Znów na festiwalu, jak w soczewce skupiają się różne problemy i traumy dotyczące człowieka współczesnego. Bezdomność, problemy uzależnień, związane z ekologią i transformacją kulturową, wyobcowanie, emigracja, samotność – to motywy powracające. Podczas obecnej edycji konkursu najsilniej zaznaczyły się dwie grupy tematów. Jedna z nich (podobnie jak w roku ubiegłym) dotyczy ostatnich świadków. Są to obrazy rejestrujące coraz mniej licznych strażników pamięci – osoby, które przeżyły II wojnę światową, holokaust. Te projekcje zaplanowano na godzinny poranne, z myślą o szkolnych grupach miłośników kina. Może to być dobra lekcja historii, nieco inna, niż w szkole.
Druga grupa tematów wiąże się z problematyką funkcjonowania niepełnosprawnych. Długo był to w Polsce temat zamiatany pod dywan, szkoły, ulice wyglądały jakby nie było u nas ludzi kalekich – na wózkach, poszkodowanych w różny sposób. Zalecenia unijne, różne programy sprawiają, że pojawia się więcej miejsc przyjaznych niepełnosprawnym. Prezentowane na festiwalu filmy o tej tematyce, poprzez indywidualne losy, również pokazują potrzebę włączenia tej grupy w obieg społeczny.
Każdego dnia konkursowego, przed popołudniowym blokiem pokazów konkursowych, tak trudnych przecież, organizatorzy proponują sesje jogi śmiechu, którą poprowadzi Jacek Kołakowski.
W sobotę, dniu kończącym festiwal, w samo południe odbędą się warsztaty kulinarne dla dzieci Małe co-nieco, albo potwornie dobre ciasteczka – przepisy z książki kucharskiej Ciasteczkowego Potwora i Kubusia Puchatka, które poprowadzą wolontariuszki – studentki Uniwersytetu Łódzkiego – Paulina i Jaga. Organizatorzy żywią nadzieję, że będzie to dla dzieci sympatyczna refleksja na temat konsumpcji – czy lepiej smakować, konsumować, chrupać czy może pożerać.
Bezpośrednio po konkursowej części festiwalu odbędą się prezentacje nagrodzonych filmów oraz tematyczne pokazy towarzyszące. Pokazane zostaną tu między innymi nadesłane obrazy, których z różnych powodów, również czasowych, w samym konkursie nie udało się zmieścić, a które z pewnością warto zobaczyć. Ciekawą propozycją może być pokaz filmu Bard ( reż. Katarzyna Kościelak) o legendzie polskiej piosenki literackiej, czy społeczno-kulturowej, Jacku Kaczmarskim (projekcja 26 listopada, godz. 17.00)
Zachęceni powodzeniem Dnia Greckiego podczas ubiegłej edycji festiwalu organizatorzy postanowili, że finisażem imprezy w tym roku w dniu 27 listopada będzie Dzień Turecki, podczas którego pokazane będą filmy dokumentalne z tego kraju, a także projekty zrealizowane przez studentów z Turcji, studiujących w Łódzkiej Szkole Filmowej. Organizatorzy liczą, że przyciągnie ona wielu widzów, w tym tureckich studentów, bo jest ich najwięcej wśród obcokrajowców uczących się w Łodzi. Oni też brali czynny udział w przygotowaniach do tego święta. Planowane są spotkania autorskie, nauka tańca i degustacja kuchni tureckiej.
Podczas Festiwalu będą się odbywać liczne spotkania z twórcami filmów, na których będzie można dowiedzieć się o niuansach powstawania filmów. Prowadzić je będzie Aneta Bryzek, studentka polonistyki i dziennikarstwa oraz Andrzej B. Czulda, reżyser filmów dokumentalnych.
24. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Od 19 do 22 listopada 2014 r.
Muzeum Kinematografii
Łódź