Praca w każdej z warsztatowych grup przebiegała w inny sposób, co ma swoje odzwierciadlenie na wystawie. Beata Sosnowska zachęcała uczestniczki do opowiedzenia historii swojego kraju przez dzieje kobiet w ich rodzinach. Z kolei Jacek Frąś i Mohamed Salah duży nacisk kładli na doskonalenie umiejętności tworzenia opowieści w formie komiksu. Jacek Frąś wybrał do publicznej prezentacji komiksy i rysunki spośród wszystkich stworzonych podczas warsztatów plansz, w grupach Beaty Sosnowskiej i Mohameda Salaha powstały prace, które podsumowywały cały tydzień dyskusji i ćwiczeń.
Zaprezentowane na wystawie prace pokazują jak duży wpływ miała na rysowniczki wspólna praca. W komiksach i rysunkach przeplatają się polskie i egipskie wątki. To właśnie możliwość pracy w grupie, możliwość poznania swoich kultur i warunków życia w Polsce i w Egipcie, proces przemiany świadomości, większą otwartość na siebie nawzajem uczestniczki wymieniały jako największą wartość udziału w warsztatach. Były to także źródła ich artystycznych inspiracji. Prace prezentowane na wystawie są pełne emocji – tych, które towarzyszą przedstawianym tematom: relacjom z kobietami w swojej rodzinie, dojrzewaniu, przekraczaniu ról tradycyjnie przypisanych kobietom itd., ale też tych, które towarzyszyły pokonywaniu kolejnych barier w komunikacji i próbie zrozumienia siebie nawzajem.
Anna Miler
Projekt jest realizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Arteria (Polska) oraz Centrum Kultury i Sztuki Współczesnej Darb 1718 (Egipt) przy wsparciu finansowym Fundacji im. Anny Lindh i jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach 8. Festiwalu Kultur Świata Okno na świat.
Partnerem wystawy jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Polska Sieć Fundacji im. Anny Lindh.
Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji
Wystawę można oglądać od 9 do 30 stycznia 2014 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków