W związku z przypadającym w tym roku zakończeniem programu Znaki Czasu Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych kończy swoją działalność w zakresie budowania kolekcji, deklarując przekazanie zebranych prac do zbiorów Muzeum Sztuki. Z tej okazji w Muzeum zaplanowano wystawę zebranych prac. Od piątku będzie można ją obejrzeć w ms1.
Ekspozycja skonstruowana jest wokół dwóch wyżej opisanych wątków, na których skupiają się prace artystów. Składają się na nią multimedialne instalacje, obrazy, fotografie i filmy, których część zostanie zaprezentowana w specjalnie przygotowanej sali filmowej.
Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych powstało w 2004 roku w odpowiedzi na ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Program Kultury Znaki Czasu. Program przewidziany był jako zachęta do powstawania regionalnych, obywatelskich stowarzyszeń, gromadzących kolekcje sztuki współczesnej. Autorem idei był ówczesny minister, Waldemar Dąbrowski. Kolekcje miały być finansowane kwotami pozyskanymi od sponsorów oraz ze środków przyznanych przez Ministerstwo. Dzięki temu w większości województw powstały tzw. Zachęty – Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Członkowie Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych trafili na sytuację szczególną – kolekcja miała powstawać w mieście, w którym od przeszło siedemdziesięciu lat istniało jedyne wówczas w Polsce muzeum, gromadzące sztukę współczesną. Założeniem Towarzystwa było ukształtowanie kolekcji komplementarnej do tej istniejącej, rozwijającej i dopowiadającej te wątki, które w zbiorach Muzeum były istotne. Do tworzenia kolekcji zaproszono grono ekspertów, w którym znaleźli się krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski, a od 2007 roku – Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
W kolekcji znajdują się prace: grupy Azorro, Krzysztofa Bednarskiego, Cezarego Bodzianowskiego, Bogny Burskiej, Agnieszki Chojnackiej, Artura Chrzanowskiego, Tomasza Ciecierskiego, Stanisława Dróżdża, Elżbiety Jabłońskiej, Zuzanny Janin, Igora Krenza, Zofii Kulik, Roberta Kuśmirowskiego, Konrada Kuzyszyna, Przemysława Kwieka, Natalii Lach-Lachowicz, Wojciecha Ledera, Dominika Lejmana, Zbigniewa Libery, grupy Łódź Kaliska, Katarzyny Kozyry, Roberta Maciejuka, Magdaleny Moskwy, Jacka Niegody, Anny Orlikowskiej, Leszka Paula, Wiktora Polaka, Karola Radziszewskiego, Joanny Rajkowskiej, Józefa Robakowskiego, Jadwigi Sawickiej, grupy Sędzia Główny, Janka Simona, Pawła Susida, Grzegorza Sztwiertni, grupy Twożywo, Ryszarda Waśki, Ewy Zarzyckiej, Alicji Żebrowskiej.
W 2008 roku Towarzystwo podpisało z Muzeum Sztuki w Łodzi umowę o współpracy, przenosząc jednocześnie do gmachu Muzeum swoją siedzibę. W związku z zakończeniem programu, zaplanowanego na lata 2004–2013, Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych kończy swoją działalność w zakresie budowania kolekcji, deklarując przekazanie zebranych prac do zbiorów Muzeum Sztuki. Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zostało laureatem Nagrody ms za rok 2012. Nagroda ms przyznawana jest instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum Sztuki w Łodzi.
Na Zachętę do Muzeum
Wernisaż: 13 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 marca 2014 roku
Muzeum Sztuki ms1 w Łodzi
1 komentarz
Zachęcili mnie, wybieram sie niedługo do muzeum w Łodzi!