Move East Movie
Wschodnioeuropejska kinematografia od pewnego czasu coraz śmielej budzi się z postreżimowego letargu i stanowi dziś ciekawą alternatywę dla kina zachodniego, azjatyckiego czy amerykańskiego. Przynosi ze sobą wiele świeżości, ale też ujawnia nową, nie spotykaną dotąd perspektywę na problemy współczesnego świata, postrzeganie granic czy codzienną egzystencję. Filmowe spojrzenie na naszych wschodnich sąsiadów, a zwłaszcza na kraje Kaukazu dostarcza też dziś ogromnych pokładów wiedzy na temat tamtejszej kultury, wciąż mało rozpoznawalnej dla przeciętnego Europejczyka.
Inicjując cykl Move east movie chcemy poruszyć świadomość kinomanów i pokazać współczesne życie mieszkańców krajów Partnerstwa Wschodniego oraz zainteresowania tamtejszych środowisk filmowych. Pierwszy punkt na filmowej mapie stanowić będzie Gruzja, której poświęcony zostanie sześciodniowy cykl prezentacji plenerowych.
Opowieści Wschodniej Treści
Baśnie, legendy i opowieści są bez wątpienia tym elementem kultury, który łączy wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie, wiek, wykształcenie. Zamknięte są w nich tradycje, ludowe przekazy i właściwa dla danej kultury symbolika. Dostarczają pierwszej wiedzy o świecie, uczą okazywania i rozumienia emocji, ale też wyciszają przed snem i przyklejają do powiek pozytywne obrazy. Podczas rodzinnych wieczorów opowieści opartych o inscenizowane baśnie pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego można będzie zanurzyć się we wschodniej wrażliwości i magicznych historiach charakterystycznych dla naszych sąsiadów.
Małe Inne Brzmienia
Cykl warsztatów o różnorodnej tematyce związanej z dźwiękiem. Wszystkie mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału dzieci i młodzieży. Tworząc program spotkań, stawiamy sobie za cel rozwijanie twórczych postaw, kreatywnego myślenia, umożliwianie spotkania z twórcami muzycznymi, gdzie wartością nadrzędną jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwolą najmłodszym wydobyć z nich potencjał twórczy w atmosferze zabawy.
Wschodni Express – cykl spotkań
Cykl spotkań i debat z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej. Jedną z największych przeszkód w rozwijaniu współpracy kulturalnej, przezwyciężeniu barier kulturowych i pokonaniu stereotypów na temat kultur państw Europy Wschodniej jest bariera językowa. Podczas gdy ta bariera nie jest większym zagrożeniem dla innych obszarów praktyk kulturowych (muzyki, sztuk wizualnych), rzutuje ona przede wszystkim na recepcję literatury, a także na szeroko rozumianą sferę wymiany idei. W tym roku chcemy położyć nacisk przede wszystkim na rozmowy o Ukrainie.
Eastreet vol.2
Eastreet vol.2 to kolejna edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Naszą intencją jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiamy m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się pod powierzchnią codzienności. Ponadto tworzymy platformę do kontaktu, dialogu i wzajemnej inspiracji dla fotografów zajmujących się dokumentacją przestrzeni Europy Wschodniej.
Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS)
LSS to projekt międzynarodowych rezydencji, wykorzystujący przestrzeń publiczną jako miejsce współuczestnictwa i współdziałania. Projekt ma na celu budowanie dialogu między lokalną społecznością zamieszkującą lubelską dzielnicę Kalinowszczyna, a artystami i animatorami kultury z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.
Efektem projektu będzie zrealizowanie przez zespoły działań mobilizujących i inspirujących mieszkańców do zaangażowania się w tworzenie tętniących życiem przestrzeni publicznych na dzielnicy Kalinowszczyzna. Odwrócona zostanie także rola artysty – z kreatora – w nauczyciela i przewodnika sztuki, natomiast mieszkańców – z biernych obserwatorów – w aktywnych odbiorców i twórców kultury.