Archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku
Gdy po zrealizowaniu Trzech kolorów reżyser zdecydował o zamknięciu swego dorobku, trudno było nam w to uwierzyć. Zmarły w 1996 roku Krzysztof Kieślowski pozostawił po sobie wspaniałe Dzieło, o niepodważalnej światowej renomie. Jego znaczenie daje wielkiemu reżyserowi drugie, podwójne życie i nie pozwoli odejść w zapomnienie.
Na Dzieło tego wybitnego twórcy składa się szereg filmów fabularnych jak i dokumentalnych, a także realizacje Teatru Telewizji. Ale jak wiadomo żadne dzieło nie powstaje w próżni i z niczego. Prace na tymi dziełami trwały często długo, pod wpływem licznych inspiracji. Wiele z nich jest wciąż nieznanych, lecz na szczęście zachowanych w formie notatek, szkiców oraz wielu innych rzeczy. Dlatego też, podchodząc z wielkim szacunkiem, Fundacja In Situ postawiła sobie za cel powołanie Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego, które poświęciłoby się pracom nad dorobkiem reżysera, obejmując je w całej jego różnorodności. By czas nie zaćmił i niepamięć, jak mawiali dawni kronikarze, nie trzeba dbać, bo nie pozwoli na to doniosłość jego spuścizny, lecz mimo wszystko wymaga ona należytej opieki, a ranga samego dzieła domaga się odpowiedniego opracowania naukowego.
Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego, znajdzie siedzibę w obrębie Laboratorium Kultury w Sokołowsku, miejscu bliskim reżyserowi.
Zebrane materiały nie zostaną schowane do zakurzonych magazynów bibliotecznych ani zamknięte w muzealnych gablotkach. Działające na zasadzie archiwum otwartego zbiory będą umożliwiały wieloaspektową pracę opartą na twórczości Kieślowskiego. Istnienie Archiwum umożliwi bezpośredni dostęp do całego spektrum poświęconych jej materiałów. Jednocześnie stanie się najważniejszym ośrodkiem ich upowszechniania, dzięki wolnemu dostępowi do kolekcji zdigitalizowanych materiałów.
Żywy charakter Archiwum będzie się wyrażał w wielu realizowanych z jego pomocą projektach. Będą to między innymi warsztaty dla twórców filmowych, prowadzone w Sokołowsku, krytyczne opracowanie zbiorów i badania naukowe. Chcemy, by Sokołowsko, wraz z Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego, stało się Laboratorium działań artystycznych i naukowych.
Możliwa będzie niezwykle ciekawa praca badawcza. Zestawianie jego dzieł, notatek i reakcji jakie wywołały, rekonfigurowanie schematów ich odczytania, pozwoli obejrzeć je w zupełnie nowym świetle. Liczymy na to, że do tej pory trudne do pokazania aspekty tego dorobku staną się o wiele lepiej widoczne. Dzięki istnieniu bogatej kolekcji materiałów związanych z twórczością Kieślowskiego, zestawienia, których w tej chwili można dokonywać wyłącznie na papierze lub w muzeum wyobraźni, będą mogły być realizowane na miejscu.
4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
Od 5 do 7 września 2014 roku
Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ
Sokołowsko