Dworzec PKP w Tczewie stał się niemalże symbolicznym miejscem w życiowej wędrówce Grzegorza Ciechowskiego. Z tego miejsca Obywatel G.C. w 1976 roku wyruszył do Torunia z zamiarem studiowania polonistyki. Jednak przeznaczeniem artysty była muzyka. Wystawa Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego opowiada o swoistym pomniku Grzegorza Ciechowskiego – o jego nieśmiertelnych płytach, które uwieczniają jego talent i kunszt muzyczny.
Dnia 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych polskich artystów II poł. XX w., syn Zbigniewa i Heleny (z domu Omernik) – Grzegorz Ciechowski. Rodzina Ciechowskich zamieszkiwała dom przy ul. Nowy Rynek 2, gdzie mieściła się również Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska – miejsce pracy ojca przyszłego Obywatela G.C. Artysta niemal połowę swojego krótkiego życia spędził w Tczewie, urokliwym i przepełnionym historią mieście na Pomorzu. To właśnie tutaj muzyk pobierał lekcje gry na fortepianie i flecie, pisał pierwsze wiersze oraz kompozycje muzyczne grane wspólnie z tczewskim zespołem Nocny Pociąg.
Obecnie, w pobliżu domu rodzinnego Grzegorza Ciechowskiego znajduje się Węzeł Transportowy, będący nowoczesnym kompleksem dworca PKP, PKS i Galerii Kociewskiej. Obok Amfiteatru im. Grzegorza Ciechowskiego, tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym, jest to kolejne miejsce upamiętniające Grzegorza Ciechowskiego w jego rodzinnym mieście. Na terenie kompleksu znajduje się nietypowy pomnik pamięci muzyka – lokomotywa pomalowana w czarno-białe pasy, nawiązujące do kolorystyki Republiki.
Nową tradycją tego miejsca są również wystawy czasowe, organizowane przez Fabrykę Sztuk, które stanowią jeden z ważnych punktów corocznego Festiwalu Pamięci Grzegorza Ciechowskiego – In Memoriam, którego pomysłodawcą i organizatorem jest tczewski działacz kulturalny – Józef Golicki (Agencja Impresaryjna Pop & Art). W okresie od 22 sierpnia do 30 września 2014 r. na terenie Węzła Transportowego w Tczewie (ul. Pomorska 18) będzie można obejrzeć kolejną, wyjątkową ekspozycję Fabryki Sztuk w Tczewie – Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego.
W okresie studenckiego grania w różnych zespołach, pod koniec lat 70. Ciechowski dołączył do Res-Publici – formacji art-rockowej, założonej przez Wiesława Rucińskiego (pseudonim Jan Castor). Rok 1980 przyniósł wielkie zmiany – grupę opuścili dwaj muzycy, a wśród nich jej lider. Członkowie Res-Publici w składzie: Sławomir Ciesielski, Paweł Kuczyński, Grzegorz Ciechowski postanowili jednak nie kończyć swej przygody z muzyką. Nowym początkiem była zmiana nazwy bandu na Republikę. W tym samym roku szeregi grupy zasilił Zbigniew Krzywański, a jej niekwestionowanym liderem został Grzegorz Ciechowski, który objął również funkcję wokalisty. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę! Od tego momentu sen o Republice stał się rzeczywistością.
Komisarz wystawy wybrał 10, jego zdaniem, najważniejszych płyt z bogatego dorobku artysty, pokazujących szerokie spektrum jego muzycznych wcieleń: od frontmana legendarnej Republiki, poprzez solowego artystę, wizjonera i prekursora nowych trendów muzycznych, po wybitnego producenta.
Wystawa będzie przedstawiona w formie kolaży tekstu, zdjęć i grafiki o indywidualnie dobranym, pod każdą z omawianych płyt, abstrakcyjnym podkładzie graficznym, nawiązującym do charakteru danego longplaya. Główną atrakcją wystawy są zdjęcia, w większości unikatowe i niepublikowane, które komisarz pozyskał dzięki życzliwości blisko 70 osób: rodziny, fanów, znajomych i przyjaciół Grzegorza Ciechowskiego, profesjonalnych fotografów oraz przedstawicieli instytucji kulturalnych. Fotografie dobrane zostały tak, aby w bezpośredni lub pośredni sposób nawiązać do tematyki poszczególnych albumów. Wśród nich znalazły się m.in. zdjęcia z promocji płyt, wywiadów radiowych lub telewizyjnych, z koncertów Republiki, Obywatela G.C., jak również innych artystów, którzy wykonywali niezapomniane kompozycje Grzegorza Ciechowskiego.