Transrosyjski projekt sieciowy 9000 km to współpraca kuratorów z państwowych instytucji kulturalnych i edukacyjnych z 8 rosyjskich regionów, reprezentantów rosyjskich diaspor zagranicą i w krajach, która wcześniej należały do Związku Radzieckiego. 9000 km to dystans od zachodniej do wschodniej granicy Rosji. Geograficzne kilometry jednej piątej lądu, które połączone są raczej poprzez terytorium, regiony aniżeli poprzez ekonomię czy politykę.
Projekt 9000 km powstał z chęci refleksji nad nową geografią każdego z regionów, ukazania ich kulturalnych komponentów jak również wspólnego artystycznego ideogramu, który byłby identyczny ze współczesnymi warunkami wielkiej ojczyzny, która jest zarówno europejska jak i azjatycka, liberalna i konserwatywna, scentralizowana i prowincjonalna. W każdym regionie stworzono grupę twórczą, która reprezentowała artystyczną lub społeczną markę swojego miejsca.
Regionalne marki:
- Kaliningrad – Obce Terytorium
- St.Petersburg – Jak przetrwać w pomniku
- Moskwa – Bezpańskie i podejrzliwe (Metro)
- Niżny Nowgorod – Puste miejsce
- Perm – Tajemnicze eksperymenty
- Jekaterynburg – Delikatny industrial
- Kurgan – Ludzie za skraju załamania nerwowego
- Nowosybirsk – Infantylna choroba lewicowości w sztuce współczesnej Nowosybirska
- Kemerovo – Dzień Górnika
- Krasnojarsk – Głębia
- Władywostok – To jest granica
- Biszkek – Raj utracony
- Praga – Ucz się rosyjskiego, my tu jeszcze wrócimy!
- Nowy Jork – Invazje
Organizatorzy: The Baltic Branch of the National Centre for Contemporary Arts (Kaliningrad, Rosja), Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (Gdańsk, Polska), Klaipeda Culture Communication Centre (Litwa)
1 komentarz
ależ bzdury