Złożona sytuacja społeczno-polityczna Kolumbii w ostatnim sześćdziesięcioleciu znajdowała stałe odzwierciedlenie w kinematografii tego kraju, zwłaszcza w filmach dokumentalnych. Ten krótki pokaz nie może i nie próbuje objąć wszystkich aspektów tak skomplikowanej rzeczywistości. Filmy zostały dobrane ze względu na wyjątkowe podejście ich reżyserów do powtarzających się skojarzeń z Kolumbią obecnych w powszechnej świadomości – przemocy, konfliktów zbrojnych i jej skutków oraz handlu narkotykami. Ale przede wszystkim dokumenty te ukazują nam niemal czarodziejską zdolność kolumbijskiego narodu do przetrwania i odradzania się – motyw tak często obecny w dziełach najsłynniejszego kolumbijskiego pisarza, Gabriela Garcíi Márqueza.
Program pokazu Wizje Kolumbii. Przegląd filmów dokumentalnych
23 listopada:
- godz. 17.00 – Beatriz González. Dlaczego płaczesz? Ja już się śmiałam. Monolog na trzy głosy (Beatriz González ¿Por qué lloras si ya reí? Monólogo a tres voces) Reżyser: Diego García Moreno, Kraj produkcji: Kolumbia, Rok produkcji: 2010. Czas trwania filmu: 80 min. Prezentacja filmu poprzedzona będzie prelekcją i spotkaniem z artystami biorącymi udział w wystawie Bogota. Miasto na krawędzi oraz z kuratorami pokazu.
Dzieła malarki Beatriz González podążają krok w krok za historią Kolumbii, śledząc ją przez pół wieku. Z początku pełne humoru i ironii, z czasem nabierają dramatycznego tonu, typowego dla współczesnej Kolumbii. W tym dokumencie w formie monologu splatają się trzy wątki: życie wielkiej myślicielki, jej dowcipny i krytyczny dorobek artystyczny oraz ponura przyszłość narodu, który dorastał, przyzwyczajając się do przemocy i śmierci.
- godz. 20.15 – Klątwa, cud i osioł (La maldición, el milagro y el burro). Reżyserzy: María Fernanda Céspedes, Ayoze O’shanahan, Kraj produkcji: Kolumbia, Rok produkcji: 2012, Czas trwania filmu: 52 min.
Film opowiada historię małej społeczności żyjącej w Północnym Santanderze w Kolumbii. Poznając mieszkańców miasteczka oraz ważne postaci jego życia politycznego i religijnego, zagłębiamy się w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ludzi, którzy patrzyli na to, jak zgodnie z rytmem natury, jeden po drugim walą się ich domy. Gwałtowne zimowe ulewy, niewłaściwe wykorzystanie zasobów naturalnych oraz złe planowanie przestrzenne doprowadziły do wyjątkowego zjawiska geologicznego – miasteczko zniknęło z powierzchni ziemi, a w 150. rocznicę jego założenia na jego miejscu rósł już tylko gąszcz chwastów.
24 listopada:
- godz. 17.00 – La Sierra (La Sierra). Reżyser: Scott Dalton, Margarita Martínez, Kraj produkcji: Kolumbia, Rok produkcji: 2005, Czas trwania filmu: 84 min.
Przejmujący obraz trzech młodych żyć, które naznaczyła przemoc – uhonorowany wieloma nagrodami film dokumentalny La Sierra przedstawia rok z życia małej kolumbijskiej społeczności, rządzonej przez paramilitarną grupę. To intymna, refleksyjna opowieść, ukazująca nie tylko przerażające akty przemocy i ich skutki, ale też czułość i wiarę, dzięki którym ukazana społeczność może przetrwać. - godz. 18.45 – Białe srebro. Kiedy kokaina to coś więcej niż narkotyk (La plata blanca. Cuando la coca es algo más que una droga). Reżyser: José Luis Sánchez Hachero, Kraj produkcji: Hiszpania, Kolumbia, Rok produkcji: 2009, Czas trwania filmu: 52 min. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, José Luis Sánchez Hachero
W kolumbijskiej dżungli życie farmerów kręci się wokół koki. Pasta kokainowa pełni tam rolę waluty. Sklepikarzowi płaci się w gramach za kukurydzę lub piwo, ksiądz waży w gramach zbawienie dusz, a prostytutka przyjmuje zapłatę w miałkim proszku. Policja antynarkotykowa spryskuje region herbicydami, ale plantacje koki wciąż rosną, podczas gdy legalne uprawy obumierają. Z powodu oprysków tysiące farmerów rozeszło się w różnych kierunkach, a w głębi dżungli powstają nowe plantacje koki. Film przedstawia system ekonomiczny, którego walutą jest gram kokainy, a jego narratorami są bohaterzy tego świata.
Kuratorka: Madeleine Navarro Mena
Bogota. Miasto na krawędzi
23 listopada 2013 r. – 19 stycznia 2014 r.
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1
Gdańsk Dolne Miasto
Wizje Kolumbii. Przegląd filmów dokumentalnych
23-24 listopada 2013 r.
Kinoport, ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk-Nowy Port