7 października 2014 roku
- godz. 19.00 – recital muzyki Szymona Brzóski. Barbara Drążkowska – fortepian, koncert, Filharmonia Opolska // Wstęp wolny, wejściówki do odbioru w G
Andrei Khrzhanovsky urodził się 30 listopada 1939 w Moskwie. Ukończył VGIK w pracowni L. Kuleshova w 1962 roku. W 1964 Khrzhanovsky przyłączył się do Soyuzmultfilm studio, gdzie zadebiutował filmem Dawno, dawno temu żył Kozyavin. Twórczość reżysera charakteryzuje się zainteresowaniem historią kultury rosyjskiej i światowej, a także delikatnością i wyrazistością form plastycznych. Szczególne miejsce w swojej pracy poświęca on Puszkinowi. Pięć filmów z cyklu Pushkiniana otworzyło absolutnie nowe możliwości animacji dotyczacej opracowywana literatury klasycznej. Są one nie tylko wyjątkowe artystycznie, ale także wsparte na badaniach naukowych, co sprawia, że są filmami dokumentalnymi. Jest on wielokrotnie nagradzanym artystą, dwukrotnym laureatem rosyjskiej Nagrody Państwowej. Otrzymał też wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach takich jak: Festiwal Filmowy w Oberhausen, Festiwal Filmowy w Annesy czy Festiwal Filmowy w Cannes. Wykłada na VGIK i School-studio Shar w Moskwie. Joanna Rajkowska urodziła się w 1968 roku w Bydgoszczy, mieszka i pracuje w Londynie, i Nowogrodzie. Jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Można je interpretować jako współczesne, niepozbawione ironii, wariacje na temat sztuki środowiskowej (community-based art), land-artu i tzw. estetyki relacyjnej, które artystka rozbija na elementy składowe, konsekwentnie stosując taktykę obserwacji uczestniczącej. Rajkowska studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego, jednocześnie studiując historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Artystka otrzymała Paszport Polityki oraz Nagrodę Wielką Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości.
Andrzej Klimowski urodził się w 1949 roku w Londynie, jako potomek polskich emigrantów. Jest malarzem, grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych. Projektuje plakaty, okładki książkowe, ilustracje prasowe. Studiował rzeźbę i malarstwo w St. Martin School of Art w Londynie. Potem mieszkał i pracował w Warszawie. Uczęszczał do pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i do pracowni filmu animowanego doc. Kazimierza Urbańskiego na warszawskiej ASP. Ma na swym koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wykładał grafikę warsztatową i projektowanie graficzne w College of Art w Canterbury i College of Art and Design w West Surrey. Uczy projektowania graficznego i ilustracji w londyńskim Royal College of Art. Od roku 1997 posiada tytuł profesora. Obecnie kieruje Programem Komunikacji Wizualnej RCA. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie. Tomasz Pobóg-Malinowski urodził się 28 października 1940 roku w Kielcach. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć do filmów dokumentalnych. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był wielokrotnym laureatem Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem. Jego najbardziej nagradzane filmy to: Wycieczka na Parnas, Sztuka Dla Milionów, Vel Gioconda, Dom Nie Dom, Stefan + Franciszka, Roman Cieślewicz. Ostatnio współpracował przy zdjęciach i produkcji do filmu Świat i Solidarność. Barbara Goshu studiowała grafikę, malarstwo i rzeźbę na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów, doskonale opanowała tajniki rosyjskiej, greckiej i bizantyjskiej ikonografii. Z mężem przeniosła się do Etiopii, gdzie zanurzyła się w badaniu jej sztuki, kultury i historii. Ikony po raz kolejny, tym razem w wersji etiopskiej, fascynują ją, co owocuje pracami w ich duchu. Barbara chce ocalić ginącą tradycję prymitywistyczną etiopskiej sztuki ludowej. Wystawy jej prac wielokrotnie organizowały Ambasady Włoch, Francji czy Niemiec. Za swoje zasługi została uhonorowana medalem Gloria Artis.
Zbigniew Benedyktowicz – antropolog kultury. Wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, pracuje w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kierował Zakładem Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej. Redaktor naczelny kwartalnika Konteksty, członek redakcji Kwartalnika Filmowego. Zajmuje się problematyką wyobraźni symbolicznej i antropologią kultury współczesnej. Autor licznych artykułów na ten temat, współautor i redaktor naukowy książek: Film i kontekst (1988), Sztuka na wysokości oczu. Film i antropologia (1991), Zbigniew Rybczyński – podrożnik do krainy niemożliwości (1993). Autor książek z zakresu antropologii kultury: Dom w tradycji ludowej [z Danutą Benedyktowicz] (1992), Portrety Obcego. Od stereotypu do symbolu (2000), Dom – droga istnienia. Dom w tradycji ludowej [w:] 7 Triennale Sztuki Sacrum Dom – droga istnienia, , Częstochowa 2009, The Home – the Way of Being. Home in Folk Tradition [z Danutą Benedyktowicz], Częstochowa 2009.