Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej to cykliczne wydarzenie artystyczne, które funkcjonuje w Gdyni już od początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Rok 2013 to dla gdyńskiego przeglądu miniatur tkackich rok szczególny. Triennale obchodzi bowiem swoje 20-lecie. W tym czasie swoje prace prezentowali artyści z całego świata: USA, Kanady, Izraela, Meksyku, Korei, Japonii i prawie całej Europy.
Na wystawie prezentowane będą m.in. prace nagrodzone przez Jury w składzie:
- Aleksandra Bibrowicz-Skorska – założycielka i kurator Nadbałtyckiego Triennale
- prof. Wojciech Sadley – artysta plastyk
- Anna Śliwa – kurator wystawy z ramienia Muzeum Miasta Gdyni,
- Agata Zielińska-Głowacka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
- Norbert Zawisza – ówczesny Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
Otwieramy oto 9. edycję świetnej, międzynarodowej imprezy, w swojej klasie na pewno pierwszej w kraju, a na świecie plasującej się gdzieś po Szombathely, ale na pewno już w okolicach Como i Angers. W każdej z nich brało zwykle udział ponad 100 artystów, a więc w ciągu 9. edycji tych, którzy postawili na Gdynię, uzbierało się ponad 1000 (co najmniej dwa razy więcej zabiegało, by tu przyjechać i pokazać swoje prace, ale nie zostali zakwalifikowani). Od dawna, a wyraźnie liczniej odkąd Nadbałtyckie Biennale przekształciło się w triennale, jest ono samo i imprezy jemu towarzyszące eksponowane w kraju i za granicą: podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi, w kilkunastu muzeach i galeriach w kraju, podczas wystaw zagranicznych, na których prezentowane są zbiory miniatur Muzeum Miasta Gdyni. Jeśli potrafię zliczyć te wszystkie wystawy to musi ich być około 100, a może nieco więcej. To imponujący dorobek artystyczny, organizacyjny i promocyjny. A wszystko to – uświadommy to sobie – zaczęło się 20 lat temu od wystawy, która właściwie była ogólnopolska, choć w nazwie zdradzała ambicje szersze, nadbałtyckie. Szybko, nie wiedzieć kiedy, granice terytorialnego i artystycznego zainteresowania Triennale powiększyły się. Bałtyk przelał się i połączył z wszechoceanem, który łączy kraje, ludzi, ludzi uprawiających i kochających sztukę, również tkaninę.
– Norbert Zawisza, fragment z katalogu do wystawy.
Nagrody i wyróżnienia:
- Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni – Elsbet Wiens (Niemcy) za pracę From the sea
- 2 równorzędne Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego
Hanns Herpich (Niemcy) za pracę Rother Schichtung
Joanna Kania (Polska) za pracę Zniewolenie - Nagroda Muzeum Miasta Gdyni – Anna Więckowska-Kowalska (Polska) za pracę Biały pejzaż
- 4 równorzędne wyróżnienia otrzymali: Włodzimierz Cygan (Polska) za pracę Tkać czy nie?, Riny Smits (Holandia) za pracę Gathering, Helene Tschacher (Niemcy) za pracę RC 09/10II i Izabela Wyrwa (Polska) za pracę Zakłócenia
9. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej jest wystawą towarzysząca 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny – Łódź 2013, zorganizowaną we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni w Gdyni.
9. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej
18 września – 27 października 2013 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
Łódź