Dwa murale, wykonane przez Damiana KWIATKA Kwiatkowskiego i Małgorzatę Porażewską – absolwentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zakończyły we wrześniu tegoroczną edycję jarocińskiego projektu Z kontrkultury w popkulturę. Murale, podobnie jak inne jarocińskie realizacje, nawiązują symbolicznie do historii polskiego rocka i jarocińskich festiwali.
Pierwsze malowidło powstało na ścianie kamienicy ulokowanej w zabytkowej części miasta. Postać sześćdziesięcioletniej kobiety z gitarą elektryczną nawiązuje do projektu Dzieci Jarocina. Drugi mural ukazuje dziewczynę trzymającą książki i płytę winylową Oddziału Zamkniętego. Zwraca uwagę, że czasy pierwszych festiwali rockowych nie są odległe współczesnej młodzieży, która zna muzykę powstałą w latach 80.
Projekt Z kontrkultury w popkulturę realizowany jest od 2012 roku przez Muzeum Regionalne w Jarocinie w ramach działalności wystawienniczo-edukacyjnej Galerii Skarbczyk. Rokrocznie zapraszani przez Muzeum artyści z nurtu street-artu i graffiti wykonują murale na ścianach znajdujących się w przestrzeni miejskiej Jarocina.
W czerwcu tego roku Natalia Rak wykonała Buntownika z wyboru na ścianie jarocińskiego budynku Kina Echo, w ramach projektu Z kontrkultury w popkulturę. Natalia w swej koncepcji malarskiej, podobnie jak J. Malczewski, operuje językiem symbolizmu. Wykorzystanie motywu flagi pirackiej, zaczerpniętej z filmów i zdjęć o zespole Dżem, a także symboliczne odwołanie do słoika z dżemem postawionego przed syfonem z lat 80., naprowadzają widza na trop przedstawianej historii. Postać młodego punka obok namiotów stanowi najbardziej charakterystyczne odwołanie do części wydarzeń z jarocińskich festiwali. Na szczycie bloku przy ulicy Węglowej 1 w Jarocinie, w myśl tekstu zespołu Siekiera, duet młodych artystów Monstfur rozpoczą odsłaniać Pociąg anarchistów.
Dzięki grupie Nie Tak w poniedziałek 14 lipca na szczycie bloku nr 10 przy osiedlu Konstytucji 3 Maja zawisła milicyjna nyska.
Ściany obiektów pod wykonanie murali udostępniają: Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Jarocinie, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Energa Obrót SA, Pan Lucjan Paluszkiewicz i Gmina Jarocin.
Kurator projektu Z kontrkultury w popkulturę: Filip Fajfer
Z kontrkultury w popkulturę
Projekt został zrealizowany w czerwcu i lipcu 2014 roku
Zakończenie: wrzesień 2014 roku
Jarocin