Tegoroczny festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej odbywający się pod hasłem mędrzec i duch wkracza w tajemniczą przestrzeń Wrzeszcza Górnego – od okolic Synagogi po budynki Politechniki Gdańskiej. 15 i 16 listopada zostaną pokazane prace m.in. Agnieszki Polskiej, Aleksandry Waliszewskiej, Konrada Smoleńskiego czy Julity Wójcik, a w paśmie muzycznym usłyszymy m.in. koncert meksykańskiego muzyka występującego pod pseudonimem Murcof.
Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską zaprosił do współpracy przy realizacji Narracji gdańskich artystów Annę Witkowską i Adama Witkowskiego. Tytuł szóstej edycji Narracji mędrzec i duch | the sage and the ghost zaproponowany przez kuratorów wskazuje na zderzenie dwóch pozornie wykluczających się pojęć: mędrca – szkiełka i oka z duchem – romantyczną aurą i legendą zapomnianych miejsc dzielnicy.
Podczas Narracje będzie można zobaczyć instalacje dźwiękowe, prace wideo i obiekty znakomitych polskich artystek i artystów zaproszonych przez kuratorów: Agnieszki Polskiej, Aleksandry Waliszewskiej, Macieja Chodzińskiego i Krzysztofa Topolskiego, Grzegorza Drozda, Huberta Czerepoka, Igora Krenza, Jacka Niegody, Julity Wójcik, Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, Konrada Smoleńskiego, Pawła Kulczyńskiego, Tomasza Gwincińskiego, Wojtka Doroszuka oraz prace Agnieszki Baaske, Natalii Osuch, Dominika Rudasza, Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, Doroty Walentynowicz i Gerarda Lebika zgłoszone w drodze otwartego naboru.
Wrzeszcz Górny ożywią m.in. prace wideo Agnieszki Polskiej. Jedna z nich, Ogród, jest opisem prawdopodobnego ogrodu, w którym artystka odbywa hipotetyczną wizytę, a stosując naukowy komentarz mówi o zniknięciu i odejściu. Kuratorzy zwracają uwagę na uniwersalność tej opowieści, którą przełożyć możemy także na historię Wrzeszcza Górnego – niegdyś urokliwego letniska, miejsca pełnego gęstej, nawet egzotycznej roślinności, cudnych ogrodów. Jacek Niegoda zaprezentuje instalację site specific – Hełm Boga. W Laboratorium Wysokich Napięć Politechniki Gdańskiej podejmie kwestię wysokiego napięcia, jakie powstaje pomiędzy mistycyzmem a racjonalizmem, pomiędzy wiarą a wiedzą. Duet artystyczny Kijek/Adamski w swojej realizacji Wrzosowisko odniesie się bezpośrednio do miejsca, w którym jest ona prezentowana. Autorzy przywołują lokalną siatkę ulic w formie pruskiego muru, silnie konotującego bezwzględny cywilizacyjny ordnung. Mapa w powolnym procesie wzrostu pochłaniana jest przez wrzosowisko, w wielu kulturach utożsamiane z miejscem magicznym.
W sobotę, 15 listopada o godzinie 21.00 organizatorzy zapraszają do Klubu Festiwalowego (mieszącego się w Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej) na koncert Wilhelma Brasa (Pawła Kulczyńskiego), który od 2013 roku koncertuje i nagrywa utwory wplatające w szorstką, awangardową tkankę analogowych syntezatorów zrytmizowane wątki taneczne.
Zwieńczeniem tegorocznych Narracji będzie niedzielny koncert meksykańskiego muzyka występującego pod pseudonimem Murcof, który zagra o godz. 21.00 w Klubie Festiwalowym. Wizualizacje do koncertu stworzy Oskar Zamek-Gliszczyński.
Nie zabraknie też specjalnych spacerów i warsztatów dla dzieci. Dwie Ole, czyli Ola Mrozowska i Ola Tatarczuk zabiorą najmłodszych uczestników wraz z rodzicami w podróż po instalacjach.
Program Narracji 6 – mędrzec i duch | the sage and the ghost
15 listopada 2014 roku
- godz. 17.00–24.00 – godziny działania instalacji
- godz. 17.00 – oficjalne otwarcie Festiwalu | Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 17.20–22.20 – co 20 minut: oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami | zbiórka + start: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 17.40 – oprowadzanie po instalacjach z kuratorami | zbiórka + start: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 17.30, 20.30 – mędrzec–szkiełko | oprowadzanie po instalacjach dla dzieci i rodziców z kolektywem Dwie Ole | zbiórka + start: Klub Festiwalowy, kampus PG, Centrum Nanotechnologii, ul. Narutowicza 11/12
- godz. 19.10 – oprowadzanie po instalacjach w języku angielskim | zbiórka + start: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 19.30, 20.30 – Tomasz Gwinciński + Chór Kameralny 441 Hz | koncert | kampus PG, hol na 2. piętrze Gmachu Głównego, ul. Narutowicza 11/12
Klub Festiwalowy | kampus PG, Centrum Nanotechnologii, ul. Narutowicza 11/12 | godziny otwarcia: 17.00-2.00:
- godz. 21.00 – Wilhelm Bras | koncert
- godz. 22.00 – DJ Marsija Loco | after party