Już po raz trzeci do Wrocławia w ramach TIFF Festival zawitają utalentowani polscy i zagraniczni fotografowie, aby pokazać swoje prace i spotkać się z festiwalową publicznością. Tematyką tegorocznego TIFF’u jest Real Fake Photography. Artyści zaprezentują dokumenty, które nie zawsze pokazują rzeczywistość, a widzowie będą musieli sami rozstrzygnąć co jest prawdą, a co fikcją.
Real Fake Photography to fotografia operująca konwencją dokumentalną, ale opowiadająca historie całkowicie lub częściowo fikcyjne. W kinematografii odpowiednik tej formy stanowi tak zwane mockumentary (lub fake documentary, mock-documentary). W tym roku odwiedzający wystawy w ramach TIFF Festival zmierzą się z projektami prezentującymi realną fikcję.
I nie chodzi tu jedynie o świadome wprowadzenie oglądającego w błąd. Za mock fotografiami kryć się będą historie bardziej lub mniej zakorzenione w rzeczywistości i tylko od widzów będzie zależało to, na jakim etapie odkrywania prawdy będą chcieli poprzestać. Można więc każdy z tych projektów traktować jako artystyczną manipulację lub dochodzić do prawdy, krok po kroku odkrywają fragmenty tego, co faktycznie miało miejsce.
Z tematyką Real Fake Photography zmierzą się artyści Programu Głównego, a mianowicie: Cristina De Middel, Paweł Fabjański, Andreas Schmidt oraz Michał Matejko, których projekty będzie można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Nowością tegorocznej edycji jest powiązanie Debiutów z zagadnieniem Programu Głównego. Pięciu młodych i utalentowanych laureatów tej sekcji również zaprezentuje swoje impresje na temat Real Fake Photography. Efekty ich pracy będzie można podziwiać od 19 października w trzech miejscach: Galerii U, Centrum Kultury Agora oraz Muzeum Współczesnym Wrocław.
Czy warto poznać prawdę za wszelką cenę, demaskując artystyczną fikcję? Czy może lepiej pozostać w świecie, wykreowanym przez zainspirowanego rzeczywistością artystę? Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć już 18 października.
TIFF Festival powstał w 2011 roku jako Trochę Inny Festiwal Fotografii. Jego powołanie do życia było zarówno nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, jak i dążeniem do stworzenia wydarzenia kulturalnego, wykraczającego poza utarte schematy prezentowania fotografii.
Tegoroczny TIFF to już jego trzecia edycja. Przez ten cały okres Festiwal ewoluował, zmieniając nie tylko swoją formułę, ale również modyfikując dotychczasową nazwę: z Trochę Innego Festiwalu Fotografii na TIFF Festival. Ta ostatnia zmiana wynika między innymi z tego, że nasze przedsięwzięcie angażuje obecnie nie tylko polskich, ale i zagranicznych artystów. Organizatorom towarzyszy idea ciągłego zgłębiania i przeżywania fotografii na nowo. Postrzegamy fotografię jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie rozmaite funkcje – od prostego zapisu, upowszechnienia subiektywnego obrazu rzeczywistości, aż po artystyczną kreację nowych światów oraz symbolicznych przekazów.
Mając świadomość ciągłej zmiany jaka zachodzi w formach aktywności i twórczości fotograficznej we współczesnym świecie, proponowany jest Festiwal wielowątkowy, podlegający ciągłym przemianom, bez ustandaryzowanej formuły. Kolejne edycje TIFF oscylują wokół wybranej przez nas tematyki, będącej nie tylko zagadnieniem aktualnym i pobudzającym artystyczną wyobraźnię, ale również inspiracją zarówno dla twórców jak i odbiorców fotografii. Zamierzeniem organizatorów jest, aby TIFF Festival stał się katalizatorem rozwoju fotografii nie tylko w obrębie Wrocławia, ale także promieniował swoim zasięgiem na całą Polskę oraz był rozpoznawalny w skali międzynarodowej.
3. TIFF Festival – Real Fake Photography
Inauguracja: 18 października 2013 roku, godz. 19.00
Festiwal potrwa do 27 października 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław