16 listopada 2014 roku
- godz. 12.00, 14.00 – Zapal (i) Wrzeszcz, Laboratorium alchemiczne warsztaty dla dzieci z kolektywem Dwie Ole | Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 17.00–24.00 – godziny działania instalacji
- godz. 17.00 – oprowadzanie po instalacjach z kuratorami | zbiórka + start: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 17.20–22.20 – co 20 minut: oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami | zbiórka + start: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 17.30 – duch–oko | oprowadzanie po instalacjach dla dzieci i rodziców z kolektywem Dwie Ole | zbiórka + start: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 19.10 – oprowadzanie po instalacjach w języku angielskim | zbiórka + start: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- godz. 19.30, 20.30 – Tomasz Gwinciński + Chór Kameralny 441 Hz | koncert | kampus PG, hol na 2. piętrze Gmachu Głównego, ul. Narutowicza 11/12
Klub Festiwalowy | kampus PG, Centrum Nanotechnologii, ul. Narutowicza 11/12 | godziny otwarcia: 17.00-24.00:
- godz. 21.00 – Murcof | koncert / Oskar Zamek Gliszczyński | VJ
- godz. 22.00 – after party
Uwaga: orientacyjny czas trwania każdego z oprowadzań wynosi 90 min.
Anna Witkowska i Adam Witkowski, koncepcja kuratorska:
Miejscem tegorocznych Narracji jest Wrzeszcz, dzielnica która zdecydowanie różni się od dotychczasowych lokalizacji festiwalu (Długie Ogrody, Dolne Miasto). Nowoczesne fasady kontrastują tu z architekturą lat 60-tych i 70-tych, ale i przepiękną, często zdegradowaną przedwojenną tkanką – Wrzeszcz w niewielkim stopniu został zburzony podczas II wojny światowej. Niektóre określenia znajdujących się tu miejsc, już przez samo swoje brzmienie przenoszą wyobraźnię w mityczny i wieloznaczny świat (Święta Studzienka, Królewska Dolina).
Wrzeszcz swoją nazwę zawdzięcza lasom pełnym wrzosowisk. Panujący tu charakterystyczny mikroklimat oraz bogactwo roślinności zachwycały przemierzających ją podróżnych, m.in. króla Jana III Sobieskiego. W 1677 roku wyraził on życzenie, aby po wieki nazywać to miejsce Królewską Doliną. Tuż obok niej, na wzgórzach biły źródła naturalnej, uzdrawiającej wody (Święta Studzienka), o której leczniczym działaniu krążyły opowieści. Nie dziwi więc fakt, że z czasem, Wrzeszcz stał się urokliwym letniskiem, a jego ozdobą zostały dwory gdańskich bogaczy z pięknymi ogrodami i parkami. W roku 1904 powstała tu Królewska Wyższa Szkoła Sztuk Technicznych, istniejąca do dzisiaj pod nazwą Politechnika Gdańska, której siedziba była również ośrodkiem głównej loży masońskiej w Gdańsku, a jej budynek do dziś zdobi wiele wolnomularskich symboli. Myśląc o Wrzeszczu, podobnie zresztą jak o całym Gdańsku, należy pamiętać o historii żyjących tu Niemców, którzy do czasu II wojny światowej stanowili większość mieszkańców miasta. Poza, chwilami pocztówkowo-sentymentalną, wręcz romantyczną historią dzielnicy jest też historia współczesna. Wrzeszcz to siedzibą banków i galerii handlowych, przez wielu gdańszczan traktowany jedynie jako droga tranzytowa. Wrzeszcz stanowi swoistą soczewkę Gdańska.
Obecnie mieszka tu wielu młodych ludzi (sprowadzili się tutaj przez ostatnią dekadę), w tym również artystów. Wprowadziliśmy się tu także my (2003).
Tytuł tegorocznych Narracji, mędrzec i duch to metafora zderzenia dwóch pozornie wykluczających się światów: mędrca szkiełka i oka z romantyczną aurą i legendą zapomnianych miejsc dzielnicy. Celowo, jako obszar tej edycji wskazaliśmy część Górnego Wrzeszcza, rozpostartą między świątynią rozumu – Politechniką Gdańską, a miejscem poświęconym refleksji religijnej, jakim jest Nowa Synagoga.
Czy artyści faktycznie dzielą się na oświeceniowców i romantyków, czy też łączą w sobie cechy obu tych postaw? Do jakiej kreacji skłoni ich aura i historia Górnego Wrzeszcza? Interesuje nas nowa wizja miejsca, suwerenna, odkrywająca inne znaczenie, sformułowana w krótkich narracjach wideo, esejach wizualnych, instalacjach, historiach dźwiękowych.
Niech na nowo tworzone baśnie i legendy pozwolą na wspólne odkrycie tożsamości dzisiejszego Wrzeszcza.
Ania Witkowska, Adam Witkowski
Anna Witkowska i Adam Witkowski (oboje rocznik 1978) to para artystów, absolwentów gdańskiej ASP. Tworzą w duecie i osobno. Anna posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem. Jej projekty często mają syn-tetyczny, graficzny charakter, wprowadza do nich elementy tekstu. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, którego również uczy. Adam wykłada na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Zajmuje się sztukami wizualnymi oraz dźwiękiem (projekty radiowe, muzyka teatralna, muzyka filmowa, nagra-nia terenowe). Gra w kilku zespołach muzycznych m.in. Gówno, Samorządowcy, Langfur-tka, x0 oraz solo jako 0404.
Oboje artyści brali udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą. W 2011 roku nomi-nowani do prestiżowej Nagrody Deutsche Banku Spojrzenia w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska
Kuratorzy: Anna Witkowska, Adam Witkowski
6. Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej
mędrzec i duch | the sage and the ghost
Festiwal odbędzie się w dniach od 15 do 16 listopada 2014 roku, godz. 17.00–24.00
Wrzeszcz Górny