Wystawa najnowszych prac Jakuba Ciężkiego pt. blackout ukazuje ewolucję warsztatu twórczego artysty – znanego z realistycznych a jednocześnie abstrakcyjnych w swojej strukturze obrazów – który obecnie w swoim malarstwie skupia się na płótnach w kolorze czarnym. Tytułowy termin blackout (zaciemnienie, zamroczenie) oznacza w tym przypadku odejście od barw chromatycznych w stronę czerni, która staje się wielowątkowym nośnikiem znaczeń.
W Galerii Bielskiej BWA otwarta została wystawa czarnych obrazów Jakuba Ciężkiego – laureata Grand Prix za obraz pt. Rusztowanie I na 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011. Obrazy zostały wykonane w technice mieszanej, wykorzystującej fizyczne właściwości farb – ich strukturę, matowość, świecenie, połysk itp. Rozwinięciem prac malarskich są obrazy ceramiczne, wykorzystujące szkliwo o wysokim połysku, stanowiące formę pośrednią między obiektami a obrazami malarskimi. Obrazy i ceramiki są ze sobą ściśle powiązane znaczeniowo.
Tradycją jest, że organizator biennale – Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, zaprasza laureata do zorganizowania wystawy indywidualnej. Wystawa lubelskiego artysty poprzedza finałową prezentację tegorocznej edycji Bielskiej Jesieni – otwarcie 41. biennale i ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 8 listopada br.
Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA o wystawie:
Wystawa blackout Jakuba Ciężkiego prezentuje jego najnowszy cykl obrazów w czerni. Ta achromatyczna barwa zawiera w sobie głębię i tajemnicę, jest kolorem depresji i żałoby. Wielu artystów miało w swojej twórczości czarny okres, ale bardzo trudno jest sprawić, aby ta czerń nie była nudna. W przypadku Jakuba Ciężkiego nie ma takiego niebezpieczeństwa. Artysta przyzwyczaił nas do genialnego połączenia abstrakcji z hiperrealizmem i podobnie jest w tej serii. Te pozornie abstrakcyjne płótna są wiernym odwzorowaniem rzeczywistych konstrukcji architektonicznych: spalonych dachów, które już niczego nie przykrywają.
Uroda rytmicznych kompozycji krzyżujących się linii kontrastuje z dramatyzmem zwęglonych desek, które zawsze kojarzą się z tragedią. Zadziwiający efekt autentyzmu, niemal fizycznej obecności nadpalonych desek, artysta osiągnął skomplikowaną techniką odpowiedniego gruntowania i różnicowania powierzchni: od matów i półmatów, przez satynę do błyszczących lakierów. Tę grę światła i cienia, płaskości i głębi wielkoformatowych płócien dopełnia cykl niewielkich obrazów-obiektów, odlanych według wyrzeźbionych przez artystę matryc, gdzie trzeci wymiar ma już czysto materialny aspekt.
Sztuka Jakuba Ciężkiego jest niezwykle powściągliwa, poddana rygorowi konstrukcji i kompozycji, a równocześnie bardzo atrakcyjna wizualnie. Budzą podziw konsekwentne operowanie formą geometryczną i jednocześnie wielkie możliwości mimetyczne.
Jakub Ciężki, urodzony w 1979 roku w Lublinie, jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego (2003). Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku został laureatem Grand Prix 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011 – nagrody Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego – za pracę Rusztowanie I. Tradycją jest, że organizator biennale – Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, zaprasza laureata do zorganizowania wystawy indywidualnej. Wystawa ta ukazuje najnowsze realizacje artysty powstałe w projekcie, na który w 2013 roku otrzymał stypendium Młoda Polska 2013 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jakub Ciężki, blackout
Wernisaż: 6 września 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 6 października 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała