W ciągu piętnastu lat Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego brali w nim udział cenieni gitarzyści i muzycy z całego świata, między innymi: Paco de Lucía, John McLaughlin, Al di Meola, Jesse Cook, Marek Napiórkowski, Wojtek Pilichowski, Krzesimir Dębski i kilkuset innych muzyków. Gitara + to 10 dni koncertowych, podczas których występują artyści z Polski i zagranicy, prezentujący różne style muzyczne.
Festiwal nie skupia się tylko i wyłącznie na muzyce stricte gitarowej, przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z innymi instrumentami, a także z innymi sztukami np. tańcem czy filmem (stąd nazwa GITARA+). Podczas 10 dni Festiwalu wystąpią artyści, prezentujący różnorodne style muzyczne (muzykę klasyczną, flamenco, jazz, muzykę dawną i współczesną). Wydarzeniami towarzyszącymi podczas festiwalu są lekcje mistrzowskie i warsztaty gitarowe, wykłady, spotkania z artystami, projekcje filmów, wystawy instrumentów czy prezentacje wydawnictw muzycznych.
W koncercie inauguracyjnym wezmą udział uczniowie dziewięciu szkół muzycznych. Wszystkie szkoły współpracują ze sobą od wielu lat, wymieniając się doświadczeniami, pomagając w rozwoju talentu swoich najzdolniejszych uczniów oraz promując muzykę gitarową w regionie pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Szkołę z Drezna (Heinrich Schütz Konservatorium Dresden) zaprezentują dwa zespoły – Trio-Duo Mandoline oraz Kwartet gitarowyQuartissimo, z kolei uczniowie czeskiej szkoły (Zakladni Umelecka Szkola ZUS Hostivar – Praha) wystąpią jako oktet Klimparáda. Polskę reprezentować będzie siedem dolnośląskich szkół i osiem zespołów kameralnych. Będą to: Duo Extra Klasa (PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej), Trio gitarowe SMS (PSM I st. w Kłodzku), Duo Nuevo i Duet fletowo-gitarowy (ZSM w Wałbrzychu), Trio Andaluzja (Społeczna Szkoła Muzyczna I st. we Wrocławiu), Trio gitarowe Pizzicato (SM I st. we Wrocławiu), Duet gitara-wibrafon (PSM II st. i SM I st. we Wrocławiu) oraz Kwartet Gitarowy OSM (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu).
Que Passa jest jednym z najdłużej działających na polskiej scenie muzycznej zespołów flamenco fusion. Powstał w 1997 roku z inicjatywy Jarosława Dzienia, gitarzysty i kompozytora większości utworów grupy. Składu zespołu dopełniają: Marcin Hilarowicz (gitara akustyczna), Kuba Mietła (akordeon), Łukasz Adamczyk (gitara basowa) i Mirek Hady (cajon, instrumenty perkusyjne). Dotychczas grupa wydała pięć płyt: Good Day, Malcolm, For You, Street Lights oraz Acoustic Guitar Kollektiv. Zespół wystąpił między innymi podczas Ethno Jazz Festival w Mołdawii, World Music Festival w Rudolstadt w Niemczech i Jazz Festival w niemieckim Ravensburgu. Supportował takie gwiazdy jak Fish (Marillion), Rafael Cortés czy grupa El Bicho.
Nazwisko Larry’ego Coryella znane jest zwłaszcza miłośnikom jazz fusion. Niezwykła energia, oryginalne frazowanie i wyjątkowa wrażliwość to charakterystyczne elementy jego stylu gry, który zapoczątkował wykształcenie się nowego muzycznego gatunku, określanego mianem jazz-rocka. Dla samego Coryella największe znaczenie miała muzyka Cheta Atkinsa, Chucka Barry’ego, Johna Coltrane’a i Wesa Montgomery’ego, dzięki której postanowił zostać profesjonalnym gitarzystą. Podczas studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Waszyngtońskim zainteresował się jazzem, grywał z lokalnymi zespołami jazzowymi, bluesowymi i rockowymi, wiedział jednak, że jeśli naprawdę chce grać jazz, to musi przeprowadzić się do Nowego Jorku, gdzie grali najlepsi. Coryell bardzo szybko dołączył do ich grona i współpracował ze znanymi postaciami nowojorskiej sceny muzycznej – Chico Hamiltonem czy Garym Burtonem, obecnym wykładowcą Berklee College of Music. Największy rozgłos przyniósł mu, wydany pod koniec 1969 roku, album Spaces. W 1979 roku Larry Coryell razem z Johnem McLaughlinem i Paco de Lucíą założył słynne The Guitar Trio, z którym odbył trasę koncertową po Europie. Dotychczas nagrał kilkadziesiąt płyt, z których ostatnia, zatytułowana The Lift ukazała się w tym roku. Podczas koncertu we Wrocławiu wystąpi z zespołem w składzie: Erik Gunnar Edlund, Karl Stefan Edfeldt i Fred Göran Backlund.
Dávid Pavlovits nazywany jest jednym z najbardziej kreatywnych gitarzystów klasycznych młodego pokolenia. Obdarzony jest niespotykanym talentem, o czym świadczy fakt, że naukę gry na gitarze rozpoczął dopiero w wieku 17 lat, a już trzy lata później wygrał międzynarodowy konkurs gitarowy w Żorach. Prasa muzyczna określiła wówczas jego grę jako bliską geniuszu. Zdobył pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Ostrzyhomiu, drugie nagrody Konkursu Muzycznego w Budapeszcie oraz Konkursu Gitarowego na Krecie. Został również wyróżniony w Konkursie Kompozytorów w Viareggio. Swój talent i umiejętności warsztatowe kształcił w Konserwatorium Muzycznym w Segedynie, na Akademii Muzycznej w Darmstadt, Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium.
Lazhar Cherouana to gitarzysta klasyczny o algierskich korzeniach. Studiował w Konserwatorium Muzycznym w Lyonie pod kierunkiem sławnego Jesusa Castro, po czym kontynuował studia w Konserwatorium Muzycznym w Madrycie. Obecnie jest asystentem profesora Javiera Garcíi, prowadzącego kurs improwizacji oraz studentem Eliota Fiska w prestiżowym Mozarteum w Salzburgu. Kształci się również w Konserwatorium Muzycznym w Klagenfurt w Austrii. Lazhar brał udział w licznych lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez najlepszych gitarzystów z całego świata, takich jak: Eduardo Fernández, Alirio Díaz, José Miguel Moreno, René Bartoli, Ricardo Gallén, Ignacio Rodes, Gerard Abiton, José Luís Rodrigo, Hubert Käppel czy Leo Brouwer. Otrzymał kilka najważniejszych gitarowych nagród o znaczeniu międzynarodowym, obecnie, jako solista, regularnie występuje głównie w Hiszpanii i Salzburgu. Wydał dwie solowe płyty Guitare i Soirée dans Grenade.
Peppino D’Agostino urodził się i dorastał we Włoszech, gdzie jego pierwszymi muzycznymi fascynacjami były utwory Paco de Lucíi, Carlosa Santany, Mike’a Oldfielda oraz zespołów Genesis i Emerson Lake & Palmer. Zaczął grać na gitarze w wieku 10 lat, początkowo pod kierunkiem swojego starszego kuzyna, później już jako samouk, z pasją odkrywający możliwości gitary i różnorodność muzyki gitarowej. W jego twórczości usłyszeć można wpływy muzyki etnicznej, klasycznej, popularnej, a także bluesa i ragtime’u, chociaż przede wszystkim Peppino D’Agostino znany jest jako doskonały gitarzysta fingerstyle. W 1987 roku wydał swój pierwszy amerykański album zatytułowany Acoustic Spirit. Przy nagrywaniu kolejnych współpracował z gitarzystą klasycznym Davidem Tanenbaumem oraz z wirtuozem elektrycznej gitary Stefem Burnsem, z którym wspólnie napisał piosenkę Stammi vicino. Utwór ten trafił do repertuaru popularnego włoskiego zespołu rockowego Vasco Rossi, został wydany na płycie Vivere o niente i w marcu 2011 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów iTunes Rock we Włoszech. Przez krytyków od lat wyróżniany jako najlepszy gitarzysta.
Diknu Schneeberger Trio to austriacki zespół, którego muzyka określana jest mianem gypsy jazzu lub gypsy swingu. Na jego repertuar składają się standardy jazzowe, utwory Django Reinhardta, Stochelo Rosenberga i Bireli’ego Lagrene’a. Trio powstało w 2006 roku z inicjatywy młodego gitarzysty Diknu Schneebergera, który zaprosił do współpracy swojego ojca, kontrabasistę Joschi’ego Schneebergera oraz gitarzystę Martina Spitzera. Wielkim sukcesem okazały się dwie pierwsze płyty tria Rubina i The Spirit of Django. Schneeberg mając zaledwie 17 lat zdobył nagrodę im. Hansa Kollera, która w Austrii jest najważniejszym, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym muzykom jazzowym. W ubiegłym roku ukazała się trzecia płyta tria, zatytułowana Friends.
Soundz Good to polski duet, który tworzą Magda Czwojda (gitara) i Marta Zalewska (wokal, bas). W tym roku skończyły pracę nad swoją debiutancką płytą nagraną w Studio 7 w Piasecznie. Pomimo młodego wieku współpracowały już z wieloma gwiazdami polskiej piosenki, takimi jak: Krystyna Prońko, Kayah czy Majka Jeżowska. Miały okazję pracować również z Waldemarem Malickim i Filharmonią Dowcipu, Tercetem czyli Kwartetem (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta) oraz zespołem Perfect.
Duo Melis, czyli Susana Prieto i Alexis Muzurakis, zadebiutowało w 1999 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Wolos. Koncertowali w najbardziej prestiżowych salach Europy – Filharmonii Berlińskiej, Sali Koncertowej im. Czajkowskiego w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, w Ateńskiej Sali Koncertowej (Megaron) oraz w Merkin Concert Hall w Nowym Jorku. Zdobyli liczne nagrody w międzynarodowych konkursach dla duetów gitarowych oraz zespołów kameralnych, między innymi we Frechen, Montélimar, Paryżu, Lipsku i Weronie. Na ich bogaty repertuar duetu składają się: utwory barokowe, kompozycje Astora Piazzolli, Alberto Ginastery, Leo Brouwera. Susana i Alexis są absolwentami konserwatoriów muzycznych w Hadze, Lipsku i Berlinie. Od 2006 roku uczą gry na gitarze w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Strasburgu.
Eamon McGrath to kanadyjski gitarzysta, wokalista i kompozytor. W swojej twórczości w zadziwiający sposób łączy zupełnie odmienne gatunki muzyczne nie popadając jednak w komercyjną konwencję grania wszystkiego dla wszystkich. Pomimo młodego wieku udało mu się już stworzyć własny oryginalny styl i rozpoznawalne brzmienie. McGrath napisał już ponad 250 piosenek i w ciągu pięciu lat wydał pięć płyt: Wild Dogs, 13 Songs of Whiskey and Light, Peace Maker, Young Canadians i Pegasus. Jego koncerty cieszą się olbrzymią popularnością zarówno w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Podczas wiosennego, europejskiego tournée w ciągu 2 miesięcy zagrał aż 27 koncertów, co nie wyczerpało jeszcze zainteresowania publiczności jego muzyką.
Współpraca Yvonne Sanchez (wokal) i Pedro Tagliani’ego (gitara) trwa od kilku lat, a jej owocem jest koncertowy album Songs About Love nagrany w październiku 2011 roku w Pradze. Jej debiutancka płyta Invitation, która ukazała się w 2001 roku, odniosła wielki sukces – w 2002 roku była nominowana do czeskiej nagrody Grammy w kategorii jazz i blues. Drugi album My Garden uzyskał status złotej płyty oraz nominację do prestiżowej czeskiej nagrody muzycznej – Andel w kategoriach: najlepszy album roku i najlepszy album jazzowy. Tagliani jest cenionym wykonawcą muzyki brazylijskiej. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w latach 80. w Brazylii, jako gitarzysta i kompozytor zespołu Raiz de Pedra. Od 1993 roku Pedro Taglini mieszka i tworzy w Europie, głównie w Wiedniu i Monachium, biorąc udział w licznych projektach, jako gitarzysta i aranżer. Jego pierwszą w pełni autorską płytą był krążek Arvoredo nagrany w Wiedniu razem z austriackim saksofonistą Thomasem Kugi. W 2010 roku ukazał się jego drugi solowy album Ao Vento. Nagrał również płytę w duecie z niemieckim pianistą Chrisem Gallem. Krążek zatytułowany Duo Dois ukazał się w 2009 roku. W tym samym czasie Pedro Tagliani rozpoczął współpracę z Yvonne Sanchez, biorąc udział w nagraniu jej drugiej płyty My Garden.
Finałowy koncert festiwalu poświęcony będzie pamięci Jaremy Klicha, zmarłego w tym roku wrocławskiego gitarzysty. W programie wieczoru znajdą się występy najbardziej znanych polskich jazzmanów – artystów, których Jarema szczególnie cenił i podziwiał, zarówno jako muzyk, jak i meloman – wielbiciel dobrego jazzu. Zagrają dla niego: Marek Napiórkowski Trio KonKubiNap, Wojtek Pilichowski Band, Leszek Zaleski Quartet oraz kwartet Artura Lesickiego z gościnnym udziałem Krzysztofa Kiljańskiego.
Program Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA +
- 10 października 2013 r., godz. 18.00, Stary Ratusz, Sukiennice 14/15 – Scena Młodych (Polska, Czechy, Niemcy), Występy uczniów szkół muzycznych z trzech krajów
- 13 października 2013 r. godz. 18.00, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7 – Que Passa (Polska), Fuzja muzyki świata
- 17 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56 – Peppino D’Agostino (Włochy), Liryczny fingerstyle
- 18 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej – Diknu Schneeberger Trio (Austria), Swing w stylu gypsy
- 19 października 2013 r., godz. 19.00, Galeria na Czystej, ul. Czysta 4 – Jan Markowski, Lazhar Cherouana (Francja), Nowe brzmienie klasyki
- 20 października 2013 r., godz. 18.00, Stara Giełda, pl. Solny 16 – Filip Optołowicz, Dávid Pavlovits (Węgry), Klasycznie i kreatywnie
- 22 października 2013, godz. 20.00, Klub Muzyczny Łykend, ul. Podwale 37/38 – Eamon McGrath (Kanada), Folk for Punks
- 23 października 2013, godz. 20.00 – Soundz Good (Polska), Nie-męskie granie
- 26 października 2013, godz. 19.00, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19 – Antoni Tomaszewski, Duo Melis (Hiszpania, Grecja), Mistrzowie muzyki klasycznej
- 27 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej – Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani (Kuba, Polska, Brazylia), Piosenki o miłości
- 29 października 2013, godz. 19.00, Impart, ul. Mazowiecka 17 – Larry Coryell (USA), Legenda jazz fusion
- 30 października 2013, godz. 19.00, Impart – Jazzmani dla Jaremy (Polska), Koncert poświęcony pamięci Jaremy Klicha, wrocławskiego gitarzysty i członka założyciela Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego
Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
od 10 do 30 października 2013 roku
Wrocław