Niewyczerpanym źródłem artystycznej kreacji był dla niego portret, dominujący w jego twórczości, który cechuje niezwykła trafność spojrzenia. Sportretował ponad 250 postaci ze świata artystycznego – malarzy, rzeźbiarzy, kompozytorów, muzyków, filmowców, pisarzy. Niektóre z nich prezentujemy na wystawie, m.in. portrety Sławomira Mrożka – autora wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych, Tadeusza Grabowskiego – wybitnego plakacisty, inicjatora i organizatora Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach i innych.
Waldemar Świerzy do końca życia pozostawał w świetnej formie, zdążył ukończyć wielkie dzieło Nowy Poczet Władców Polski, lecz ostatecznie przegrał z chorobą. Odszedł ostatni z wielkich przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Muzeum Śląskie posiada bogate zbiory plakatu polskiego liczące około 20.000 egzemplarzy, obejmujące twórczość wielu wybitnych plakacistów. Pozwoliły one także na przygotowanie wystawy ilustrującej bogaty dorobek artystyczny Waldemara Świerzego w oparciu o zgromadzone plakaty jego autorstwa z różnych okresów twórczości.
Waldemar Świerzy (09.09.1931 Katowice – 27.11.2013 Warszawa) – wybitny plakacista, współtwórca polskiej szkoły plakatu, grafik, ilustrator książek, pedagog. W latach 1947–1952 studiował na katowickim Wydziale Grafiki ASP w Krakowie – grafikę u prof. Józefa Mroszczaka, malarstwo u prof. Rafała Pomorskiego. Po studiach przeniósł się do Warszawy, gdzie współpracował z różnymi wydawnictwami i Centralą Wynajmu Filmów (CWF). Od 1965 roku podjął pracę dydaktyczną w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1970 roku prowadził cykl wykładów dla grafików w Hawanie (Kuba), w latach 1979–1980 wykładał na uniwersytecie w Meksyku, a w 1985 roku w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim. W 1979 roku został przewodniczącym Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej ASP. Współpracował z warszawskim Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym (WAG) (późniejsza Krajowa Agencja Wydawnicza). Projektował obwoluty do serii Współczesna proza światowa (PIW), okładki do płyt, kalendarze i znaczki pocztowe oraz oprawy graficzne dla polskich pawilonów na Międzynarodowych Targach w Nowym Jorku (USA), Lipsku (Niemcy), Wiedniu (Austria), Casablance (Maroko) i w Poznaniu. Profesor zwyczajny, w 1997 roku otrzymał tytuł Profesora Honorowego od krakowskiej ASP. Był członkiem prestiżowej Alliance Graphique Internationale w Szwajcarii (AGI).
Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Otrzymał m.in. Nagrodę WAG im. Tadeusza Trepkowskiego (1956), Grand Prix im. Toulouse’a -Lautreca za plakaty Czerwona Oberża (1959) i Dwa piętra szczęścia (1962) na Międzynarodowych Wystawach Plakatu Filmowego w Wersalu (Francja). Pierwszą nagrodę na 10. Biennale de São Paulo (Brazylia, 1970), pierwszą nagrodę na Konkursie Plakatów Filmowych tygodnika Hollywood Reporter w Los Angeles (USA) za plakaty Ziemia obiecana (1975) i Psy wojny (1985). Był zdobywcą złotych medali (czterokrotnym) na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti (1977) i międzynarodowych wystawach plakatu w Warszawie, Bydgoszczy, Mediolanie, Catanii (Włochy), São Paulo (Brazylia).
Prace Waldemara Świerzego znajdują się w zbiorach Stedelijk Museum w Amsterdamie (Holandia), Kunstbibliothek w Berlinie (Niemcy), Ermitażu w Sankt Petersburgu (Rosja), Institute of Contemporary Art w Londynie (Wielka Brytania), Muzeum Plakatu w Wilanowie, muzeach narodowych i innych placówkach muzealnych w kraju i na świecie. Muzeum Śląskiego w Katowicach posiada 250 plakatów Waldemara Świerzego z rożnych okresów jego twórczości.
Kuratorzy wystawy: Henryka Olszewska-Jarema, Anna Sarna
Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu
Wernisaż: 12 grudnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 2 lutego 2014 roku
Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
Katowice