Jednym z najważniejszych założeń tej inicjatywy jest przybliżenie zagadnień z obszaru teatru na drodze aktywnego uczestnictwa i bezpośredniego doświadczania poprzez udział w rozmaitych warsztatach teatralnych.
Najważniejszym elementem projektu jest nurt warsztatowy, który pomyślany został jako cykle spotkań, mających na celu nie tylko poszerzenie świadomości własnego ciała i precyzyjne korzystanie z możliwości jego ekspresji, ale także jako przestrzeń umożliwiająca otwarcie na emocjonalne potrzeby własne i drugiego człowieka, pozyskanie i zbudowanie zaufania oraz zwiększenie swojej wartości we własnych oczach i odbiorze grupy. Niezmiernie istotne są dla nas właśnie owe długofalowe korzyści w sferze interpersonalnej i społecznej, które osiągnąć możemy właśnie na drodze cyklicznych spotkań, podczas których możliwe stanie się utkanie tej misternej międzyludzkiej sieci emocjonalnej.
Zajęcia prowadzone będą przez artystów i pedagogów teatralnych specjalizujących się we współpracy z osobami o określonym typie niepełnosprawności. Niezmiernie ważne w tego typu działaniach jest zbudowanie zaufania między prowadzącym warsztaty, poszczególnymi jego uczestnikami, a także całą grupą. Stąd inicjatywa, aby zajęcia przeprowadzane były w dobrze znanej uczestnikom przestrzeni, czyli w danych ośrodkach czy siedzibach fundacji lub stowarzyszeń, przy których działają dane warsztaty terapii zajęciowej. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym szybszemu wzajemnemu otwarciu uczestników jest obecność podczas zajęć animatorów i nauczycieli z danego ośrodka. Dzięki takim działaniom możliwa staje się wzajemna wymiana doświadczeń i metod pracy także pomiędzy prowadzącymi zajęcia, czyli artystą a terapeutą.
Tegoroczna edycja projektu 5 zmysłów jest wydarzeniem wielkopolskim – odbywa się w ok. 30 miejscach na terenie województwa, aby w ten sposób przeciwdziałać nie tylko wykluczeniu społecznemu spowodowanemu niepełnosprawnością, ale zmierzyć się również z marginalizacją spowodowaną miejscem zamieszkania. W tym roku to nie uczestnicy muszą przyjeżdżać do Poznania, aby uczestniczyć w projekcie 5 zmysłów – to 5 zmysłów przyjeżdża do nich.
W ramach przedsięwzięcia zrealizowany zostanie cykl wydarzeń:
– Warsztatowych dedykowanych osobom dorosłym, młodzieży i dzieciom o różnych rodzajach niepełnosprawności: osób niewidzących i słabowidzących, niesłyszących i słabosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz niepełnosprawnych ruchowo. Warsztaty prowadzone będą przez specjalnie do tego projektu zaproszonych artystów takich jak Rafał Urbacki, Zosia Dowjat, Iwona Pasińska, Piotr Bajzel Piasecki, Paulina Wycichowska, Halina Chmielarz, Katarzyna Sitarz, Ewa Wożniak czy Sylwester Różycki w cyklach spotkań na obszarze województwa wielkopolskiego w 30 wybranych ośrodkach, siedzibach stowarzyszeń i fundacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi oraz w miejscowych centrach kultury. Niektóre zajęcia prowadzone będą przez artystyczne duety takie jak Romaszkan/Karolczak, Chmielarz/Sitarz czy Bressler/Kurjata, co wynika z autorskich metod pracy artystek i artystów z daną grupą o określonej niepełnosprawności. Łącznie w ramach projektu zrealizowanych zostanie ponad 400 warsztatów, które prowadzone będą przez ponad 30 specjalnie zaproszonych artystów, działających w obszarze teatru dramatycznego, tańca, ruchu, performance oraz opery.
W ramach tego cyklu odbędą się również integracyjne warsztaty dramatopisarskie, poprowadzone przez jednego z najbardziej uznanych polskich dramatopisarzy – Artura Pałygę, poruszające temat społecznego odbioru niepełnosprawności. Warsztaty te dedykowane są zarówno osobom o alternatywnej motoryce, jak i osobom zainteresowanych tą problematyką. Efektem tych spotkań będzie przygotowanie spektaklu, na który złożą się indywidualne formy wypowiedzi artystycznej uczestników warsztatów. Jego premiera jako zwieńczenie całej tegorocznej odsłony projektu odbędzie się 28 listopada w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
– Artystycznych – w ramach których odbędą się spektakle i pokazy pracy warsztatowej z udziałem uczestników warsztatów, imprezy dedykowane osobom niepełnosprawnym oraz pokazy filmów dotykających tematyki niepełnosprawności:
Deafinvibe, czyli dyskoteka wg koncepcji Patryka Lichoty dla niesłyszącej i słabosłyszącej młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu. Dyskoteka dla niesłyszących będzie specjalnie przygotowaną sytuacją, która da możliwość osobom głuchym doświadczenia imprezy tanecznej. Przy użyciu specjalnego nagłośnienia i odpowiednich częstotliwości, możliwe będzie słuchanie muzyki nie tylko poprzez narząd słuchu, ale jej całościowy odbiór – zanurzenie w wibracjach. Wydarzenie stanie się rodzajem rytmicznego, wspólnego dla wszystkich uczestników masażu dźwiękami poprzez fale akustyczne. Wrażenia podkreśli precyzyjna synchronizacja świateł odzwierciedlająca struktury muzyczne.