Znany na międzynarodowej scenie sztuki z zaskakujących i z rozmachem realizowanych działań i instalacji rzeźbiarskich austriacki kolektyw Gelatin (funkcjonujący również pod nazwą gelitin), po raz pierwszy goszczący w Polsce, przygotował dla Galerii Bunkier Sztuki specjalne wydarzenie. Projekt obejmuje pięciodniowy, dostępny dla publiczności proces tworzenia sztuki oraz wieńczącą go wystawę, w ramach której zostanie zaprezentowany wielkoformatowy obraz, namalowany z udziałem zaproszonych przez Gelatin malarzy, w tym także znanych polskich artystów.
Światowy rozgłos przyniosła grupie Gelatin ukryta głęboko w ziemi praca Weltwunder (Cud świata) pokazana podczas Expo 2000 w Hanowerze. W roku 2001 Gelatin reprezentowała Austrię na Biennale w Wenecji, zatapiając modernistyczny pawilon w wilgotnym miękkim błocie. Do legendarnych realizacji należy ich balkonowa The B-Thing – interwencja na 92. piętrze nieistniejącego już dzisiaj World Trade Center.
Charakterystyczne dla zbuntowanej postawy artystów z kolektywu Gelatin i ich niezwykłych, absurdalnych zmagań z materią oraz formą rzeźbiarską jest poszukiwanie nadmiaru, przesady i emocji, a także opór względem wszelkiego rodzaju rygoryzmów. Logos moderny kwartet z Wiednia ma niewątpliwie dawno poza sobą. Z powodu swoich wywrotowych działań okrzyknięci jako Bad Good Boys poddają krytycznej analizie takie przeciwstawne pojęcia jak wyobraźnia/rzeczywistość, próba/pokusa, indywidualna kreacja/działania zbiorowe. Eksplorują pojęcia fantazji, groteski i absurdu, wychodząc poza konwencjonalne granice ich znaczeń. W swoich pracach, często przewrotnie, z szelmowskim uśmiechem odnoszą się do – także własnej – fizyczności, traktując cielesne formy z bezkompromisową dociekliwością i charakterystyczną bezwstydnie erotyczną frywolnością.
Swoje badania artystyczne w krakowskim Bunkrze Sztuki Gelatin poświęci jednemu z najstarszych tematów sztuki – aktowi. Podobnie jak w ostatnich wystąpieniach, takich jak Blind Sculpture (2011), kiedy produkowała swoje rzeźby z zasłoniętymi oczyma przy pomocy innych osób, albo w tym roku w Moskwie, gdzie Gelatin rysowała wspólnie z moskiewskimi artystami na okrągłych, kręcących się stołach, tak i teraz, widzowie zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w procesie twórczym – tym razem będzie nim pozowanie do aktów.
W hybrydycznej scenerii – oscylującej między post-atelier, post-galerią sztuki i post-akademią sztuk pięknych – Gelatin zbuduje w Bunkrze Sztuki scenę i podium wyposażone w rozmaite rekwizyty dla wszystkich, którzy będą chcieli pozować.
Powstanie niezwykła scena dająca pozującym wiele okazji do twórczej ekspresji podczas pozowania: wspinania się, siadania czy zawisania. Będzie wiele ciekawych rekwizytów. Sytuacja artystycznej pracowni będzie elegancką, dynamiczną, przyjazną przestrzenią typową dla Gelatin. Wygodne sofy, smakołyki, zainteresowana publiczność. Szum rozmów o tym, co dalej i dlaczego by nie
– tymi oto słowami artyści opowiadają o pełnej aury sytuacji, którą stworzą modelkom i modelom do pozowania.