Celem wystawy obejmującej prace artystyczne oraz przedmioty użytkowe jest przybliżenie idei Bauhausu. Utworzony przez Waltera Gropiusa i działający w Niemczech w latach 1919–1933, Bauhaus był jedną z najbardziej radykalnych uczelni artystycznych, kształcącą głównie projektantów i architektów. Bauhaus to również nazwa wypracowanego na uczelni stylu, traktowanego jako odmiana międzywojennego modernizmu.
Najważniejsze założenia programowe szkoły, przedstawione w ramach wystawy, zakładały zniesienie podziałów między artystą, architektem, rzemieślnikiem a przemysłem oraz integrację różnych dziedzin sztuki w ramach nowej funkcjonalnej architektury.
Trzonem ekspozycji w Galerii Arsenał są prace pięciorga artystów zrealizowane w różnych technikach, m.in. kolażu, fotografii, obiektu, wizualizacji ściennego muralu, tkaniny i ceramiki. Stworzone w ostatnich kilku latach dzieła nie powstały wobec Bauhausu i nie zostały zamówione u artystów specjalnie na okoliczność wystawy. Odnaleźć w nich jednak można liczne relacje z ideami Bauhausu, tropy formalne i koncepcyjne twórczo korespondujące z założeniami legendarnej szkoły.
Na wystawie oprócz prac współczesnych artystów pokazane są m.in. obiekty z epoki, takie jak meble rurowe, ceramika oraz lampy. Scenograficzne aranżacje w salach Galerii Arsenał przywołują słynną kuchnię frankfurcką z 1927 roku autorstwa Margarete Schütte-Lihotzky, kino według projektu Herberta Bayera z lat 1924–25 oraz surowy pokój studencki.
Wydarzenia towarzyszące wystawie
Przemysław Strożek – wykład Potencjał gramofonu. Bauhaus i współczesna kultura didżejska.
W ramach cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?
12 sierpnia 2014 r., godz. 18.00
Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok
Po wykładzie odbędzie się impreza z DJ Mach/bhc i Mosfet/bhc, dziedziniec Galerii Arsenał, start o godz. 19.30
W 1924 roku niemiecki krytyk Rudolph Lothar napisał tekst pt. Mówiąca maszyna: esej techniczno-estetyczny, w którym zwrócił uwagę, że w dyskusji o nowej sztuce odsuwa się na margines znaczenie fonografii. W rzeczywistości, fenomen odtwarzania, nagrywania i przetwarzania dźwięku, już wtedy inspirował awangardowych artystów, ale eksperymenty, które podejmowali z gramofonami nie odbiły się szerszym echem. Nauczyciel Bauhausu, Laszlo Moholy-Nagy, pragnął przeobrazić wówczas gramofon w instrument muzyczny, w obiekt nie odtwarzający, ale tworzący muzykę. Wysunięte przez niego idee zostały podjęte później przez Paula Hindemitha oraz Johna Cage’a, kiedy możliwości techniczne pozwalały na bardziej nowatorskie eksperymenty. Są one uznawane dziś za prapoczątki kultury didżejskiej.
Wykład towarzyszący wystawie Wokół Bauhausu poświęcony zostanie relacjom między awangardowymi eksperymentami a kulturą didżejską, która w sztuce współczesnej reprezentowana jest m.in. przez Christiana Marclaya i Dja Spooky’ego.
Wykład poprowadzi dr Przemysław Strożek – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, zajmuje się relacjami historycznej awangardy z kulturą popularną i sztuką współczesną.
Kurator: Michał Jachuła
Artyści: Alicja Bielawska, Rafał Bujnowski, Tomasz Ciecierski, Paweł Susid, Monika Zawadzki
Wokół Bauhausu
Wernisaż: 11 lipca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 sierpnia 2014 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok