Martyna Poznańska, Listening East
Gęstość dźwięków miejskich jest podobna do ludzkiej skóry – to wielowarstwowa struktura pełna niuansów i detali, które trudno uchwycić, gdy nie ma sprzyjających warunków. Ten performans udostępnia narzędzia poznania owych różnych warstw; pozwala dostrzegać mikrokosmos dźwięków w obrębie miasta. W miastach to zmysł wzroku naczęściej rozprasza naszą uwagę. Dzięki użyciu wyłącznie dźwięku podczas koncertu, powstaje środowisko sprzyjające medytacji, w którym możemy pozwolić sobie na słuchanie przestrzeni miejskich; słyszeć muzykę i niesamowitą harmonię w naszym codziennym otoczeniu.
Martyna Poznańska – artystka dźwiękowa, performerka. Studiowała sztukę dźwięku na University of The Arts w Londynie. Uczestniczyła w Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier oraz licznych warsztatach prowadzonych m.in. przez Meredith Monk. Jest zaangażowana w ruch muzyki eksperymentalnej Muzykoterapia w Krakowie. W swoich działaniach koncentruje się na możliwości rozwoju, większej świadomości oraz redukcji hałasu w przestrzeni miejskiej.
Natomiast The Art Book Orchestra to projekt z pogranicza performansu, instalacji dźwiękowej czy książki artystycznej, artysty mieszkającego na Islandii Konrada Korabiewskiego.
Konrad Korabiewski, The Art Book Orchestra
The Art Book Orchestra stanowi niezwykłą audiowizualną formę koncertową, która przyciągnęła uwagę zarówno mediów, widzów wystaw, jak i teoretyków sztuki i technologii. W ramach projektu, 10 różnych książek artystycznych, prezentowanych jest na żywo na scenie jako jedyne instrumenty muzyczne (live electronics).
The Art Book Orchestra wywodzi się z wielokrotnie nagradzanej książki dźwiękowej Affected as only a human being can Be stworzonej przez artystę multimedialnego Konrada Korabiewskiego i artystę Littena. Projekt ma charakter hybrydyczny, spotyka się w nim sztuka dźwięku z muzyką eksperymentalną, sztuki wizualne, sztuka książki. Wszystko stopione jest w radykalny sposób i tworzy wysoce namacalną, interaktywną, multimedialną formę artystyczną.
Konrad Korabiewski – eksperymentujący artysta multimedialny, obecnie rezydujący na Islandii. Jako artysta dźwiękowy, kompozytor i artysta mediów, Konrad Korabiewski charakteryzuje się minimalistycznym, a jednocześnie skupionym na detalu, niekonwencjonalnym i eksperymentalnym podejściem. Skoncentrowany raczej na substancji i wartościach, niż na określonych mediach, eksperymentuje i rozwija nowe możliwości do wyrażania filozoficznych poglądów i artystycznych ideologii na polu muzyki i sztuki.
Koncertom, performansom, wykładom i warsztatom towarzyszyć będzie wystawa instalacji dźwiękowych, prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej na ulicy Powroźniczej, gdzie swoje prace zaprezentują: Kacper Ziemianin, Rudy Decelière oraz Porcje Rosołowe, Justyna Kociszewska i Małgorzata Słomska.
Kacper Ziemianin, Around the Clock
Around the Clock to ośmiokanałowa, interaktywna instalacja dźwiękowa. Elementem centralnym instalacji jest zegar. Odwiedzający mogą wskrzesić oraz odkrywać dźwięku pochodzące z różnych pór dnia poprzez poruszanie dłońmi ponad zegarem. W ten sposób udadzą się w osobistą podróż w czasie i po pejzażach dźwiękowych.
Kacper Ziemianin – artysta z klasycznym wykształceniem muzycznym, uczestnik licznych muzycznych przygód – od black metalu przez połamaną elektronikę aż po ambient, noise i circuit bending. Podróże dźwiękowe zaprowadziły go do Hagi, gdzie obecnie studiuje sonologię w konserwatorium muzycznym.
Rudy Decelière, Ces quelques fleurs (Tych kilka kwiatów)
816 liści bluszczu pokrywa ścianę. Połączone są ze sobą oraz splecione za pomocą miedzianego drutu, przez który płynie (jako fala dźwiękowa) prąd. Pod każdym liściem umieszczony jest magnes, który porusza liściem w zależności od określonego dźwięku. Liście pełnią rolę membrany na podobieństwo stożka w głośniku. Na początku wystawy, liście są świeże, ale z czasem schną. Tym samym, ich wygląd i charakter dźwięku ewoluuje z dnia na dzień.
Rudy Decelière – francuski artysta dźwiękowy, który eksploruje pojęcia przestrzeni i wymiaru. Głównie zajmuje się tworzeniem zewnętrznych/wewnętrznych instalacji dźwiękowych, silnie nawiązujących do ich architektonicznego lub urbanistycznego kontekstu. W centrum jego zainteresowań jest przestrzeń w znaczeniu wizualnym i dźwiękowym – a wszystko to połączone bardzo delikatnym procesem twórczym.