(…) W 2011 Facebook ogłosił wyniki analizy statystycznej – wyszło 3,74 stopnia oddalenia do dowolnej osoby na świecie. Czy świat rzeczywiście się zmniejsza?
Najlepszym przykładem jest jeden z ulubionych tematów nauki o sieciach: rozprzestrzenianie się wirusów i idei (które często traktuje się metaforycznie jako wirusy umysłu). Dynamika obu procesów jest bardzo podobna, zależy w dużym stopniu od struktury sieci, w której przebiega proces zarażania. (…)
W lutym 2010 Barabasi wraz z zespołem opublikował w Science artykuł relacjonujący niezwykłe badania. Na podstawie danych od operatora sieci komórkowych – zawierających dane 50 tysięcy uczestników – o położeniu geograficznym badanych – obliczyli stopień przewidywalności, który weryfikowali – czy przyszłe lokalizacje badanych zgadzają się z przewidywaniami. Okazało się, że średnie prawdopodobieństwo właściwej prognozy wynosi 93 procent. Najbardziej zaskoczył brak zróżnicowania między uczestnikami badanej grupy: przewidywalność żadnej z osób nie była niższa niż 80 procent.
Artykuł w Science kończy konkluzja:
Naszym celem nie było dokładne przewidywanie miejsc pobytu użytkowników sieci. Niemniej jednak odpowiednie algorytmy analiz danych byłyby w stanie wykorzystać odkrytą przez nas przewidywalność w rzeczywistą możliwość prognozowania zachowań mobilnych. Co najważniejsze nasze wyniki pokazują, że opracowanie dokładnych modeli dla procesów związanych z ludzką mobilnością – od rozprzestrzeniania się epidemii, przez planowanie miejskie po inżynierię ruchu jest możliwe z naukowego punktu widzenia. Ludzie owszem są przewidywalni w niezwykłym stopniu a dzięki badaniom nad złożonymi sieciami powstają coraz doskonalsze instrumenty socjoinżynierii, kryjące w sobie totalitarny potencjał. Przed realizacją tego potencjału chroni nas jednak wpisana w naturę rzeczy przypadkowość.
* Cytaty pochodzą z artykułu Edwina Bendyka, Albert-Laszló Barabasi – Człowiek sieci, Polityka nr 1/2 (2789), 8 stycznia 2011
[Agnieszka Błędowska]Agnieszka Błędowska – dyplom PWSSP(obecnie UA) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w 1993 w Pracowni Rysunku prof. Andrzeja Pepłońskiego. Do 2003 asystentka w Pracowni Intermediów w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2002 I Stopień Kwalifikacji Artystycznej: Grafika, Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Od 2005 wykładowca PWSZ w Głogowie. Od 2007 adiunkt na Wydziale Artystycznym WSUS w Poznaniu. Udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuję się grafiką, rysunkiem, fotografią, obiektem.
Agnieszka Błędowska, Odległości między rzeczami są jakie są
Wystawę można oglądać od 7 lutego do 2 marca 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń