Grupa Nieformalna Aspiranci – to pomysłodawcy oraz organizatorzy wielu inicjatyw i wydarzeń kulturalnych w mieście Tarnowie. Działający i współpracujący z wieloma organizacjami, instytucjami oraz artystami z miejskiej sfery kultury. Między innymi z Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski, z którym tworzą swój główny projekt pt. Słowa – Malowane – Dźwiękiem. Ta rozpoznawalna w mieście z swoich projektów i realizacji Grupa, tym razem poprzez zaproszonych przez Michała – jej założycieli – poetów: Nej Trybe i Lucjusza, prezentują wybór swoich utworów poetyckich.
Panopticum to zbiór osobliwości – dziwnych postaci tworzonych przez natchnionego poetę. W zakopiańskim spektaklu ożywa klimat podwórek, przedwojennych kawiarni i wspaniałych osobowości – poety, damy, cwaniaczka. Piękna muzyka w doskonałej aranżacji stwarza nostalgiczny nastrój, uzupełniany piękna liryką i niebanalnym humorem Juliana Tuwima.
Występują: Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk, Jaga Siemaszko, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Krzysztof Wnuk
Scenografia: Rafał Zwiastowski
Muzyka: Jerzy Chruściński
Aranżacja i wykonanie: Max Klemzer Band (w składzie: Jacek Hołubowski, Max Kowalski, Łukasz Sierosławski, Piotr Skupniewicz, Bartłomiej Szczepański
Choreografia: Grzegorz Suski
Scenografia i reżyseria: Andrzej Dziuk
Asystent scenografa: Anna Wittich-Wrona
Asystent reżysera: Marzena Garbowska
Premiera: 5 listopada 2004 roku, Scena Atanazego Bazakbala
Festiwal ArtFest, odbywający się zwykle na przełomie listopada i grudnia, to bez wątpienia wizytówka kulturalna Tarnowa. Festiwal powstał w 2003 roku, przez lata sukcesywnie się rozwijał, będąc obecnie dojrzałym wydarzeniem kulturalnym i najważniejszą imprezą tarnowskiej jesieni kulturalnej. Pomysłodawcą i kuratorem festiwalu był Bogusław Wojtowicz – długoletni dyrektor Galerii Miejskiej BWA, wielki pasjonat sztuki i miłośnik muzyki jazzowej. Jego intencją było stworzenie – jak sam mawiał – święta sztuki, festiwalu, którego formuła będzie przypominać jazzową improwizację, a więc efektownie łączyć rozmaite dziedziny sztuki, m.in. poprzez uczestnictwo artystów z rożnych kręgów kulturowych, mogących realizować swoje własne, niesztampowe projekty. ArtFest stwarza także doskonałą sposobność do bezpośredniego kontaktu z ludźmi sztuki, często wielkiego formatu, co pozwala na niwelowanie pozornego dystansu pomiędzy twórcą a odbiorcą, człowiekiem popularnym a przeciętnym widzem.
ArtFest – mówił w jednym z wywiadów Bogusław Wojtowicz – nie ma ambicji stać się znanym w całej Polsce projektem. ArtFest to zdarzenie lokalne, co najwyżej regionalne. To impreza dla tarnowian, ale za to z udziałem osób wyjątkowych i sztuki niebanalnej. Poza tym ArtFest jest próbą zaprzyjaźnienia na nowo twórców wszelkich dyscyplin artystycznych. Ostatecznie jednak, stworzony na potrzeby lokalnego środowiska festiwal, zdobył uznanie w całym kraju, już od 10 lat umożliwiając udział w wyjątkowych wystawach malarskich, spektaklach teatralnych, koncertach, wykładach, projekcjach filmowych, spotkaniach z artystami, happeningach, warsztatach, gwarantujących najwyższy poziom artystyczny. Fuzja tych wszystkich dziedzin to znak szczególny ArtFestu, który stanowi swoisty tygiel tradycji i nowoczesności. Szeroka formuła wydarzenia sprawia, że każdy znajduje w niej coś dla siebie.
Wymyślony przez Bogusława Wojtowicza projekt ma swoją genezę w niektórych założeniach legendarnego ugrupowania artystycznego Fluxus. Wielodyscyplinarny ArtFest, nierzadko zmusza artystów do wychodzenia w swojej twórczości poza granice własnych specjalizacji, nakłania twórców różnych dziedzin do wspólnego tworzenia, charakteryzuje się też znoszeniem granic między tradycyjnie pojmowaną sztuką a prozą życia. Formy działań artystycznych tworzą przestrzeń swobodnej ekspresji, są więc tylko częściowo zaplanowane i dopuszczają udział widzów w rozmaitych happeningach i performance’ach. Taka też była zainicjowana przez Tomka Sikorę i Andrzeja Świetlika, ciesząca się ogromną popularnością Galeria Bezdomna (ArtFest 2009). Istotnym elementem programu, zakorzeniającym go lokalnie, jest również obecność tarnowskich twórców – podczas jednej z edycji swoje prace wystawił m.in. młody, świetnie zapowiadający się malarz Kamil Kukla (ArtFest 2011). Festiwal to także przenikanie się projektów różnych estetyk i tradycji, m.in. amerykańskiej (Glenn Guay), greckiej (Milo Kurtis), indyjskiej (Girindhar Udupa), afrykańskiej (zespół Motema Africa).
Z roku na rok ArtFest coraz śmielej i pewniej wnikał w tkankę miasta. Poszczególne wydarzenia, w zależności od ich charakteru i klimatu odbywają się w tarnowskich instytucjach kultury, w piwnicach, kawiarniach, na Rynku, w przestrzeni publicznej oraz w Centrum Sztuki Mościce, które niemal od początku jest również współorganizatorem festiwalu.
Każdy festiwal to spotkania z wybitnymi artystami, którzy przyjeżdżają do Tarnowa z całej Polski. Poza wymienionymi powyżej, na festiwalu gościli m.in.: Lou Beach, Stasys Eidrigevicius, Ryszard Horowitz, Łódź Kaliska, Jan Saudek, Wojciech Prażmowski, Jerzy Skolimowski, Leon Tarasewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Ścierański, Giulia y Los Tellarini, Nigel Kennedy & Kroke, Motion Trio, Zbigniew Jakubek Quartet, Tomasz Stańko, Susan Weinert, Gaba Kulka, Fanfara Kalashnikov, VOO VOO i Haydamaky i Andrzej Stasiuk.
Dowodem uznania dla festiwalu ArtFest były liczne nagrody przyznawane przez dziennikarzy i tarnowian, m.in. w kategorii najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku. Od 2011 roku festiwal nosi imię zmarłego 23 grudnia 2010 roku Bogusława Wojtowicza.
Agnieszka Cichy
Oganizatorzy: BWA w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce, Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
10. Festiwal Sztuki im. Bogusława Wojtowicza ArtFest
Festiwal odbędzie się w dniach od 24 listopada do 8 grudnia 2013 roku
BWA w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce