Gerard Lebik to obecnie jeden z aktywniejszych w Polsce muzyków stawiających pytania o granice dźwiękowego eksperymentu, z powodzeniem łączącego tradycję swobodnej improwizacji i fire music z praktykami sztuki dźwięku. Członek projektów veNN Circles , imrpoGraphics i slug due, jako improwizator wspólpracował m.in. David Maranha, Keith Rowe, Clayton Thomas i Rob Mazurek. Na 11. edycji Survivalu zaprezentował pracę Ton von Odra Tiefen. Powołany na okazję Survivalu duet przygotował przestrzenną kompozycję dźwiekową na metalowo-szklaną konstrukcję gabinetu aseptycznego i wielowarstwowy dron.
Biblioteka Miejskiej Audiosfery
W nawiązaniu zeszłorocznych warsztatów nagrań terenowych i dyskusji panelowej, w przestrzeni wydziałowej biblioteki zaprezentujemy wybór prac dźwiękowych bazujących na różnorodnych taktykach słuchania i postrzegania miejskiej audiosfery. projekt ten to nie tylko z zaproszenie do konfrontacji z odmiennymi taktykami słuchania, ale również próba poszerzenia przestrzeni poszukiwań i dźwiękowego eksperymentu.
Zaproszeni artyści i badacze:
- Aleksandra Grünholz
- Kama Sokolnicka
- pracownicy Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
- uczestnicy warsztatów nagrań terenowych Survival 11: Dawid Furmaniewicz, Krzysztof Marciniak, Kamila Staśko-Mazur, Ewelina Turkot
27 czerwca 2014 roku
- godz. 21.00 – Miguel A. García + Gerard Lebik
- godz. 22.00 – Dunno Recordings showcase: DJ Lutto Lento, Filip Lech, Wojciech Kasprzyk
28 czerwca 2014 roku
- godz. 22.00 – 1.00 – Polish Juke showcase: COMOC, Rhythm Baboon, Paide
29 czerwca 2014 roku
- godz. 19.00 – 22.00 – Turnus w Tropikach: Souvenir de Tanger, DJ Ryan R, B.Baran
Dunno Recordings showcase. Dunno Recordings to inicjatywa Lubomira Grzelaka (Lutto Lento, szef Sangoplasmo Records) i FIlipa Lecha (dziennikaż culture.pl, Glissando, dj związany z cyklem Brutaż). Jako oficyna wydwnicza zaprezentowali kompilację nagrań w zaskakujący sposób łączących w całość inspiracje z długiej historii muzyki techno, począwszy od krautrockowego minimalizmu przez klasyczne Detroit po postmodernistyczny brutalizm brzmieniowy. Jako kolektyw DJ-ski zapuszczają się w zapomniane rejony niecodziennej muzyki tanecznej, szukając nowego w refleksach parkietowych szlagierów.
Polish Juke showcase. Historia chicagowskiej muzyki juke jako akompaniament do ulicznych walk tanecznych jako zjawisko kulturowe siega połowy lat 90., ale do szerokiego grona odbiorców trafiła dopiero w roku 2010, od razu stając się elektryzująca inspiracją dla amatorów spłowałych już gatunków wywodzących się z muzyki jungle. CO prawda footwork jako kultura taneczna nie przyjęła się w EUropie, to pojawiło się wiele ciekawych kontynuacji muzycznych. Polskie produkcje inspirowane agresywnym, szybkim bitem (160 bpm) i charakterystycznym gestymi konstrukcjami z krótkich samplami wokalnych doczekały sie doczekały się pierwszej składanki dopiero na początku roku 2014. Oficyna Polish Juke skupia czołówkę producentów czerpiących inspiracje nie tylko z juke i foot work, ale również z wszelakich odmian amerykańskiego podziemia tanecznego (np. nowoorleańskiego NOLA Bounce, Jersey Club czy Trapu).
Turnus w Tropikach. Turtnus w Tropikach to inicjatywa dj’a Ryana R od miesięcy trwale wpisująca we wrocławską scenę klubową egzotyczne sety bazujące na afrykańskich tempach, erudycyjnej biegłości w operowaniu wątkami etnicznymi z całego świata i wysokiej dynamice zwinnego miksu. Afro beat/funk/disco mieszają się z karaibskimi rytmami i zbytkami chicagowskiego house. Zaproszeni przez Ryana goście dopełnia ceremonii zamknięcia leniwej niedzieli w atmosferze gęstej tropikalnej dżungli inspiracji muzycznych z całego świata, ze świadomym pomięcieniem majorowych skal starego kontynentu.
Kuratorami 12. Przeglądu Sztuki Survival są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk
Kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek
Kurator debat: Bartek Lis
Kuratorzy zewnętrzni: Magdalena Popławska, Magdalena Zięba, Szymon Kobylarz i Antoni Burzyński
Współpraca kuratorska: Anna Stec, Małgorzata Sobolewska
W programie: oprowadzania kuratorskie, wykłady i debaty, klub festiwalowy oraz scena dźwiękowa.
Kuratorami 12. Przeglądu Sztuki Survival są: Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk
Współpraca kuratorska: Anna Stec
Kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek
Kurator debat: Bartek Lis
12. Przegląd Sztuki Survival: Miasto – stan zapalny
Otwarcie: 27 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Przegląd potrwa do 1 lipca 2014 roku
Dawny budynek Instytutu Farmacji Akademii Medycznej, ul. Grodzka 9, Wrocław
Wrocław