Osiedle w 2012 roku ponownie staje się punktem wyjścia, tym razem do realizacji warsztatów rzeźbiarskich dla najmłodszych Rubinek z cyklu Rubinek, Wrzosiak i Mokroduszek(współautor Katarzyna Skrobała).
W 2013 roku Aleksandra Sojak-Borodo po raz kolejny czerpie inspirację do swoich pocztówek z Rubinkowa realizując dwie niezależne serie. Pierwsza, podobnie jak ta z roku 2005, porusza problem unifikacji. Pomysł zakładał wydrukowanie serii niekonwencjonalnych pocztówek z Torunia, na których pojawiają się supermarkety, stacje benzynowe, bloki, miejsca glokalne, bo jak się okazuje sklep mimo, że należący do ogromnej sieci w danym miejscu, spaja się z krajobrazem miasta w jedyny, niepowtarzalny sposób. Projekt zwraca uwagę na to, że miasto to nie tylko atrakcyjna panorama i piękna starówka.
Z czasem poszukiwania skupiły się na Rubinkowie i Skarpie. Aleksandra Sojak-Borodo wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 28 zrealizowała cykl pocztówek ze Skarpy. Puszczając wodze wyobraźni, dzieci stworzyły na pocztówkach wizje przyszłości osiedla, na którym mieszkają. Druga seria widokówek, realizowana we wrześniu 2013 roku nosi tytuł W budowie. Jest to próba zatrzymania na pocztówkach momentu budowy nowego mostu, a także artystyczny komentarz do tego, jakie emocje i zainteresowanie budzi to przedsięwzięcie. Mieszkańcy Torunia i nie tylko traktują most jak atrakcję turystyczną, którą ogląda się z namaszczeniem, robiąc sobie przy nim pamiątkowe zdjęcia. Tym razem do współpracy zaproszona została młodzież z IX L.O. w Toruniu.
W tym samym czasie realizowany jest projekt Pośród ogrodu… Katarzyny Skrobały i Jajego, który ma na celu poznanie społeczności działkowców z Rod Elana na Rubinkowe. Spotkania i wywiady połączone z sesjami zdjęciowymi dokumentują specyficzny rodzaj działalności. Przez zastosowanie fotografii natychmiastowej Pośród ogrodu… w proces twórczy angażuje bezpośrednio portretowanych.
W 2014 roku ponownie chcemy działać w obrębie Rubinkowa i pokazać, że w tym co pozornie nieatrakcyjne i typowe jest duży potencjał do twórczych działań.
Podsumowaniem rocznych działań będzie wystawa, na którą złożą się prace: rysunkowe, malarskie zainspirowane min. blokowiskiem, mieszkańcami, krajobrazem Rubinkowa. Będzie można obejrzeć zdjęcia i filmy, złożyć model bloku, wybrać sobie nietypową pocztówkę.
Nie jest to projekt zakładający inwentaryzację tego miejsca, a bardziej impresja na temat osiedla. Naszym założeniem jest, by Rubinkowo potraktować tak, jakby to była reprezentatywna część miasta. Poza pracami w których najistotniejszy jest walor plastyczny, projekt zakłada aspekt społeczny. Chodzi o zaproszenie do centrum, tego co jest od centrum oddalone, docenienie tego co na co dzień niezauważalne.