Jeżeli prace są materią wystawy, to jej ducha konstytuuje aspołeczny (a nawet, w swej ekstremalnej formie, antyspołeczny) element w tożsamości i postawach artystów – a także mizantropia, wolnomyślicielstwo, arogancja, wyobcowanie i samotność. Wystawa opiera się na założeniu o twórczym potencjale takich postaw.
(Stach Szabłowski)
Problematyka Crimestory ma charakter uniwersalny, ale w obrębie wystawy rozważamy ją na przykładzie ograniczonego pola konkretnych historyczno-geograficznych okoliczności. Crimestory opowiada o przypadku kultury polskiej. Historyczna perspektywa projektu obejmuje ostatnie dwie dekady – a więc czasy po upadku autorytarnego reżimu, epokę wolnorynkowej demokracji, okres, w którym obrazu relacji między artystą i odbiorcą nie deformuje zewnętrzny nacisk ze strony opresyjnej, totalitarnej władzy. Krótko mówiąc, wchodząc w przestrzeń wystawy Crimestory, jesteśmy tu i teraz – we współczesnej Polsce.
Narracja wystawy rozwija się nad szczeliną dzielącą sztukę i jej odbiorców – szczeliną, która potrafi zmienić się w przepaść. Naturalnym instynktem instytucji i kuratora jest podejmowanie wysiłków w celu zasypywania tej przepaści. W wypadku Crimestory pragniemy jednak postąpić na odwrót. Zamiast zasypywać, odkopać tę przepaść, uczynić ją widzialną, zajrzeć w jej głąb. Wierzymy bowiem, że w szczelinie, która rozwiera się między widzem i artystą, kryje się coś ważnego – istotne aspekty sztuki, jej moc zmiany wyobrażeń na temat rzeczywistości oraz jej emancypująca siła ustanawiania wolności jednostki. To aspekty, które łatwo zgubić zbyt blisko zaprzyjaźniając się ze sztuką, zbyt gruntowanie ją oswajając. Wystawa zbudowana jest zatem na założeniu, że konflikt, spór, a nawet wrogość między sztuką i odbiorcami potrafią nieść ze sobą więcej twórczego potencjału i inspiracji niż zgoda i wzajemne porozumienie. Sztuka może być bowiem przeciw nam wszystkim, będąc jednocześnie po stronie każdego z nas z osobna.
Stach Szabłowski, kurator wystawy
W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane prace: Wojciecha Bąkowskiego, Tymka Borowskiego, Olafa Brzeskiego, Cipedrapskaud, Oskara Dawickiego, Mikołaja Długosza, Grzegorza Drozda, Michała Frydrycha, Piotra Grabowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Mariusza Libla, Jacka Markiewicza, Tomasza Mroza, Laury Paweli, Marka Raczkowskiego, Karola Radziszewskiego, Twożywa, Roberta Wałęki i Artura Żmijewskiego.
Crimestory
Wernisaż: 21 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 1 czerwca 2014 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu