Adam Kośmieja – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Koncertował w kraju i za granicą w USA. Obecnie pracuje nad rewitalizacją ostatniego dzieła K. Serockiego – Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę. W 2009 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Munza w Nowym Jorku, a w 2010 r. pierwszą nagrodę w konkursie Chopinowskim Columbia University.
Dariusz Kubicki – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pisze muzykę na nietypowe instrumenty takie jak wiertarka, wyrzynarka lub małe dudy szkockie, utwory z użyciem elektroniki oraz kompozycje elektroakustyczne. W swoich utworach wykorzystuje zaawansowane metody matematyczne i programistyczne, które pomagają mu w rozwiązywaniu aleatorycznych łamigłówek oraz pozwalają stworzyć interaktywne oprogramowanie dla partii live electronics.
Antler – eksperymentalny pop, hipnotyczny groove, syntezatory i proste melodie to główne składniki muzyki zespołu Antler. Prostota i oryginalne pomysły to słowa kluczowe dla członków zespołu, którzy niezależnie od gatunku, w którym aktualnie tworzą, oddają się procesowi twórczemu w zupełności.
Svartvit – to holenderski projekt harsh noise’owy, który został zapoczątkowany w 2008 roku przez Kevin’a Jansen’a. Svartvit czerpie inspiracje z wielu źródeł takich jak Akcjonizm wiedeński, zagadnienia społeczno-polityczne, undeground’owa muzyka punkowa, rosyjski konstruktywizm, a także od współczesnych jemu muzyków jak duet Sword Heaven, projekt The Rita oraz Prurient & Vomir.
Jerzy Mazzoll – wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Wydał 15 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno jego płyty: Minimalover, Jeden dźwięk i Pan Bóg oraz oczekiwana Responsio Mortifera, a także Rite of spring variation. Arhythmic Perfection vol.1.
Jon Dobie – na co dzień przebywa w Londynie, jeśli nie koncertuje po Europie. Obecnie zajmuje się reorganizacją wydawnictwa No Wave i przygotowywaniem trasy dla swych zespołów. Grywa z Pieces of Brain, Sonicphonics, Interference 3.0, The Dynamix, Total Touch, Kenem Hyderem, a także z 2near 2far 4tet wspólnie z Vladimirem Millerem, Alexandrem Alexandrovem, oraz w duecie z Peterem Brotzmannem.
Attila Dóra – studiował matematykę i filozofię, ukończył The Gate of Dharma Colllege w Budapeszcie i uzyskał tytuł teologa buddyzmu. Gra na saksofonie altowym, tenorowym, barytonowym oraz na klarnecie metalowym i basowym. Jak sam mówi, niektórzy określają jego styl jako wolną muzykę improwizowaną, inni z kolei twierdzą, że są to konceptualne struktury noise’owe wykorzystujące przypadkowość.
Sławek Janicki – muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych. Współtwórca i główny zarządzający klubem Mózg w Bydgoszczy, twórca i szef Mózg Festival. Działalność artystyczną rozpoczynał w połowie lat 80. w zespole Henryk Brodaty. Współtworzył takie zespoły, jak: Trytony, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Pieces of Brain. Od ponad 20 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej. Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej, jako najczystszej i najwyższej formie tworzenia muzyki.
DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (Mirosław Dzięciołowski) – założyciel jednego z pierwszych polskich sound systemów reggae, funkcjonującego na scenie od 25 lat Joint Venture Sound System. To selektor muzyki, MC i sceniczny performer. Jest współproducentem pierwszych polskich wydawnictw nagranych na Jamajce w studio Tuff Gong – Rastasize Day by Day (2008) oraz Star Guard Muffin Jamaican Trip (2011). Razem z Activatorem są odpowiedzialni za pionierski na naszym rynku cykl kompilacji Dub Out Of Poland oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa Wymixowanie.
Zion Train – to pionierski zespół future dub i pierwszy, który przywiózł do Polski tego typu brzmienia. Sukces ich pierwszych albumów A Passage to Indica, Natural Wonders of the World in Dub oraz Siren doprowadził do podpisania w 1995 roku kontraktu z sublabelem Warner – China Records, dla którego wydali m.in. swój kultowy album Homegrown Fantasy. W 2007 roku wydali kolejny przełomowy album Live As One – zdobywcę nagrody za najlepszą dubową płytę roku przyznanej przez jamajską Reggae Academy. Ostatnim dzieckiem Zion Train jest wysoko oceniany album State Of Mind.
Program 9. MÓZG Festival’u:
7 listopada 2013 roku:
- 19.00 Zenial/Derubare (Sanok/Gdańsk) – instalacja audiowizualna (Dom Mody Drukarnia)
- 20.00 Kwartludium/Walczak (Warszawa/Gdańsk/Łódź) (MCK)
- 21.00 Duo Ardente – Aleksandra Lelek & Maciej Zimka (Kraków) (MCK)
- 22.00 Sean Noonan A Gambler’s Hand String Quartet (Nowy Jork/Suwałki/Bydgoszcz/Warszawa)(MCK)
- 23.00 Michał Osowski (Rotterdam) (Mózg) – instalacja performatywna
- 00.00 Grzegorz Pleszyński (Bydgoszcz/Berlin) (Mózg) – instalacja stała
8 listopada
- 20.00 Gorzycki/Pater (Bydgoszcz) (MCK)
- 21.00 Ich Bin Nintendo (Oslo) (MCK)
- 22.00 Medeski, Martin and Wood (Nowy Jork) (MCK)
- 00.00 Robert Curgenve (Cornwall/Australia) (Mózg)
- 01.00 Jae Ho Youn (Seul/Warszawa) (Mózg)
9 listopada
- 20.00 Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej (Bydgoszcz) (MCK)
- 21.00 Antler (Oslo) MCK
- 22.00 Svartvit (Amsterdam) (MCK)
- 22.30 Jerzy Mazzoll/Jon Dobie/Atilla Dora/Slawek Janicki/Shoji Hano (Gdańsk/Londyn/Budapeszt/Bydgoszcz/Tokio) (MCK)
- 00.00 Dj Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (Joint Venture Sound System) (Warszawa) (Mózg)
- 00.45 Zion Train Sound System feat. DJ Perch & Fitta Warri (Londyn) (Mózg)
9th Mózg Festival – od 7 do 9 listopada 2013 roku
Bydgoszcz