Filmy fabularne krótkometrażowe:
- Rastanak (Pożegnanie), reż. Irena Škorić, 2010. Ojciec i syn wyruszają w podróż swoją starą, pamiętającą czasy byłej Jugosławii Zastawą 101. Czeka ich rozstanie z przedmiotami, do których byli przywiązani, z ludźmi, których kochali, z krajem, którego już nie ma, a który był ich domem. To nie będą łatwe chwile.
- Kiedy zobaczę Tanię (Onda vidim Tanju), reż. Juraj Lerotić, 2010. Matka Željka (16 lat) i jego młodszego brata leży w szpitalu. Chłopcy mieszkają sami. Željko obiecał sobie dwie rzeczy – że w końcu przejmie inicjatywę i pozna Tanię. Zdobędzie pieniądze, by kupić matce prawdziwą perukę z naturalnych włosów. I wtedy wszystko będzie dobrze. Na pewno. Kiedy zobaczę Tanię to magiczna, wciągająca opowieść zbudowana ze zdjęć.
- Wyprawa Zovko (Teleport Zovko), reż. Predrag Licina, 2013, 20′. Akcja filmu ma miejsce w przyszłości, kiedy to, po pięćdziesięciu latach od tej chwili teleportacja staje się zwyczajnym środkiem transportu w bogatych krajach. Niestety, w Chorwacji w odległej przyszłości jeszcze nie ma punktów teleportacyjnych, dlatego jej mieszkańcy, by podróżować w odległe miejsca korzystają z punktów teleportacyjnych w sąsiednich krajach. Martina Kraljević słyszy w radio reklamę pierwszej usługi teleportacyjnej w Chorwacji. Jej mąż Robert już trzy razy się teleportował służbowo, czego mu trochę zazdrości. Namawia go do wypróbowania nowej usługi, o nazwie „Zovko Teleport”, razem z synem, uczniem podstawówki, i nastoletnią córką. Planują podróż z Zagrzebia na Vis na rodzinne wczasy – ale nawet najlepsze plany mogą się nie udać…
- Lili na Księżycu (Lili na Mjesecu), reż. Dorotea Vucic, 2013, 15′. Lili nie jest zwykłą dziewczynką. Jej noce są wypełnione lękiem. Co noc do pokoju Lili wchodzi potwór, a ona nie może zawołać na pomoc rodziców, bo …przestała mówić. Może tylko przyciągnąć strasznego Potwora. Pewnej nocy Lili dostrzega podobną do siebie dziewczynkę, która ją ratuje od upadku z dachu, a potem szybko znika. Tej nocy Potwór znowu się pojawia, a Lili po raz kolejny ucieka do swojego wymyślonego świata. W wyobraźni wspina się w bezpieczne miejsce, na czubek dźwigu. Kiedy Potwór napada ją w łóżku, ta zwraca się do dziewczynki, która obdarza Lili mocą. Księżyc oświetla Potwora, a matka Lili wreszcie odnajduje siłę, by mu się przeciwstawić.
Filmy dokumentalne:
- Rodzinny obiad (Nije ti život pjesma Havaja), reż. Dana Budisavljević, 2012. 50’. Pamiętasz, kiedy ostatni raz rozmawiałeś z rodzicami? Pamiętasz, o czym? Wyszliście chociaż trochę poza pogodę i nieznaczące wydarzenia polityczne? Rodzina jak inne. Przynajmniej na pozór. Bowiem nie każda rodzina spotyka się… raz na pięć lat. W przypadku tej rodziny okazją do zgromadzenia się przy stole są urodziny jednego z jej członków. Od słowa do słowa zaczyna się dyskusja i roztrząsanie, co spowodowało wzajemną wrogość i niechęć do podtrzymywania kontaktów. Czy wyciągnięcie przysłowiowych trupów z szafy naprawi sytuację? Czy, pomimo tego, że niezbyt udane, pomoże urodzinowe ciasto? Bo przecież najważniejsza jest bliskość. Bliskość tych, których kochamy. Rodzinny obiad to porcja kina o ludziach i dla ludzi. Jak dobra kolacja – podlana miłością, łzami, w towarzystwie szklaneczki wina.
Festiwale i nagrody: Docu Rough Cut Boutique (FF w Sarajewie 2011), Nagroda Publiczności oraz Nagroda Special Mention (ZagrebDox, 2012), Best Balkan Newcomer, DokuFest Prizren, 2012. - Razem (Together), reż. Nenad Puhovski, 2009. Pięć historii, których bohaterami są ludzie inni. Jednak marzą o tym samym, co tak zwani normalni. O miłości, zrozumieniu i akceptacji.
Festiwale i nagrody: FF w Sarajewie 2009, ZagrebDox, DokuArt, Bjelovar, Festiwal Filmów Śródziemnomorskich w Splicie, FF w Jerewaniu (Grand Prix), IDFA 2009 w Stambule – Panorama Dokumentu, Beldocs w Belgradzie, Vivisect (Serbia). - Wieś bez kobiet (Village Without Women), reż. Srdjan Sarenac, 2010. Jest ich trzech. Mieszkają w małej wiosce, położonej w wysokich górach południowej Serbii, tuż przy granicy z Kosowem. W wiosce nie ma ani jednej kobiety, a marzeniem każdego z braci jest znalezienie żony. Próbowali już w kilku okolicznych serbskich wioskach – jednak bez powodzenia. Żadna z kobiet nie chciała zamieszkać na szczycie góry. Tymczasem w Kosowie pełno jest wiosek, w których z kolei mieszkają same kobiety. Wystarczy przekroczyć granicę. Mężczyzn nie interesuje polityka. Chętnie poślubią Albanki. Polityka jednak interesuje się nimi. Czy małżeństwo pomiędzy osobami pochodzącymi z wrogich sobie krajów ma jakąkolwiek szansę na przetrwanie?
- Brda 21000 Split, reż. Branko Ištvančić, 2012. Film dokumentalny, który w stylu nawiązującym do Felliniego ukazuje mieszkańców pewnego niezwykłego osiedla. Poznajemy stomatologa i pisarza, zmęczonego byłego boksera, który zrobił karierę w Niemczech, hardrockowy zespół Pas Maters, którego charyzmatyczny lider i wokalista znikł w tajemniczych okolicznościach, starego kibica piłki nożnej o nazwisku Hajduk, byłego chuligana, który pilnie uczy się w w szkole wieczorowej i wiele innych osób. Wielowarstwowy portret pewnego niezwykłego osiedla w Splicie i jego jeszcze bardziej niezwykłych mieszkańców, których jedyną świętością jest Hajduk.