Punktem wyjścia wystawy Róża jest różą jest wioska Zalipie położona 35 km od Tarnowa, zwana malowaną wsią. W Zalipiu od końca XIX w. kobiety malują kwiaty na domach, przedmiotach. Zalipie zostało dla etnografów odkryte w 1905 roku, potem w latach 40. XX w. było licznie odwiedzane przez polskich i zagranicznych badaczy kultury ludowej.
W chwili obecnej Zalipie jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu, m.in. bardzo chętnie odwiedzanym przez japońskich turystów. Pomimo tego, pozostało dziewiczym fenomenem. Róża jest różą będzie pierwszą wystawą odnoszącą malarstwo z Zalipia do sztuki współczesnej.
Pierwsze informacje o zalipiańskim malarstwie pochodzą z końca XIX wieku. Zalipie zostało dla etnografów odkryte w 1905 roku, potem w latach 40. XX w. było licznie odwiedzane przez polskich i zagranicznych badaczy kultury ludowej. W chwili obecnej Zalipie jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu. Pomimo tego, pozostało dziewiczym fenomenem.
Róża jest różą będzie wystawą odnoszącą malarstwo z Zalipia do sztuki współczesnej. Na wystawie znajdą się prace czternastu artystów z Polski, Japonii, Szwajcarii, przygotowane w różnych mediach – rysunek, malarstwo, fotografia, film, instalacja. W przestrzeni publicznej projekt zaistnieje poprzez prace Lili Kalinowskiej (ul. Wałowa 29) i Maurycego Gomulickiego (Park Strzelecki). Nie zabraknie także oryginalnych prac z Zalipia, w tym unikalnych eksponatów twórców już nieżyjących.
Wystawa jest częścią projektu Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – cyklu wystaw międzynarodowej sztuki współczesnej odnoszących się do historycznego i kulturalnego dziedzictwa Małopolski. Tarnów położony w Małopolsce jest drugim po Krakowie największym miastem regionu, z długą historią i imponującą architekturą, w tym całym renesansowym założeniem Starego Miasta.
Jednym z ważniejszych osi programowych BWA w Tarnowie są programy badawcze odkrywające w historii i dziedzictwie kultury Tarnowa potencjał dla sztuki współczesnej. Wystawa Róża jest różą będzie trzecią z kolei, po: Tarnów. 1000 lat nowoczesności dotyczącą modernistycznej historii miasta na przykładzie Mościc – dzielnicy z której pochodzi malarz i filmowiec Wilhelm Sasnal (2010-2012, która zaowocowała powstaniem trwałych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej) oraz Jak się staje kim się jest dedykowanej tarnowskim latom młodości Tadeusza Kantora (2013).
Scenariusz wystawy i udział poszczególnych artystów ma na celu różne ujęcie tematu, począwszy od chęci upiększania rzeczywistości, po ornament obsesyjnie zawłaszczający płaszczyznę ścian białych chat. Wystawa zakłada szerokie spojrzenie na Zalipie, także poprzez bogaty program wydarzeń towarzyszących – warsztaty prowadzone przez artystki z Zalipia, wykłady o architekturze secesyjnej, spacery po mieście śladami tarnowskiej secesji, wykład wybitnej historyk sztuki prof. Marii Poprzęckiej zajmującej się twórczością kobiet artystek, autorki głośnej książki Uczta bogiń. Udział zagranicznych artystów ma na celu uniwersalizację tego tematu, którego korzenie to najczystsza potrzeba twórczej ekspresji.
Tytuł wystawy pochodzi z wiersza Gertrudy Stein napisanego w 1913 roku. Tytułowa Róża jest różą to również semantyczna zabawa z motywem zalipiańskiego kwiatu. Piękne kwiaty z tamtejszych domów to kwiaty odmalowane z kwitnących ogrodów i łąk. Ale jednocześnie malowany kwiat może być szerokim symbolem miłości, tęsknoty, marzeń…
Artyści: Artyści z Zalipia, Alicja Czarnecka-Mikrut, Iłarion Daniluk Zenek, Paulina Dębosz, Pola Dwurnik, Maurycy Gomulicki, Jan Gryka, Marek Horwat, Andrzej Juszczyk, Lila Kalinowska, Yayoi Kusama, Edmund Monsiel, Walter Pfeiffer, Jadwiga Sawicka, Monika Sosnowska, Joanna Srebro
Kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz, Jadwiga Sawicka
Róża jest różą
Wernisaż: 12 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 listopada 2013 roku
BWA w Tarnowie
Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Tarnów