Serebryanaya Svadba (Srebrne Wesele) – największa nadzieja białoruskiej sceny niezależnej, dowodzona przez Swietę Bieńkę Bień grupa z Mińska, łącząca w zdumiewającą całość m. in. francuską piosenkę kabaretową, wschodni folklor, big bandową orkiestrę z domieszką ska i jazzu oraz najnowsze multimedia. Ich twórcza kreatywność, radość z grania oraz niesamowita energia zaskoczyły i podbiły serca słuchaczy na wschód od Polski.
Yegor Zabelov – pochodzący z Mińska artysta, wirtuoz akordeonu guzikowego, znany w Polsce głównie za sprawą znakomitego duetu Gurzuf, z którym koncertował w całej Europie. Od kilku lat prowadzi także Yegor Zabelov Trio, w unikalny sposób łączące wszystko to, co najlepsze w twórczości Gurzuf, dodatkowo wzbogacając instrumentarium o brzmienie kontrabasu.
Felix Kubin i Mitch and Mitch – jesienią 2013 roku formaldehydowy elektronauta Felix Kubin oraz niesamowity big band Mitch & Mitch spotykali się w swoich studiach w Warszawie i Hamburgu, by przeprowadzać elektroakustyczny eksperyment: produkcję płyty będącej avant-popową fonoteką. Do współpracy zaprosili legendarnego niemieckiego producenta, Tobiasa Levina, który miał w ich skomplikowanym układzie pełnić funkcję przewodu elektrycznego. Stojąc twarzami skierowanymi ku ciemnej stronie Księżyca i z sercami przepełnionymi duchem syntezy sztuk, pogrążyli się w odmętach lęku, wyostrzyli soczewki i zajrzeli w głąb elektrycznego voodoo.
Cheer-Accident – dowodzona przez Thymme Jonesa załoga z Chicago uznawana jest przez wielu znawców za jednego z prekursorów indie rocka. Ich początki sięgają już roku 1981 i praktycznie przez cały ten czasy byli niezwykle aktywnym zespołem na chicagowskiej scenie alternatywnej. Po drodze nagrali ponad dwadzieścia albumów, współpracując m.in. z takimi ludźmi jak Steve Albini (znany choćby z grupy Shellac) czy grupą Gastr del Sol.
Kruzenshtern & Parohod – dowodzona przez charyzmatycznego lidera, Igora Krutogolova załoga z Tel Avivu to prawdziwy koncertowy dynamit. Artyści wypracowali własny styl muzyczny, który sami określają jako Klezmercore. Składa się na niego niesamowita wypadkowa muzyki klezmerskiej, rocka, punka, ale też jazzu i muzyki improwizowanej.
St Petersburg Ska Jazz Review – legendarna grupa z Petersburga grająca wybuchową mieszankę ska i jazzu z domieszką innych gatunków (funk, soul, r’n’b, rocksteady). Kilkanaście osób na scenie i niezliczone pokłady muzycznej energii. Grupa nie goni za modą, a czerpie inspirację z lat 40-70 ubiegłego wieku, kiedy o popularności artystów decydowały talent i niebanalne umiejętności, a muzyka była czystą przyjemnością zarówno dla grających jak i dla słuchaczy.
Shy Albatross – zespół powołany do życia przez wybitnego gitarzystę Raphaela Rogińskiego, to medium, łączące muzycznie rozmaite kultury. Teksty, zaczerpnięte z różnych tradycji i regionów Stanów Zjednoczonych, opowiadają o perspektywie kobiety, często postawionej w skrajnych sytuacjach. Tak więc obok lamentów, pieśni głodu i beznadziei, możemy usłyszeć teksty o kobietach gangsterach, czy też takich, które obdarzone zostały paranormalnymi zdolnościami.
Sierhij Żadan i Sobaki w Kosmosie – zespół powstał w 2000 roku i niemal z marszu jego muzycy okrzyknięci zostali najbardziej wyrazistą grupą ska w rodzinnym Charkowie, a chwilę później zawojowali całą Ukrainę. Styl swojej muzyki określają mianem erotycznego SKA.
Iriao – to gruzińska grupa etno-jazzowa założona w Tibilisi. Jej lider, pianista David Malazonia, za cel postawił sobie połączenie klasycznego gruzińskiego śpiewu i folkloru z muzyką jazzową. Stąd w skaldzie Iriao obecność zarówno męskiego trio wokalnego, jak również tradycyjnej sekcji rytmicznej czy perkusjonaliów.
Asea Sool – grupa założona przez niezwykle uzdolnione i kreatywne rodzeństwo z Gruzji, dziś na stałe tworzące i mieszkające w Odessie. Atina i Beka Januashvili wprowadzili nową jakość na ukraińskiej scenie offowej, łącząc wszystko to co najlepsze, czyli oryginalny pomysł, brawurowe wykonanie i ogromną energię sceniczną, która udziela się widzom podczas występów na żywo.
Shofar – repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę, trio odtwarza różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Utwory, które wykonują, pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii.