Prezentacja spektaklu Gatunki chronione wg koncepcji Rafała Urbackiego i Adu Czerwińskiego z Teatru Rozbark z Bytomia (premiera: 27 czerwca 2014). Spektakl ten jest jednym z najważniejszych głosów w publicznej debacie wokół społecznego odbioru niepełnosprawności i jako artystyczno-ideologiczny bunt rozbija powszechnie przyjętą narrację infantylizującą osoby z niepełnosprawnością. Jest to kolejny spektakl w twórczości Urbackiego, w którym konsekwentnie rozwija swoje krytyczne i podważające rzeczywistość strategie, ukazujące ograniczenia nie ciał, lecz społecznego myślenia − unikalne walory ruchowe, które posiadają osoby bez ręki lub nogi albo o 110 centymetrach wzrostu, czy też z niedowładem kończyn są podstawowym budulcem choreografii. Ciała tancerzy na oczach widzów dostosowują się do przestrzeni. Chcemy w tym projekcie pograć z widzem, jego przyzwyczajeniami dotyczącymi stosunku do osób niepełnosprawnych, bez politycznej poprawności, ale nie wykorzystując estetyki skandalu.
5 zmysłowe środy − Prezentacja filmów poruszających kwestię niepełnosprawności: cykl 5 cotygodniowych seansów w Kinie Pałacowym poprzedzonych prelekcjami prof. Wojciecha Otto, autora książki Obrazy niepełnosprawności w polskim kinie (filmy fabularne, dokumentalne i 2 cykle krótkometrażowych) oraz pokazy filmów w wybranych ośrodkach, głównie małych miejscowościach. Celem tych spotkań jest integracja społeczności lokalnych z uczestnikami warsztatów i wygenerowanie nowych więzi społecznych poprzez wspólny odbiór filmów i rozmowę o nich.
Prezentacja spektakli projektowych: dzieci niesłyszące i słabosłyszące z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu wraz z Zosią Dowjat przygotują spektakl, którego premiera będzie miała miejsce 6 października 2014 na Dużej Scenie Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, a młodzież z Mosiny przygotowuje etiudy aktorskie pod okiem Haliny Chmielarz i Katarzyny Sitarz, których prezentacja odbędzie się 3 października 2014 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mosinie;
− Naukowe w formie wykładów dedykowanych:
Migasz? Rozumiem − to otwarte wykłady połączone z praktycznym zastosowaniem polskiego języka migowego w najważniejszych obszarach codzienności. Spotkania mają na celu przybliżenie studentom percepcji osób głuchych oraz przyswojenie podstawowych form komunikacyjnych z takich obszarów życia jak służba zdrowia, finanse i bankowość, prawo i administracja czy branża IT.
Warsztaty z krytyki teatralnej z dr Anna R. Burzyńską − zajęcia te dedykowane są głównie studentom poznańskiej wiedzy o teatrze. Utworzą one swoistą trylogie partycypacji młodych teatrolożek i teatrologów, gdyż składać się na nie będą: wykład dr Anny R. Burzyńskiej na temat całego nurtu teatru społecznie zaangażowanego z obszaru niemieckojęzycznego tworzonego przez osoby z niepełnosprawnościami, uczestnictwo w spektaklu Gatunki chronione w reżyserii Rafała Urbackiego oraz warsztaty z krytyki teatralnej poświęcone spektaklom współtworzonym przez osoby z niepełnosprawnością.
Performatywny wykład z pedagogiki teatralnej Justyny Sobczyk − Spotkanie to dedykowane jest głównie studentom pedagogiki specjalnej i teatrologii z poznańskiego UAM. Głównym celem tego spotkania jest ukazanie przyszłym pedagogom specjalnym oraz animatorom i kuratorom metod pracy i terapii przez teatr jako interdyscyplinarnego medium. Prelegentka przedstawi na bazie swoich długoletnich doświadczeń m.in. z perspektywy twórczyni Teatru 21 czy edukacji teatralnej, autorskie działania kierowane głównie do osób z autyzmem oraz Zespołem Downa.
Panel dyskusyjny Niepełnosprawni − nie w kulturze. To otwarte spotkanie dla wszystkich, którym nieobojętne są problemy osób z niepełnosprawnością nie tylko w obszarze infrastruktury, ale także innych wymiarach życia codziennego. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostaną uczestnicy warsztatów, terapeuci i animatorzy z ośrodków wspierających osoby niepełnosprawne, artyści prowadzący zajęcia w ramach projektu 5 zmysłów. Ekspresja oraz osoby z całej Polski zainteresowane tematyką teatroterapii. Spotkanie to ma na celu wzajemną wymianę doświadczeń, pobudzenie do dyskusji na temat twórczości osób niepełnosprawnych oraz możliwości tworzenia integracyjnych projektów artystycznych.
– Wydawnictwa edukacyjne dotyczące tematyki poruszanej w ramach projektu:
Zrób sobie teatr – to książka edukacyjna nie tylko prezentująca różne gatunki teatralne, ale także bezpośrednio zachęcająca do nauki i poznawania kultury poprzez zabawę. Ukazując różne formy i gatunki teatralne od teatru lalkowego po pantomimę zachęcać będzie do wspólnego tworzenia teatru poprzez wycinanie poszczególnych elementów, sklejanie ich, łączenie i prezentowanie na mini-scenie. Każda z zaprezentowanych tu form teatralnych wzbogacona będzie podstawowe informacje dotyczące danego gatunku teatralnego oraz krótkie dialogi.