Jak powstało Muzeum Filmu Non-Camera – komiks fotograficzny z 1984 roku. Antonisz od zawsze skrzętnie przechowywał, segregował i opisywał wszystko, co stworzył. Zaczął budować pod Krakowem dom letniskowy i w pewnym momencie wpadł na pomysł stworzenia w nim Muzeum filmu Non-Camera, które stanowić miało przede wszystkim muzeum jego twórczości. Choć pomysł mógł brzmieć nierealnie w latach 80., gdy wszelką prywatną inicjatywę torpedowała władza, Antonisz z determinacją przystąpił do jego realizacji i próbował uzyskać wsparcie Ministerstwa Kultury. Część zdjęć użytych w komiksie to dokumentacja działań promocyjnych i reklamowych nad rzeką Rabą, które były swoistym performancem, jaki urządził przed zaproszonymi urzędniczkami z Warszawy. Antonisz uzupełnił zestaw zdjęciami rodzinnymi oraz niedoświetlonymi odrzutami z ciemni, i ułożył historyjkę o swoim projekcie.
Z życia smoka – w latach 80. Antonisz narysował dla Gazety Krakowskiej serię krótkich historyjek obrazkowych o smoku wawelskim i jego trudnym życiu w Smoczej Jamie. Na uwagę zasługuje fakt, że to pierwszy w historii przypadek smoka z brodą i w okularach…
Jakub Woynarowski o Opowieściach graficznych:
Bibliofilska edycja nieznanych opowieści graficznych Antonisza to nie tylko atrakcyjny obiekt kolekcjonerski, ale również mocny argument, umożliwiający uzupełnienie, a w efekcie być może przepisanie fragmentu historii polskiej sztuki. Zebrane w planowanej edycji komiksy i parakomiksy twórcy Polskich Kronik Non-Camerowych są łącznikiem pomiędzy jego twórczością graficzną i filmową, a zarazem wizualnym zapisem performensu, jakim niewątpliwie był – wdrażany przez Antonisza – proces tworzenia filmów, traktowanych jako unikatowe obiekty artystyczne. Opowieści graficzne artysty – w powiązaniu z jego animacjami – stanowią interesujący, choć mało znany rozdział w historii polskiego komiksu.
Prezentowane w książce prace i pomysły autorstwa Juliana Antonisza są własnością rodziny artysty: Danuty, Malwiny i Sabiny Antoniszczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Czwartek, 3 października
Czuły Barbarzyńca, ul. Powiśle 11
Nowomedialne premiery festiwalu
Moderacja: Piotr Marecki, Urszula Pawlicka & Mariusz Pisarski
- 17.00–17.30 – Mariusz Pisarski, Marcin Bylak: internetowa gra paragrafowa Bałwochwał na podstawie opowiadań Brunona Schulza
Bałwochwał to internetowa gra paragrafowa na podstawie opowiadań Brunona Schulza, w trakcie której czytelnikowi-graczowi powierzona zostaje pewna ważna misja, której celem będzie odsunięcie wiszącego nad miastem zagrożenia. Poprzez nieustanny wybór alternatywnych ciągów dalszych, czytelnik przemieszcza się z jednej lokacji do innych, eksplorując rozgałęziające się ścieżki, równoległe przebiegi zdarzeń, napotykając ślepe uliczki i nagłe zakończenia.
- 17.30–18.00 – Big Dick Wojciecha Bruszewskiego i chapbook Obsessive Anticipation
Twórczość Wojciecha Bruszewskiego, prekursora i tytana polskiej sztuki wideo, który pod koniec swojego życia poczuł się rozczarowany oddziaływaniem sztuki współczesnej i zwrócił się ku formom literackim, zostanie przedstawiona przez pryzmat jego ostatniej powieści polimedialnej Big Dick oraz premiery chapbooka Obsesja antycypacyjna, poświęconego twórczości nowomedialnej artysty. Redaktorzy chapbooka, Mariusz Pisarski i Piotr Marecki, oraz autorzy, Tomasz Załuski i Joanna Ostrowska, ukontekstawiają twórczość łódzkiego awangardzisty jako prekursorską wobec praktyk nowomedialnych w polu polskiej literatury i w świetle teorii literatury cyfrowej.
Tłumaczenie chapbooka: Aleksandra Małecka.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana instrukcja obsługi ostatniego dzieła Bruszewskiego – monumentalnej, wielowątkowej powieści Big Dick aspirującej do pomieszczenia w sobie istoty XX wieku. Książka zakrojona jest na wielowymiarową, brawurową, niemożliwą opowieść o minionym stuleciu. W realizacji tej niemożliwości pomaga artyście forma utworu. Autor powieści określił jej gatunek jako fikcję dokumentalną, zawierającą 44 kody, które są odsyłaczami do elektronicznej biblioteki – zbioru zaszyfrowanych plików audiowizualnych oraz fotografii. Specjalnie przygotowana przez artystę strona internetowa staje się integralną częścią powieści. Czytelnik w konkretnych partiach przerywa lekturę tekstu i, dzięki znajomości kodu, dostaje się do elektronicznej biblioteki, gdzie konfrontuje świat przedstawiony w słowach z dowodami audiowizualnymi w Internecie, które stawiają jeszcze więcej znaków zapytania i potęgują poczucie halucynacyjnego porządku świata.
