Tkanina artystyczna to specjalizacja o najdłuższej tradycji w Liceum Plastycznym w Supraślu. Była pierwszą i aż do 1968 roku jedyną specjalizacją artystyczną w szkole. Jej dominacja i ogromna popularność wynikała z tradycji włókienniczych regionu północno-wschodniej Polski. Liczy sobie ponad 69 lat. Tkanina artystyczna ma ogromny wpływ na popularność i rozpoznawalność szkoły w środowisku artystycznym Polski. Pozostało już tylko 13 liceów szczycących się posiadaniem tej specjalizacji.
Niestety coraz mniej jest specjalistów kontynuujących najstarsze i bardzo już rzadkie umiejętności tkackie. Współczesne trendy nawiązywania we wzornictwie, architekturze czy dekoracji wnętrz do ludowych tradycji rzemieślniczych m.in. tkackich, spowodowały ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki w Europie i na świecie. Bardzo wysoko ceni się obecnie specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy, niestety głównie za granicą. Tkanina artystyczna jest jedną z najrzadszych, unikatowych dziedzin sztuki.
Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych zakończyło się kolejnym sukcesem szkoły w Supraślu. Jury uhonorowało pracę tej placówki przyznając I nagrodę za pracę Pauliny Jabłońskiej pt. Kilim. Uhonorowano także polskie tradycje tkackie, ponieważ nagrodzona praca zrealizowana jest w tradycyjnej technice kilimu. To niesamowite, że dwa krzyżujące się ze sobą systemy nici (osnowa,wątek) służą od stuleci tkaczom rzemieślnikom i artystom w kreowaniu niezliczonej ilości rozwiązań tkackich, dzięki którym możemy otaczać się miękkością i pięknem wszelkiego rodzaju tkanin dekoracyjnych, użytkowych i artystycznych.
Tym bardziej zastanawia fakt coraz mniejszego zainteresowania tą dziedziną sztuki wśród uczniów szkół plastycznych, studentów oraz artystów. Triennale w Supraślu spełnia więc ważne zadanie pedagogiczne i artystyczne. Kolejne wystawy budzą duże zainteresowanie wśród miłośników sztuki włókna, ale także wśród ludzi zaprzyjaźnionych z Supraślem i działającą tam szkołą. Impreza ta pozwala zaakcentować obecność tkaniny artystycznej jako dziedziny sztuki w tradycji i kulturze polskiej. Ukazuje kunszt tkacki uczniów i ich ogromną wrażliwość na piękno. Uczeń nie jest biernym odtwórcą projektów. Poprzez zgłębianie tajników nowych technik staje się badaczem, odkrywcą nieznanego świata tkaniny.
Podstawowym celem Triennale w Supraślu jest:
- prezentacja dokonań twórczych uczniów Liceów Plastycznych w dziedzinie sztuki włókna
- aktywizacja pracy pedagogów i uczniów w dziedzinie tkactwa artystycznego
- wymiana doświadczeń między nauczycielami tej specjalizacji
- inspirowanie uczniów do doskonalenia umiejętności artystycznych
- pobudzanie aktywności intelektualnej oraz kształtowanie postaw kreatywnych uczniów
- poszukiwanie nowych form wyrazu w tej dziedzinie sztuki.
Uczestnicy Triennale:
- Zespół Szkół Plastycznych w Kielcach
- Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie
- Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie
- PLSP w Nowym Wiśniczu
- Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie.
- PLSP w Zamościu
- Liceum Plastyczne w Supraślu
- Liceum Plastyczne w Zduńskiej Woli
- Liceum plastyczne w Radomiu
- Liceum Plastyczne w Nałęczowie
- Liceum Plastyczne w Warszawie
Jury w składzie: Prof. Wojciech Sadlej, Prof. Stanisław Trzeszczkowski oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – Pan Marcin Oko stanęło przed niezmiernie trudnym zadaniem wyłonienia 3 laureatów i 3 prac wyróżnionych.
Oto oni:
- I miejsce – Paulina Jabłońska, LP Supraśl – Kilim
- II miejsce – Aleksandra Mazurkiewicz, ZSP Lublin – Neonowy kwartet
- III miejsce –Kinga Pilip, PLSP Zamość – Mgła
Wyróżnienia:
- Artur Hanaj, LP Nałęczów – Trombiny – zabawka
- Karolina Osińska, LP Warszawa – Gdy rozum śpi, budzą się demony
- Izabela Szwarc, Lp Supraśl – Mój śwat
Komisarz Triennale Tkaniny Artystycznej w Supraślu
Urszula Nagórna
Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych
26 września – 30 listopada 2013 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź