Dorota Buczkowska wypowiada się w różnorodnych mediach: rysunku, grafice, malarstwie, fotografii, instalacjach, rzeźbie i filmach. Podejmuje tematy związane z percepcją cielesności, fizjologią i biologią ciała, obrazując je za pomocą przekazów metaforycznych, czasami zabarwionych poetycką subtelnością.
Estetycznych korzeni twórczości Doroty Buczkowskiej można szukać już w jej pracy dyplomowej pt. Granat z 2003 przygotowanej w pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym kilkuminutowym video w typowy dla siebie spowolniony, senny sposób sportretowała ubraną na biało dziewczynkę, która z zapamiętaniem obiera owoc granatu. Obsesyjnie bawi się jego pestkami i pozwala, żeby czerwony sok spływał jej po udach.
Tą statyczną, ale wyrazistą, hipnotyzującą sceną wskazała główne punkty, które będą zajmowały jej wyobraźnię. Odsłonić, wydrapać, wyskubać i obejrzeć ukryte przed wzrokiem. Nie zgadzać się na to co widać na powierzchni, szukać głębiej, to podejmowane przez nią ciągle na nowo próby pokazywania zawartości, docierania do miąższu. Jakby artystka odtwarzała dziecięcy gest ciekawskiego podnoszenia kamieni, pod którymi ukazywały się mrowiska, rojowiska robaków i padliny.
(Marta Lisok)
(…) Buczkowska wpuszcza widza do tymczasowego królestwa obiektów. Pozwala mu się w nim rozgościć, klasyfikować ich naturę. Jak łaskawa władczyni, nauczycielka biologii czy cierpliwa przewodniczka stawia go przed próbami określenia w jakiej fazie znajdują się poszczególne formy. Czy przesądzająca o wszystkim granica ich drgnięcia i poruszenia dopiero poprzedza czy może już kończy proces wyczekiwanej przemiany?
Marta Lisok, Tymczasowe schronienie
Dorota Buczkowska (ur. 1971) w latach 1999-2003 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie , w latach 2003-2004 w Villa Arson w Nicei. Mieszka i pracuje w Warszawie. Wybrane wystawy indywidualne: Skulpturenmuseum, Marl (2012), Żółć zwykła brała się z wątroby (CSW Zamek Ujazdowski 2012 ), Some fragments are incomplete (Galeria Czarna, Warszawa 2011), Projekt badawczy (Galeria Studio, Warszawa 2011), Replikantki (BWA Katowice 2010); Liverpool Biennale (Wielka Brytania 2009), Stany Przejściowe (CRAC Sete, Francja 2008), Cyrkulacje (Zak Gallery, Berlin, Niemcy 2007).
Udział wystawach zbiorowych: Jestem prawie na każdej wystawie (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2012), Happiness is a warm gun (Rizzordi Art Foundation, Sankt-Petersburg 2012), Love for the natural (Galeria Arsenał, Poznań 2011), curated by_vienna 2011 (Stainek Gallery, Austria 2011), WANI (Fondation Paul Ricard de Paris, Francja 2011), Lorne Sculpture 2011 (Biennale of Contemporary Sculpture, Australia) Podróż wokół czaszki (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2010), Paris Photo (Paryż, Francja 2010), Moja Matka Nie Jest Boska (CSW Bunkier Sztuki, Kraków), Nature Nation (Museum On The Seam, Jerozolima, Izrael 2009), Dew point (Galeria Raster, Warszawa 2006).
Prace w kolekcjach prywatnych i publicznych min: Fundacja Sztuki Polskiej ING, PKO S.A, Muzeum Rzeźby w Marl (DE), Kolekcja Miasta Wiedeń (AU), MoBy Museum Tel –Aviv (IL), Centre National des Arts Plastiques Villa Arson, Nice (FR).
Kuratorka: Marta Lisok
Współpraca: Starter
Dorota Buczkowska, Królestwo
Wernisaż: 29 września 2014 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 19 października 2014 roku
BWA w Tarnowie