W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane dwa fragmenty filmów eksperymentalnych Wojciecha Bruszewskiego: Radio Ruiny Sztuki – niekończąca się rozmowa o nieskończoności i Sonety w wykonaniu Leona Niemczyka, które ukazują, jak język w sferze pozawerbalnej generuje emocje.
- 18.00–18.30 – Ewa Michalska: hipertekstowe kolaże Gubione/znalezione
Gubione/znalezione – poetycki hipertekst Ewy Michalskiej to kolażowe found footage i found poetry w jednym. Autorka, bazując na gotowych tekstach i obrazach, remiksuje je w oniryczną podróż w głąb języka i ludzkich emocji. Jest to podróż, w której konkretne sensy są trudne do wychwycenia, efemeryczne – pojawiają się i znikają, ulegają przekształceniom i reinterpretacjom na gruncie nowych kontekstów, sugerowanych przez kolejne obrazy i wiersze pojawiające się na ekranie. Gubione/znalezione to animowana przestrzeń interaktywna – ty decydujesz, w którą pójdziesz stronę, i co znajdziesz na swojej drodze.
- 18.30–19.00 – Marta Dzido: powieść hipertekstowa Matrioszka
Matrioszka – trzy kobiety, dwie historie, jedna krew. W arcypolskim dramacie zepsutych przez alkohol pokoleń spotykają się matka i córka, która wkrótce także zostaje matką, by jej córka gotowa była powtórzyć ten sam scenariusz… Rosyjska matrioszka, zestaw drewnianych lalek włożonych jedna w drugą, to najlepsza alegoria tej kolistej opowieści, a przeploty i pętle hipertekstu to świetnie w nią wpasowana narracyjna formuła. Rezultatem jest dojrzała, mistrzowska proza, egzystencjalna wstęga Moebiusa, która prawdę życiową zderza z finezją formalną, włączając też w powieściowy dyskurs cyfrowe techniki manipulacji słowem i fabułą.
- 19.00–19.30 – Piotr Puldzian Płucienniczak: gra literacka Złe słowa
Złe słowa (Angry Words) – gra stanowi propozycję innej metodologii lektury: czytania jako niszczenia. Przy pomocy garści poręcznych wulgaryzmów czytelnik postawiony jest przed radosną koniecznością rozmontowywania monumentalnych tekstów kultury. Przeniesienie mechaniki Angry Birds do sfery tekstu jest drogą do nirwany. Projekt bezdyskusyjnie zwyciężył w konkursie na utwór nowomedialny ogłoszonym przez Korporację Ha!art w 2012 roku.
- 19.30–20.30 – chapbook Polish Cybernetic Poetry. Refresh.
Polish Cybernetic Poetry. Refresh – pierwsza anglojęzyczna publikacja o polskiej poezji cybernetycznej zawiera najważniejsze teksty teoretyczne, manifesty, utwory-grafiki oraz zdjęcia dokumentujące poetyckie performensy. Cyfrowy chapbook, dostępny za darmo, sygnalizuje etapy rozwoju cyberpoezji: począwszy od powstania grupy KALeKA przez Perfokartę po Rozdzielczość Chleba. Przybliżone są także sylwetki artystów, którzy prężnie rozwijają nowy gatunek. Odświeżenie ma na celu całościowe spojrzenie na krótką, ale intensywną historię tego zjawiska, po to by pobudzić do rozważań nad przyszłością cyberpoezji w Polsce.
Literki, ul. Berka Joselewicza 21
- 21.00 – Koncert: Marburg (post punk / sound synthesis / minimalism / postmodern Dadaism): eksperyment dźwiękowy i mierzenie się z częstotliwościami Marburg – duet tworzą RNA-2 i FOQL (Flame of Queen Loana). Ich głównym celem jest eksperymentowanie z dźwiękiem i mierzenie się z częstotliwościami. Silnie związani z estetyką i mentalnością DIY, a przede wszystkim z artystycznym aktywizmem. Słowa kluczowe: post punk, synteza dźwięku, minimalizm i ponowoczesny dadaizm. Dotychczas opublikowali kilka EPek i splitów (Oficyna Biedota). Wkrótce planują kolejne publikacje, w tym 12″ winyla w holenderskim Enfant Terrible. Na początku 2014 r. powinny ziścić się plany wydania albumu. Związani z Kolektywem Ebola.