Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji w kinoteatrze Zdrowie i trzech kinach plenerowych. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w programie festiwalu znalazły się tytuły korespondujące z twórczością Kieślowskiego. W tym roku filmy będą wyświetlane w blokach tematycznych.
Hommage à Kieślowski to także imprezy towarzyszące. W namiocie festiwalowym publiczność będzie mogła odpowiedzieć na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum Gadających głów – wypowiedzi ludzi z całego świata. W ramach festiwalu, w siedzibie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zostanie wystawiony spektakl Opowieści plemienne w reż. Macieja Podstawnego, inspirowany Dekalogiem II i Dekalogiem VIII. Podczas festiwalu odbędzie się finał projektu Produkcja międzypokoleniowa, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska. Pierwszego dnia festiwalu, w kinie plenerowym Zamek, odbędzie się specjalny pokaz filmu Duże zwierzę w reż. Jerzego Stuhra. Wyjątkowym wydarzeniem ostatniego dnia będzie monodram Kontrabasista Patricka Süskinda w wykonaniu Jerzego Stuhra, który wystawiony zostanie na scenie kinoteatru Zdrowie.
Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości, filmowcy. W poprzednich latach na festiwalu gościli wybitni twórcy oraz przedstawiciele świata kultury, m.in. Marin Karmitz, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Marcel Łoziński, Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart, Andrzej Titkow, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Figura, Marzena Trybała, Borys Szyc, Zbigniew Preisner i inni.
Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski nakręcił film dokumentalny pod tytułem Prześwietlenie. Tu w 2009 roku, z inicjatywy Fundacji In Situ, Marii Kieślowskiej i Stanisława Zawiślińskiego, powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Zgromadzone zbiory umożliwiają wieloaspektową pracę opartą na twórczości reżysera. Archiwum ma stać się najważniejszym ośrodkiem ich upowszechniania, dzięki wolnemu dostępowi do kolekcji zdigitalizowanych materiałów za pośrednictwem Internetu. Archiwum znalazło siedzibę w obrębie Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku, miejscu bliskim reżyserowi.
Na miejsce spotkania z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego nieprzypadkowo wybrane zostało Sokołowsko. W latach pięćdziesiątych leczył się w neogotyckim sanatorium w Sokołowsku jego ojciec, który spoczywa na okolicznym cmentarzu. To tu reżyser spędził kilka lat swojego dzieciństwa, rozwijał swoje filmowe pasje i powrócił do Sokołowska po wielu latach, by zrealizować jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych pt. Prześwietlenie.
Dlatego właśnie w Sokołowsku, w odbudowywanym na ten cel zabytkowym Sanatorium dr Brehmera, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.