Tylko w jedną czerwcową noc w przestrzeni miasta odbywa się ponad dwieście wydarzeń kulturalnych. Lubelskie instytucje kultury przygotowują specjalne atrakcje wyłącznie na tę okazję. Artyści z całej Polski przyjeżdżają do Lublina, aby wspólnie z lokalnymi wykonawcami tworzyć niepowtarzalne fuzje. To wszystko podczas Nocy Kultury, w tym roku z 7 na 8 czerwca.
Noc Kultury ożywia dziełami sztuki ulice, zaułki, dzielnice, miejsca nieznane i zapomniane. Publiczność do białego rana przemierza ulice miasta w poszukiwaniu nowych, kulturalnych doznań. Teatry o światowej renomie stają na równi z ulicznymi artystami, muzyka symfoniczna przeplata się z jazzem, folkiem i elektro-funkiem.
Zdarzyć się może wszystko: koncerty na dachach budynków, na dziedzińcach i placach, performance i happeningi na skwerach i w zaułkach, instalacje artystyczne na głównej arterii miasta, spektakle w bramach czy fontannach miejskich, pokazy mody na schodach urzędowych gmachów czy projekcje filmowe w salach Magistratu.
Muzyka
Koncert Jerz Igor / godz. 22.00-23.00 / Strefa Gaby Kulki, Pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13
Jerz Igor to dwuosobowa postać śpiewająca i grająca na wielu instrumentach. Stworzyli ją Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz – muzyczny duet znany z niezliczonej ilości zespołów. By was nie zanudzić wymienimy tylko te na literę P: Profesjonalizm, Paula i Karol, Pink Freud, Polonezy oraz Warszawska Orkiestra Rozrywkowa.
Skomponowali 12 piosenek, nagrali większość partii instrumentalnych i wokalnych, zgromadzili Małą Orkiestrę Jerza Igora, zapraszając do udziału w nagraniach wybitnych muzycznych gości. Stylistyczny rozmach tej domowej superprodukcji obejmuje zarówno eteryczne gitarowe ballady, blask orkiestr lat 60-tych jak i syntezatorową nostalgię dziecięcych lat 80-tych. Za brzmienie i produkcję Małej płyty odpowiada najmłodszy z najwybitniejszych polskich realizatorów – Michał Kupicz.
Koncert Babadag / godz. 23.00-00.00 / Strefa Gaby Kulki, Pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13
Zespół Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej (Muzyka Końca Lata, projekty z Raphelem Rogińskim, Danielem Pigońskim), która rozpoczęła pracę nad materiałem w duecie z Szymonem Tarkowskim (Płyny, Pustki). W Babadag każdy z muzyków pełni jednak wiele funkcji, obsługując takie instrumenty jak glockenspiel, steel drum, gongi, banjo czy spring drum.
Założeniem Babadag jest stworzenie i granie muzyki organicznej – wypływającej z ciała, nie z intelektu, granej przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, rytualistycznych. Powstały piosenki-bajki, piosenki-mity, o tekstach – po polsku i po angielsku – wykorzystujących klasyczne motywy i symbole przetrawione przez współczesną wrażliwość samej wokalistki. Razem, teksty, melodie nawiązujące do muzyki tradycyjnej oraz brzmienie niecodziennego instrumentarium, tworzą wyjątkową przestrzeń, która wciąga i hipnotyzuje słuchaczy.
Koncert Piotra Kurka / godz. 21.00-22.00 / Strefa Gaby Kulki, Pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13
Piotr Kurek – artysta dźwiękowy i autor muzyki teatralnej. Współzałożyciel nieaktywnej już grupy Ślepcy, przecierającej pod koniec lat 90-tych rejony ekstremalnej elektroniki. Współpracuje z portugalską wytwórnią Crónica i lubelskim Ośrodkiem Rozdroża. Ma na swoim koncie dwie solowe płyty.
Koncertował na festiwalach teatralnych i muzycznych w Polsce (Festiwal Malta, Festiwal KODY), Niemczech (Transmediale), Portugalii (Cornelius Cardew and the Art of Listening), Francji (Traverses), Austri (Elevate), Węgrzech (UH Fest), Białorusi i Hiszpanii. Incydentalnie zbieracz małych, średnich i dużych instrumentów.
Śmierć Disko Sound(s) / godz. 19.00-20.00 oraz 01.30-03.00 / Strefa Gaby Kulki, Pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13
Śmierć Disko Sound(s) to didżejski kolektyw rozkręcający alternatywne potańcówki. Jedno z najbardziej charakterystycznych zjawisk na lubelskiej scenie klubowej. Od ośmiu lat swoje eklektyczne sety składają z tego co najbardziej taneczne w historii muzyki alternatywnej.