Jarosław Faliński, Zbigniew Makowski. Nulla est fuga. Gnothi seauton, 2009, film dokumentalny, 80 min
Film stanowi zapis rozmów ze Zbigniewem Makowskim przeprowadzonych w 2009 roku, które przybrały formę swobodnego wykładu o sztuce. Artysta opowiada w nim o intelektualnych poszukiwaniach, inspiracjach i procesie tworzenia książek artystycznych.
Zbigniew Makowski (ur. 1930) – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1972 roku reprezentował Polskę na XXXVI Biennale Sztuki w Wenecji. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i ponad 200 zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, poezją, tworzy unikatowe książki artystyczne i uważany jest za jednego z prekursorów tej dziedziny sztuki. Pozostaje pod wpływem surrealizmu. Komponując słowa i obrazy, łączy rozmaite poetyki z elementami filozofii, matematyki, ezoteryki i magii. Zainteresowany wieloma dziedzinami nauki, kreuje prywatne ikonografie pełne różnych znaczeń.
Jarosław Faliński (ur. 1957) – reżyser i scenarzysta, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przez kilka lat współpracował z reżyserem Grzegorzem Królikiewiczem. Wykładał na Uniwersytecie Łódzkim i w Warszawskiej Szkole Reklamy. Należy do grupy iFILMS.
Grzegorz Jaroszuk, Biblioteka, 2007, etiuda dokumentalna, 14 min
Instytucja biblioteki kojarzy się z monumentalnym gmachem. Tymczasem od wielu lat na całym świecie z powodzeniem działają biblioteki mobilne, w postaci bibliobusów, a nawet bibliowagonów doczepianych do pociągów. Docierają one do miejscowości oddalonych od dużych ośrodków miejskich, pozwalając ich mieszkańcom na kontakt z książkami.
Teresa Richter i Krzysztof Horniak, bohaterowie dokumentalnego filmu drogi Grzegorza Jaroszuka, przemierzają starym dostawczym mercedesem tereny Opolszczyzny. Prowadzona przez nich biblioteka z bazą w Staniszczach Wielkich była prawdopodobnie ostatnią regularnie działającą biblioteką objazdową w Polsce. Bibliowóz nie służył tylko do wypożyczania książek, integrował również lokalną społeczność.
Grzegorz Jaroszuk (ur. 1983) – reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zrealizowany przez niego podczas studiów krótkometrażowy film Opowieści z chłodni zdobył kilkadziesiąt nagród na festiwalach w całej Europie. Jego najnowszy film Kebab i Horoskop bierze udział w konkursie głównym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Christian Odzuck, Indyjskie słońce, 2014, instalacja
Pracę Indyjskie słońce składającą z animacji i instalacji komputerowej oraz zaprojektowanego przez artystę regału można było zobaczyć w tym roku w Gdańskiej Galerii Miejskiej na wystawie Podróbka – Die Avantgarde gibt nicht auf (15.03-7.05.2014, kuratorka: Sabine Maria Schmidt). Instalacja prezentowana w nowym kontekście jako regał czekający dopiero na zapełnienie książkami, podkreśla potencjalność i konieczność konstruowania księgozbioru. Regał pełni też funkcję użytkową – przez cały czas trwania wystawy będzie służył do wymieniania się książkami. Do akcji bookcrossingu można włączyć się w dowolnym momencie, jedynym warunkiem udziału jest pozostawienie na regale książki na wymianę.
Christian Odzuck (ur. 1978) – artysta i projektant, ukończył Akademię Sztuk Pięknych oraz wydział projektowania Fachhochschule w Düsseldorfie. Od 2007 roku wykłada w Chinach (College for Art and Design, Wuhan), a od 2009 w Niemczech (Fachhochschule, Düsseldorf). Pracuje w wielu mediach (instalacja, rzeźba, fotografia, performance). W jego twórczości fascynacja procesem percepcji przenika się z refleksją o granicach projektowania i architektury oraz ich społecznym i politycznym kontekstem.
Zbigniew Rybczyński, Nowa książka, 1975, wideo, 10 min
Ekran podzielony na dziewięć kadrów prezentuje dziewięć różnych miejsc. W każdym z nich życie toczy się własnym rytmem, a elementem spajającym wszystkie wątki jest przekazywana z rąk do rąk książka. Poszczególne historie rozgrywają się symultanicznie, jednak akcję filmu można także śledzić w sposób linearny, podążając od kadru do kadru za głównym bohaterem.
Zbigniew Rybczyński (ur. 1949) – autor animowanych filmów eksperymentalnych, których jest jednocześnie reżyserem, operatorem, scenarzystą i scenografem; artysta multimedialny, pionier nowych technik audiowizualnych oraz technologii (HDTV). Laureat wielu prestiżowych nagród filmowych na całym świecie. Jako pierwszy twórca z Polski otrzymał w 1983 roku Oscara, za film Tango. Początkowo mieszkał i pracował w Polsce, realizując swoje najważniejsze filmy w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi (między innymi Zupa, Nowa książka, Tango). W 1982 roku wyemigrował do Austrii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskał uznanie jako twórca wideoklipów (na przykład Imagine do utworu Johna Lennona) oraz filmów eksperymentalnych (między innymi Steps, The Orchestra, Manhattan, Kafka). Po 2000 roku na kilka lat powrócił do Polski.
Michał Szlaga, Biblioteka stoczniowa, fotografia
Stoczniowa biblioteka mieściła się w nieistniejącej już willi dyrektora Stoczni Cesarskiej. Willę zbudowano w 1888 roku, po II wojnie światowej działał w niej żłobek dla dzieci stoczniowców. Po przebudowie w 1965 roku mieściło się tam biuro głównego księgowego stoczni. Później willa służyła artystom – w latach 2003-2007 była siedzibą Teatru Znak. Zapoczątkowany w 2000 roku projekt fotograficzny Stocznia dokumentuje historię zniszczeń w krajobrazie i architekturze terenów Stoczni Gdańskiej. Wybrane zdjęcia z lat 2000-2013 złożyły się na publikację Stocznia Szlaga (Gdańsk: Fundacja Karrenwall, 2013).
Michał Szlaga (ur. 1978) – ukończył Wydział Fotografii Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Systematycznie dokumentuje zmiany polskiej rzeczywistości. Autor głośnego albumu Stocznia Szlaga (2013) oraz wykorzystującego fotografię blogową projektu Polska – Rzeczywistość. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą (m.in. International Photo Awards 2007). Znany także jako fotograf współpracujący z magazynami: Malemen, Przekrój, Newsweek Polska, Twój Styl oraz Viva!