Stare papiery to wystawa prezentująca powstałe 30 lat temu prace Jarosława Modzelewskiego. Autor, kojarzony głównie z malarstwem na płótnie, odkrywa przed nami wydobyte z pracownianych teczek szkice, gwasze i szablony, które posłużyły mu do namalowania kultowych obrazów Szturmujące delfiny (1981) czy Bieg czerwonych ludzi (1983).
Zgromadzone na wystawie oszczędne w formie prace, sprawiają wrażenie osobistych komentarzy artysty do skomplikowanej polskiej rzeczywistości początku lat osiemdziesiątych. Wśród nich cykl rysunków kryptopolitycznych pochodzący z pierwszej indywidualnej wystawy Modzelewskiego w grudniu 1981 roku w warszawskiej Galerii Sztuki Współczesnej w Staromiejskim Domu Kultury (dawniej Galeria Krzywego Koła, obecnie Galeria Promocyjna).
Rysunki przedstawiające emblematy: rodła, gwiazdy pięcioramiennej, gwiazdy Dawida czy swastyki były echem obrazów dyplomowych, powstałych w pracowni malarstwa Stefana Gierowskiego na warszawskiej ASP w 1980 roku.
Kompozycję wystawy dynamizują namalowane na brązowo-szarych papierach monochromatyczne portrety Hölderlina i Schillera z 1985 roku. Zarówno wizerunki poetów, jak i eksponowane na wystawie rysunki węglem powstały w czasie akcji wspólnego przebywania i malowania w Pracowni Dziekanka na Krakowskim Przedmieściu. Ich uczestnicy – Jarosław Modzelewski, Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak – tworzyli Gruppę, uznaną za najważniejsze polskie ugrupowanie malarzy neoekspresjonistów lat osiemdziesiątych.
Reprezentację papierów Modzelewskiego uzupełniają emanujące kolorem gwasze z kolekcji Galerii Zderzak w Krakowie: Bieg czerwonych ludzi (1984) oraz nawiązujące do twórczości Malewicza Dwa berety (1984) i Kazimierz Malewicz papieżem polskiego malarstwa (1984).
Zebrane w Salonie Akademii prace nie były dotąd eksponowane w takim zestawie. Stanowią przekrój stylistyk w twórczości Modzelewskiego w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Przedstawiają autora jako wnikliwego obserwatora otaczającej go rzeczywistości, komentowanej rysunkami kryptopolitycznymi i lirycznymi portretami poety wyklętego, który uosabiał tęsknotę XIX-wiecznej Europy za antycznym porządkiem świata i reprezentowanym przez niego systemem wartości.
Wystawa Stare papiery miała premierę w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w marcu 2013 roku.
Krzysztof Morcinek, kurator wystawy
Jarosław Modzelewski, Stare papiery
Wernisaż: 7 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 października 2013 roku
Salon Akademii, ASP w Warszawie
Pałac Czapskich – Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
Warszawa
1 komentarz
piękna wystawa!