Sztuki wizualne
Od północy w Lublinie – graffiti z mchu w przestrzeni miasta / godz. 19.00-02.00 / ul. Farbiarska 4
Projekt stworzenie rysunku w technice zielonego graffiti (z mchu) na ścianie jednego z zaniedbanych budynków w okolicy ulicy Zamojskiej.
Zielone graffiti to technika rozpowszechniona pod koniec XIX wieku, dziś odkryta na nowo. Dzięki swoim naturalnym właściwościom daje duże możliwości kreacji w przestrzeni miejskiej. Pozwala wprowadzić zielony wygląd do miejsc zaniedbanych, zniszczonych i szarych.
Działanie ma zwrócić uwagę na to, jak ważna jest przestrzeń, która nas otacza oraz że mamy realny wpływ na jej wygląd. Twórcze wykorzystanie powierzchni zaniedbanego budynku ma na celu odkrycie jego potencjału i podarowanie mu drugiego życia.
Wystawa Mikronarracje / godz. 19.00-02.00 / Tomasz Kulbowski / Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Autorski projekt poświęcony dokumentacji Lublina poprzez medium fotografii ulicznej. Gatunek ten w ostatnich latach zdobywa rzesze zwolenników na całym świecie, pokazuje pozornie błahe sytuacje, znane miejsca, opatrzone przestrzenie w zupełnie innym świetle.
Zatrzymuje w kadrze ulotne momenty, krótkotrwałe i łatwe do przegapienia historie dziejące się ciągle wokół nas. Prezentuje sceny niepozowane, spontaniczne, mające miejsce w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, które często nie trwają dłużej niż sekundę. Są grą skojarzeń lub kompozycją elementów skłaniającą czasem do poważniejszej refleksji, innym razem do uśmiechu.
Instalacje artystyczne w przestrzeni miasta
Instalacja artystyczna Wieże/Totemy / godz. 19.00-02.00 / Jarosław Koziara / Trasa Nocy Kultury
Na trasie Nocy Kultury zobaczymy osiem instalacji autorstwa Jarosława Koziary nawiązujących do dawnych tradycji wież strażniczych. Wyznaczą i rozświetlą swoim światłem Lublin podczas tej wyjątkowej nocy.
Dodatkowo część z wież będzie pełniła również funkcję mini scen przeznaczonych na występy artystów. Tak jak ogniska i bębny wież strażniczych ułatwiały przez wieki komunikację pomiędzy odległymi od siebie zamkami i miejscowościami, tak artyści dzięki temu niezwykłemu medium będą w stanie podzielić się swoją twórczością z publicznością Nocy Kultury.
Instalacja artystyczna Pawła Korbusa Miłość / godz. 19.00-02.00 / Trasa Nocy Kultury, ul. Miedziana
Instalacja świetlna wykonana z żarówek układających się w pisany autorską czcionką wyraz Miłość zawiśnie na ścianie jednego z budynków przy ulicy Miedzianej. Praca stanowi element projektu performatywnego, który zaczął się w Łodzi i podczas Nocy Kultury przywędruje do Lublina.
Instalacja artystyczna Mrucząca / godz. 19.00-02.00 / Trasa Nocy Kultury, ul. Zamojska 37
Na projekt składa się sześć poduszek o wymiarach 180×50 zainstalowanych na trasie Nocy Kultury. Specjalne, Mruczące poduszki, nawiązujące poprzez miękkość i wydawany przez siebie dźwięk do cech właściwych kotu, zachęcą odbiorcę do integracji z obiektem.
Instalacja artystyczna Dzieci Zamojskiej / godz. 19.00-02.00 / ul. Zamojska 20 oraz skrzyżowanie ulic Zamojskiej i Wyszyńskiego
Dzieci Zamojskiej to projekt oparty w całości na dialogu z miejscem – inspirowany jest historiami, scenami i ludźmi, których poznałam mieszkając na tej ulicy. Celem projekty jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem wyobcowania i marginalizacji mieszkańców i ich problemów z życia społecznego miasta. Są to obrazy powstałe na ścianach, nanoszone za pomocą szablonu.
Instalacja artystyczna Koło kultury / godz. 19.00-02.00 / Piękno Panie / Błonia pod Zamkiem Lubelskim
Pozostałością po dużych plenerowych imprezach są śmietniki. Te niekulturalne artefakty i odpady pokonsumpcyjne zostaną zamienione w artystyczną instalację. Tym samym śmieci zostaną podniesione do rangi sztuki, a ci którzy przyczyniają się do ich obecności zostaną mimowolnymi współautorami projektu.
Instalacja Koło kultury powstanie na bazie odpadów i frakcji suchej. Celem jej stworzenia jest zwrócenie uwagi uczestników imprez masowych na problem zaśmiecania wspólnych przestrzeni miejskich.
Instalacja artystyczna Zakaz Parkowania / godz. 19.00-02.00 / Piękno Panie / Błonia pod Zamkiem Lubelskim (dziki parking)
Instalacja umiejscowiona na dzikim parkingu, który pojawił się niespełna rok temu na Błoniach Zamku Lubelskiego skłania do refleksji na temat korzystania z przestrzeni publicznej.
Czy anonimowi właściciele samochodów mogą uzurpować sobie prawo do zajmowania kolejnych zielonych miejsc naszego miasta po to by wygodnie zaparkować auto w samym jego centrum? Istnieją wszak całkiem proste sposoby by stworzyć system obrony przed kierowcami…
Instalacja artystyczna Układ odpornościowy / godz. 20.00-02.00 / Tomasz Maped Pizoń / Skrzyżowanie ulic Zamojskiej i Misjonarskiej
Jedno z drzew przy ul. Farbiarskiej zostanie na czas Nocy Kultury zmienione w nietypową instalację świetlną. Owinięte folią, świecące w ciemności drzewo swoją strukturą przypominać będzie naczynia krwionośne – artysta przypomina w ten sposób o istotnej roli jaką w życiu mieszkańców miast odgrywa przyroda, pozwalająca nam oderwać się od sztuczności otaczającego nas świata i stanowi źródło z jakiego możemy czerpać energię.
Instalacja artystyczna Przytulanki-Kołysanki / godz. 19.00-02.00 / Pracownia Igły Cztery Słonie / Skwer przy dawnej łaźni Łabędzkich, ul. Farbiarska 3
Instalacja składająca się z szytych huśtawek, kołysek oraz przytulanek. Swą stylistyką nawiązująca do macierzyństwa jako lekkiego, swobodnego czasu spędzonego z dzieckiem. Dzieciństwa, takim jaki każdy z Nas chciałby pamiętać.
Pracownia Igły Cztery Słonie – zajmuję się krawiectwem artystycznym oraz propagowaniem tej dziedziny jako formy życia codziennego.