Tytuł wystawy to przywoływane często przez Mircea Eliadego pojęcie czasu mitycznego, określającego byt poza czasem onego czasu. Stan ten Maja Siemińska analizowała w różnym zakresie także w swoich poprzednich cyklach malarskich: Eternalia i Prenautica. Najnowsze prace pod względem kompozycyjnym noszą ślady inspiracji średniowiecznym malarstwem włoskim.
Postacie zawieszone są w bezczasowym stanie snu, błogości, czuwania. Są tu i teraz, ale powierzchnie obrazów mogą sugerować czas miniony, dawny. Ich tło wypełnia pozaczasowa złota materia, od wieków symbolizująca przestrzeń duchową. Pojawia się głęboka krakelura, ale też struktura malarska sugerująca stan zanurzenia jako metafora przejścia.
Artystka od początku swojej pracy twórczej czerpie z bogatej tradycji malarstwa europejskiego. Opowiadając o człowieku współczesnym analizuje symbole archetypowe z dużą swobodą przechodząc od form abstrakcyjnych po figurację. W swoich, pracach korzystając z tradycyjnych technik malarskich nie unika eksperymentów formalnych. Chropowate, wielowarstwowe lico obrazu przybrane często płatkami metali, ukazuje nam rzeczy zachwycające w swojej współczesnej archaiczności.
Maja Siemińska – malarka i wokalistka. W latach 1996-2001 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła Malarstwo z Wyróżnieniem w 2002 r w pracowni prof. Olszewskiego z aneksem u prof. Marii Targońskiej.
Wcześniej studiowała a Europejskiej Akademii Sztuk z plenerami we Florencji i Wenecji. Współpracowała z The School of Visual Arts w Nowym Jorku. W latach 1998-2000 związana była z nowojorską Vibrant Group, co zaowocowało licznymi projektami i wystawami w Nowym Jorku.
Wystawia swoje prace na terenie Trójmiasta, w Warszawie, Barcelonie, Wilnie, Nowym Jorku. Prace Mai Siemińskiej znajdują się w prywatnych kolekcjach w wielu miejscach na świecie, w Nowym Jorku, Nowym Orleanie, w Londynie, Paryżu, Warszawie, w Niemczech i Szwajcarii, a także w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Sztuki Współczesnej).
W swojej twórczości Maja Siemińska porusza się w sferze eksperymentów formalnych, korzystając z bogatej tradycji malarstwa europejskiego, szkoły hiszpańskiej, malarstwa materii. Pociąga ją symbolika archetypów, pojęcie czasu mitycznego. Czerpie ze stylistyki ikon, sztuki dawnej, opowiadając językiem współczesnym o człowieku rozpiętym pomiędzy wymiarami czasu, życia prenatalnego, podświadomego, w licznych metaforycznych aspektach.
Kurator: Grażyna Tomaszewska-Sobko
Maja Siemińska, In illo tempore
Wernisaż: 7 lutego 2014 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 16 marca 2014 roku
Gdańska Galeria Miejska
ul. Piwna 27/29
Gdańsk