojczyzny, język ojczysty i ten drugi – język obcy… życie śląskich miast okazuje się być życiem wielokrotnym.
Polsko-niemiecki projekt artystyczny SilesiaTopia podejmuje temat tożsamości splecionej w historii sąsiadujących krajów, postrzeganej ze wspólnej, proeuropejskiej perspektywy. Rdzeniem tematycznym SilesiaTopii jest tabu obejmujące historię sąsiadów, Polski i Niemiec.
Historyczne punkty odniesienia dla europejskiej tożsamości obywateli świata w kontekście Śląska i Berlina to: niezwykła śląska tolerancja w konfliktach religijnych, Śląsk jak punkt wyjścia do wyzwoleńczej wojny z Napoleonem, powstanie śląskich tkaczy, ciągła migracja zarobkowa do Berlina, wielojęzyczności oraz wielokulturowość Śląska.
Dzięki jej polsko-niemiecko-śląskiej tożsamości i proeuropejskiej orientacji, inicjatorka i dyrektor artystyczny projektu, Karina Schönthaler Pośpiech jest dla artystek zarówno wyzwaniem jak i inspiracją. Jej pragnienie, aby dać coś z powrotem Zabrze-Biskupice, miejscu swojego pochodzenia, jest także tematem dla artystek w kontekście ich sytuacji rodzinnych oraz skomplikowanych dróg między Berlinem a Śląskiem.
Aktywności artystyczne projektu, zarówno wizualne, akustyczne, słowne, dotykowe i interdyscyplinarne jak instalacja, malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, film, muzyka, literatura, sztuka konceptualna, światło i przestrzeń, StreetArt są zorientowane na działanie w procesie.
Wspólne artystycznne idee, akcje i projekty SilesiaTopii, jak również utopie oraz pytania, umożliwią spojrzenie na ten trwający dziesięciolecia temat stosunków polsko-niemieckich z innej, zaskakująco niepopularnej perspektywy. Pod względem idei, samoświadomości i zobowiązań, grupa artystek SilesiaTopii zorientowana jest na model artystyczny o podejściu do sztuki społecznej, opracowany w książce Drżące ciała. Rozmowy z artystami autorstwa Artura Żmijewskiego.
W Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy przedstawiający dotychczasowe efekty artystów biorących udział w projekcie podejmowanych w przestrzeni publicznej.
Inicjatorka i dyrektor artystyczny projektu: Karina Schönthaler-Pośpiech
Kuratorka: Małgorzata Szandała
Uczestniczące artystki:
Claudia Hajek – Area, 2013:
Chodzi o powierzchnie, linie i rytm, chodzi o przemiany, pęknięcia, ruchy, chodzi o czas i przestrzeń.
Doris Hinzen-Röhrig – Hommage á Huta Zabrze:
Panorama śródmiejskiego kompleksu hutniczego wywołuje we mnie rozliczne pytania o historię tego miejsca.
Georgia Krawiec – Dychotomia gniazd. Śląskie portrety z tej i nie z tej ziemi:
Utrwalam wizerunki śląskich rozdzielonych rodzeństw, żyjących po tej i po drugiej stronie.
Kasia Kujawska-Murphy – Tożsamość:
Język wyznacza naszą tożsamość. Pomimo wolnych granic w Europie tworzymy je sami – granice mentalne.
Ute Lindner – Jestem jeszcze w swoim domu:
Podróż w historię własnej rodziny w Karkonosze. Ostatnie słowa Gerharda Hauptmanna są pytaniem o tożsamość. Gdzie i kim jestem?
Katarzyna Łyszkowska – Południca/Połednica/Pschespolnitza:
Opisuję polsko-niemieckie stosunki bazując na wspólnych elementach baśni z terenów Śląska, Prus Wschodnich i obecnych Niemiec.
Joanna Nowicka – Przenikanie:
Portretując rodziców z dziećmi oraz architekturę Osiedla Borsiga pokazuję tajemnicę przenikającej się historii.
Jani Pietsch – Dom Dziecka w Zabrzu – zmienne tożsamości:
Kilkoro polskich dzieci żydowskiego pochodzenia ocalało z Holocaustu, dzięki temu, że polscy katolicy ukryli je przed Niemcami.
Karina Schönthaler-Pospiech – Pościelona na różach. Polsko-niemiecka pamięć narodowa i rodzinna:
Łączę fragmenty mojej i tamtej historii w dwustronnych pasmach o formacji inspirowanej Stonehenge.
Mona Tusz – Widzę przez Laurę:
Przy okazji malowania murali, amatorsko filmowałam sceny z życia Bozywerka i innych miejsc, których wspólnym elementem jest poprzemysłowa wyrwa, którą pragnę zamalować.
SilesiaTopia:
Wernisaż wystawy: 5 września 2013 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa do 26 października 2013 r.
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1, Galeria Rondo Sztuki
Katowice