Otako (Polska)
Inspiracja muzyką ludową jest często przyczyną tworzenia się projektów muzycznych wychodzących daleko poza ramy tradycyjnych brzmień. Często jest to także początek długiej, pełnej meandrów wędrówki muzycznej poprzez style i środki ekspresji. Brzmienie Otako – zespołu znanego z częstych zmian stylistycznych i eksperymentów ewoluowało od 2008 roku z materiału zebranego podczas wypraw do najstarszych skrzypków Suwalszczyzny: Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko. W ciągu 6 lat tej muzycznej wędrówki wiele się zmieniło. Skład przechodził kolejne metamorfozy i obecnie to jedno z ciekawszych zjawisk muzycznych, których początkiem była muzyka tradycyjna.
Gjermund Larsen trio (Norwegia)
Gjermund jest jednym z najbardziej cenionych wykonawców i kompozytorów na współczesnej scenie norweskiej muzyki tradycyjnej. W 2006 r. na zlecenie festiwalu Telemark skomponował Brytningstid, utwór inspirowany tradycjami muzycznymi i tanecznymi Verdal w regionie Trøndelag. Podczas pracy nad kompozycją poznał kontrabasistę Sondre Meisfjorda i pianistę Andreasa Utnema. Muzycy prezentują szeroki wachlarz gatunków – od klasyki i muzyki współczesnej po jazzu i pop, jak i tradycyjną muzykę ludową – różnorodny kontekst skutkuje niezwykle estetycznym i wyrafinowanym krajobrazem dźwiękowym.
Same suki (Polska)
Punktem wyjścia są melodie z Mazowsza, Kujaw, Podhala, ale Same Suki nie traktują ich z nabożną czcią. Raczej jako inspirację, iskrę, którą potem zmieniają w żywy ogień. Przearanżowują je, dodają orientalne brzmienia, dziecięce grzechotki i dopisują własne teksty. Stylizują je na ludowe przyśpiewki, ale jednocześnie opowiadają o tym, co dzieje się tu i teraz. O miłości, o poszukiwaniu siebie, o seksie. Zero skansenu, samo życie. Wszystko dzięki suce biłgorajskiej, staropolskiemu instrumentowi podobnemu do skrzypiec, który otworzył im oczy i uszy. Same Suki chcą otworzyć je słuchaczom, serwując muzykę eklektyczną i ekscytującą. Świeżą, szczerą, własną.
HabadeDuo (Dania)
Akordeonista Peter Eget i skrzypek Kristian Bugge rozpoczęli pracę w duecie około 2004 r.. Kilka lat później założyli duński zespół folkowy Habadekuk, z którym do tej pory intensywnie koncertują. W 2011 r., podczas rozdania Duńskich Nagród Muzyki Folkowej, Kristian został uhonorowany tytułem Duńskiego Artysty Folkowego Roku, w tym samym roku zespół Habadekuk zdobył nagrodę za Duński Album Folkowy Roku, a w 2013 r. został uhonorowany Nagrodą Tradycyjną podczas rozdania Duńskich Nagród Muzyki Folkowej.
Częścią festiwalu są także projekcje dwóch filmów Soundbreaker w reżyserii Kimmo Koskela oraz Midsummer Night’s Tango w reżyserii Viviane Blumenschein.
Soundbreaker, Reżyseria: Kimmo Koskela, Finlandia 2012
Film dokumentalny o Kimmo Pohjonenie, zawierający wywiady, historie, zdjęcia, muzykę, wideo i materiały archiwalne z trzydziestu pięciu lat jego kariery. Film zdobył główną nagrodę Prix de la Creation, nagrodę dla najlepszego filmu na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu (FIFA 2012).
Midsummer Night’s Tango, Scenariusz / reżyseria: Viviane Blumenschein, Niemcy 2012
Dokument odkrywa fińskie tango z punktu widzenia piosenkarki Chino Laborde, gitarzysty Dipi Diego Kvitko i bandoneonisty Pablo Greco. Trójka argentyńskich muzyków podróżuje do Finlandii, aby dowiedzieć się, czy Aki Kaurismäki mówi prawdę, kiedy twierdzi, że tango zostało wynalezione w Finlandii. Film to zabawne, dokumentalne kino muzyczne, wypełnione komicznymi i uroczymi momentami, w których muzycy z dwóch światów spotykają się by odkryć, że wszyscy tak samo kochają tango, jakkolwiek różne może się ono wydawać.
W ramach 32. Festiwalu Dźwięki Północy organizatorzy przygotowali Warsztaty Muzyki Tradycyjnej. Finałem warsztatów będzie Noc Tańca – zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Impreza będzie wyjątkową okazją, aby doświadczyć bogactwa muzyki tradycyjnej Polski i Norwegii.