Kino samochodowe / godz. 19.00-02.00 / Plac targowy, Al. Unii Lubelskiej
Wielki ekran, wygodne fotele, dźwięk nadawany wprost do samochodowych odbiorników radiowych i repertuar eksplorujący temat kina drogi. To wszystko podczas projekcji filmów na parkingu przy Targu Pod Zamkiem.
Konwencja kina drogi należy do tych najbardziej ikonicznych w gatunkowym katalogu filmu amerykańskiego, ale ma też swoich wybitnych reprezentantów w kinematografii europejskiej. W programie zarówno klasyk Ridleya Scotta Thelma i Louize, nieco surrealistyczna Lapońska odyseja oraz trzymająca w napięciu niczym rasowy thriller Kalifornia.
Na pokaz zapraszamy wszystkich zmotoryzowanych, którzy mogą nawiązać tym samym do tradycji klasycznego kina samochodowego, jak również tych wszystkich, którzy nie mieli okazji do tej pory zetknąć się z tym popkulturowym fenomenem.
Program Kina samochodowego:
- godz. 19.00 – 19.30 Prezentacja Lubelskie klasyki nocą
- godz. 19.30 – 21.00 Lapońska odyseja, reż. Dome Karukoski
- godz. 21.30 – 23.30 Thelma i Louise, reż. Ridley Scott
- godz. 00.00 – 2.00 Kalifornia, reż. Dominic Sena
Kinoteatr Projekt – The Best OF / godz. 21.30-02.00 / Centrum Kultury w Lublinie, Wirydarz, ul. Peowiaków 12
- 7 seX 7, reż. Irena Skorič (Chorwacja), 87′
Siedem erotycznych noweli o strukturze zgodnej z Arystotelesowską zasadą jedności czasu, miejsca i akcji ze zwrotem tej ostatniej na końcu. Pięć heteroseksualnych i dwie homoseksualne pary w pewnego rodzaju współczesnym Decameronie. Przekaz erotyzmu nie jest bezpośredni, więc żadna z historii nie traktuje o samym seksie, ale o intrygujących relacjach międzyludzkich i towarzyszącym im napięciu seksualnym. Historie są dowcipne, ale jednocześnie pełne goryczy. Ich struktura i styl nie sprawia, że są mozaiką, ale raczej niezwykłą filmową całością. - Cholera 6’26’’, reż. Aritz Moreno (Hiszpania)
Cholera – dotkliwa, szybko rozprzestrzeniająca się, bardzo groźna choroba zakaźna. - Czarny 30’’, reż. Aitor Elorriaga Torre (Hiszpania)
Bardzo krótki film o dwóch interpretacjach słowa czarny. - Recesja 10’10’’, reż. Joakim Millqvist, Simon Garshasebi, Emil Klinta (Szwecja)
Dwóch złodziei, Roffe i Albin, planują obrabować bank. Każdy z nich ma inną wizję tego, co wyjdzie z napadu i obaj się mylą. - Klepsydra 3’29’’, reż. Jarosław Antoszczyk (Polska)
Reklama dźwignią handlu – wie o tym również kierownik tytułowej Klepsydry … - Duch 2’, reż. Joanna Smolarczyk (Polska)
Kiedy światy równoległe się spotykają… - Laugh out loud 2’58’’, reż. Chris Brandl (Niemcy)
Śmiech to reakcja na pewne bodźce, np. łaskotanie lub usłyszany kawał. Tradycyjnie uważa się go za wyraz radości lub wewnętrznego poczucia szczęścia. - Świadek 5’30’’, reż. Tomer Werechson (Izrael)
W drodze na wesele swojego najlepszego przyjaciela Heziemu psuje się samochód. Po tym jak nie sprostał swoim zadaniom jako świadek, postanawia udowodnić, że jest jednak godny zaufania. - Gen dupkowatości 13’33’’, reż. Eric Romero (Wielka Brytania)
Po latach badań grupa europejskich naukowców odkrywa, że bycie dupkiem jest tak naprawdę spowodowane mutacją genową. Otwiera to drzwi do ukrócenia niesprawiedliwej stygmatyzacji, która dotyka tę grupę pacjentów. - Browar Svetovar 3’18’’, reż. Vojta Zak (Czechy)
Film, nakręcony na terenie starego browaru Svetovar w czeskim Pilznie, jest efektem współpracy ze studentem architektury Vojta Radą. Astronauta przybywa do Svetovaru, aby przejąć to miejsce, ale to browar wchłania przybysza. - Świnia w domu 15’, reż. Xavier Ruax (Hiszpania)
Julio spędza wspaniałe wakacje w domu swojego wuja dopóki ktoś nie zapuka do drzwi… - Fregare 3’11’’, reż. Chris Brandl (Niemcy)
Fregare po Włosku znaczy “oszukiwać”. Agent ubezpieczeniowy, Behrendt, czeka na swojego współpracownika przy drodze gdzieś w Brandenburgii, jednak ten się nie pojawia, co bardzo Behrendta denerwuje. - Maska 9’30’’, reż. David Cánovas (Hiszpania)
Pracownik plantacji bananów wychodzi w przebraniu zabawić się w karnawałową noc. - Why Not Kill a Fly! 5’, reż. Farhad Alizadeh (Iran)
Metro, dwóch facetów, mucha – i tragedia gotowa. - Trzy kroki w dym 1’49’’, reż. Dmytro Bondarczuk (Ukraina)
Trzy kroki palacza w tym i na tamtym świecie. - Kasta 16’48’’, reż. Victor Tejera, Raul Tejera (Hiszpania)
Postapokaliptyczna tragikomiczna krytyka społeczna. Hiszpania jest światowym liderem korupcji w polityce. Akt terrorystyczny otwiera ludziom oczy, ale Kasta nie zamierza wyzbyć się swoich przywilejów. Jednak jej „ostateczne rozwiązanie” wymyka się spod kontroli. - Biznesmen 1’15’’, reż. Pablo Palazón (Hiszpania)
Mężczyzna w barze narzeka na europejską ekonomię. Co byśmy zobaczyli, gdyby nasze słowa stały się obrazami? - Ani Tak 11’05’’, reż. Jean-François Fontanel (Francja)
W świecie łudząco podobnym do naszego pewien mężczyzna budzi się z dziwnym poczuciem, że czegoś mu brakuje – słowa, a może nawet kilku. Nikogo to nie obchodzi, nawet jego żony, która zaczyna wątpić w jego zdrowie psychiczne. - Pesto 58’’, reż. Ignacio Sepúlveda (Hiszpania)
Sos Pesto: 50 g bazylii, 4 łyżki piniole, 2 ząbki czosnku, pół szklanki oliwy, 115 g parmezanu. A mięso? - Przebłysk 2’08’’, reż. James Fisher (Wielka Brytania)
Mężczyzna budzi się w świeżej pościeli wielkiego łoża. Obok widzi leżącą kobietę o blond włosach.. - Democracia 10’43’’, reż. Borja Cobeaga (Hiszpania)
Manager pewnej firmy proponuje ryzykowny plan, aby utrzymać wysokie morale pracowników. - Pająk i muchy 3’30’’, reż. Tessa Moult-Milewska (Polska)
Pająk i Muchy to autorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Motywem przewodnim jest konflikt między starzejącym się, lecz nadal przebiegłym Pająkiem a jego ofiarami – głupiutkimi Muchami. - Wesołych Świąt 2’05’’, reż. Pablo Palazón (Hiszpania)
Samotny mężczyzna kupuje homara na wigilijną kolację, ale kiedy ma go zabić, stwierdza, że nie jest w stanie tego zrobić. - O czym myślisz? (Piensas) 7’57’’, reż. Ruben Sainz (Hiszpania)
Zasada numer jeden w szczęśliwym związku: nigdy nie zadawaj tego pytania. Możesz nie być gotowy na odpowiedź. - Adaptacja 1′, reż. Jakub Janz (Polska)
Krótki film o tym, co autora boli we współczesnej kinematografii.
Łączny czas trwania pokazu: 4 godz.