Centralna Bitwa Muzyczna / godz. 19.30-02.00 / Scena Centralnej Bitwy Muzycznej, skrzyżowanie ul. Przemysłowej i Al. Unii Lubelskiej
W Noc Kultury podczas Centralnej Bitwy Muzycznej na jednej scenie w szranki stanie osiem zespołów z Lubelszczyzny. Będą walczyły o względy publiczności, która zdecyduje, kto wyjdzie z bitwy zwycięsko i zagra finałowy koncert. Podczas Centralnej Bitwy Muzycznej zobaczymy rywalizację w systemie pucharowym. Zakwalifikowane zespoły rozegrają pojedynki muzyczne w postaci 15-minutowych setów.
Na zwycięstwo mogą liczyć tylko najlepsi spośród: Ancient Aliens, Komische Pilze, Lolo Ferari, Madvision, Phedora, Snake’s Rib, Tak jest oraz Workplace. Centralna Bitwa Muzyczna jest organizowana przez Warsztaty Kultury przy współpracy z Radiem Centrum.
Pierwsza tura:
- I Bitwa – godz. 19.30-20.00 – Madvision vs. Workplace
- II Bitwa – godz. 20.15-20.45 – Komische Pilze vs. Ancient Aliens
- III Bitwa – godz. 21.00-21.30 – Lolo Ferari vs. Tak jest!
- IV Bitwa – godz. 21.45-22.15 – Snake’s Rib vs. Phedora
Druga tura:
- V Bitwa – godz. 22:30-23:00 – Zwycięzca I vs. Zwycięzca II
- VI Bitwa – godz. 23:15-23:45 – Zwycięzca III vs. Zwycięzca IV
Bitwa finałowa – 00:00-00:30 – Zwycięzca V vs. Zwycięzca VI
Występ zwycięzcy – 01:00-02:00
Projekt Orkiestra / godz.23.00-00.00 / Scena Wielkiego Stawu Królewskiego
Projekt Orkiestra – to działanie nastawione na integrację i promocję młodzieży uzdolnionej muzycznie z regionu lubelskiego, autorstwa Iwony A. Siedlaczek, Katarzyny Józefczuk i Łukasza Sidoruka.
Na program projektu składają się m. in. Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce i altówkę KV364 oraz Romans na skrzypce i orkiestrę The Lark Ascending, brytyjskiego kompozytora Ralpha Vaughama Williamsa (1872-1958) – będzie to lubelskie prawykonanie tego utworu. Do Projektu Orkiestra zgłosiło się trzydzieści pięć osób (instrumenty smyczkowe i dęte).
Potańcówka z zespołem Czarne Lwy z przedmieścia / godz. 00.00-02.00 / Most Kultury
Lubelska kapela z przedmieścia Czarne Lwy to zespół, który – jako jeden z nielicznych – zachował styl grania z przełomu lat 60-tych i 70-tych. W tamtych latach tego typu kapele były rozchwytywane i niezastąpione na weselach, grając dla publiczności o różnorodnych gustach i zamiłowaniach.
Umieją znakomicie poprowadzić wszelkiego rodzaju zabawę. Zespół stanowią bardzo dobrzy muzycy starszego pokolenia, którzy grają od lat i bardzo dobrze się nawzajem rozumieją.
Potańcówka z zespołem Traditional Lublin Jazz Revival / godz. 23.00-00.00 / Most Kultury
Zespół Lublin Traditional Jazz Revival gra w składzie: Andrzej Mazur – klarnet, Zbigniew Zatorski – trąbka, Wojciech Kopyciński – puzon, Tomasz Jusiak – banjo i Anton Szaszkow – tuba. Skład instrumentalny nawiązuje do tradycyjnych, nowoorleańskich bandów ulicznych.
Jest w pełni akustyczny i bez fortepianu, kontrabasu oraz perkusji z tubą jako instrumentem rytmicznym. Zespoły występujące w takim składzie to dziś prawdziwa rzadkość.
Koncert formacji Defibrilator / godz. 20.00-21.00 / Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa, ul. Peowiaków 12
Defibrillator – to niezwykle energetyczna formacja. Grający na elektronicznym puzonie Sebastian Smolyn i posługujący się elektroniką jego brat Artur na swoje artystycznej ścieżce wybrali kierunek muzyki improwizowanej. Ich osobiste doświadczenia złożyły się na matrycę dla takiej muzyki, która rządzi się swoimi własnymi prawami i używa wszystkich możliwych środków, by osiągnąć swój cel.
Nie ma dla nich stylistyk awangardy, których by nie eksplorowali. Ich brzmienie silnie zakotwiczone jest w estetykach free jazzu, nowej muzyki wspolczesnej, grindcore czy noise. Bracia Smolyn maja na swym koncie wspolprace z takimi muzykami jak: Peter Brötzmann, Oliver Steidle, Daniel Buess, Julian Sartorius, Olaf Rupp, Laurie Anderson.